TERMİK SANTRAL İS-TE-Mİ-YO-RUZ!

Karadeniz'in en güzel illerinden olan Bartın’ımız, memleketimiz, etrafa zehir saçan,yaşamı yok eden, insanları kanser eden termik santrale kurban edilmek isteniyor.Yıllardır Bartın halkının İSTEMİYORUZ feryatlarına rağmen ve Çatalağzı örneği göz önünde iken İktidarın ve HATTAT Holding’in termik santralde neden bu kadar ısrar ettiğini biz Bartın’ lılar çok iyi anlıyoruz. 

Elektrik üreteceği ve işsizliğe  çare olacağı bahanesi ile halkımızın gözünün içine baka baka yalan söylenmesini biz çok iyi anlıyoruz!!! 

5 Yıldır kömür çıkaracağız diyerek, değil kömür çıkarmak, kömür çıkarmak için işçi dahi almayan, aldığı işçileri de ucuz işgücü  diyerek Çin’den getirerek halkı kandıranları biz Bartın’lılar çok iyi tanıyoruz!!!

Biz Karadeniz’in en lezzetlisi balığımızı, mancarımızı, fındığımızı,yaşam kaynağı balımızı üreten arılarımızı, ünlü çileğimizi, gür ormanlarımızı, masmavi denizimizi, kavşak suyumuzu termik santrale kurban etmek istemiyoruz.

Amasra’mızın ve Bartın’ımızın doğal, kültürel ve tarihsel önemi ve değeri paha biçilemez. Bartın’ın kültürünü, binlerce yıla uzanan tarihini, 3000 yıllık tarihi ve kültürel dokusuna gözümüz gibi baktığımızı Çeşm-i Cihan’ı (Amasra’yı) HATTAT’ların para hırsına kurban etmeyeceğiz…

Yanı başımızdaki Çatalağzı'nın durumu ortadayken, Çatalağzı termik santralinin külleri denizimizi ve havamızı yok etmeye devam ediyorken onun kat kat daha büyüğünün cennet Bartın'a, Amasra'ya yapma ısrarı nedendir diye soruyoruz. Termik santrallerin faydalı olmadığı ortadayken, tüm gelişmiş ülkeler artık termik santralleri tek tek kapatırken, termik santrallerin bulunduğu yerlerde insanların nasıl hastalıklarla karşı karşıya oldukları bilinir ve görülürken termik santral yapılmakta ısrar edilmesini anlamıyoruz. 

HEMA A.Ş yalan söylemeye Bartın halkını kandırmaya devam ediyor. Santralin havayı ve denizi kirletmeyeceğini söyleyerek biz Bartınlıları kandırıyor. Binlerce işçi istihdam edeceğini söyleyerek işsiz gençlerimizin umutları üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Güzel Bartın’ımızda turizmi, tarımı, ormancılığı, balıkçılığı arıcılığı bitirecek olan termik santral halka istihdam palavraları ile sunuluyor. 

Yatağan-Çatalağzı-Afşin-Elbistan termik santrallerini davullarla zurnalarla karşılayan yöre halkları şimdi hastalıktan kırılırken, memleketlerinde yaşayamayacak hale gelmişken, Yatağan'da hiçbir bitki yetişmezken Enerji Bakanlığının, Çevre ve Orman Bakanlığının ve HEMA A.Ş nin bermuda şeytan üçgeni gibi hala Bartın'a termik santral yapmakta ısrar etmesi ve termik santrali övmesi manidardır. 

Bizim atalarımız madencidir. Madencilerimizin yıllardır boğuştukları KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı  – Meslek Hastalığı) yetmezmiş gibi kansere, kronik astıma, solunum yolu ve iç hastalıklara davetiye çıkaran TERMİK SANTRALE EVET DEMEK ÖLÜME VE BARTIN’IN  YAĞMALANIP YOK EDİLMESİNE EVET DEMEKTİR!!!

Dumansız Hava Sahası  Diyerek Milyon Dolarlarla reklam yapan iktidarın termik santrallerin yaşamı yok edeceğini görmezden gelmesini bizler görmezden gelmiyoruz. 

Artvinden Bartına, Sinop’tan Mersin’e, Çanakkaleden Erzurum’a kadar bütün ülke iktidar ve çıkarcı sermaye sahipleri tarafından HES Termik ve Nükleer Santraller ile çevrilerek yaşam alanları talan edilmektedir. 

Bartın Küre Dağları  Milli Parkı Sınırları  içinde. Bartın’da Çevre ve Orman Bakanlığının 1/100.000 ölçekli planına göre ağır sanayi ve enerji yatırımları  yapılamaz. Bartın Ekoturizm cennetidir. Tüm bunlara rağmen aynı  HATTAT aynı bakanlıklar aynı  devlet tüm bu planları milli park sınırlarını çed iptal raporlarını vs görmezden gelerek termik santrali ısrarla kurmak istemektedirler. 

Bizler İstanbul’da Yaşayan Bartınlılar, Bartın Sevdalıları, Yaşam Savunucuları olarak bugün burada HATTAT Holdingin usülsüzlüklerle başlayan ve durdurulan inşaatı önünde, usülsüzlüklerle yalanlarla kurmaya çalıştığı Bartın’ı Yok Etme Projesi olan termik santrali istemediğimizi bir kez daha haykırıyoruz. 

BİZ BU TERMİK SANTRALİ KUR-DUR-MA-YA-CA-ĞIZ!!

Bizler doğamızı, bereketli topraklarımızı ve denizimizi nasıl atalarımızdan emanet aldıysak yine aynı güzellikte kültürümüzle, geleneklerimizle ve onurumuzla torunlarımıza bırakmaya and içtik. 

Bizler HATTAT para kazansın diye ölmeyeceğiz. 

Yasalara, mevzuata, tüm mevcut planlara aykırı olan ve Bartın’ımızda hayatı bitirecek olan

BU TERMİK SANTRALİ YAPTIRMAYACAĞIZ !

Biz zehir ve kanser santraline karşı koyacağız. .

İSTANBUL’DA YAŞIYORSAK BARTIN BİZİM DEĞİL Mİ!!? 

Bartın’ı sahipsiz sanarak çöreklenenlere en güzeli cevabı burada toplanan dostlarımız veriyor. İstanbul’da yaşıyoruz ve Haykırıyoruz. Bartın Bizim Bu Santrali de Kurdurmayacağız. Kömürünü de al git HEMA… İşte Kapına Dayandık… Söylüyoruz… Seni Bartın’da İstemiyoruz… 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halil SARI 10 yıl önce

ben çatalağzı termik santralaıdan emekli baş teknisyen çatalağzı gbü köündenim santral bize 4 km.dir şu anda filsota turuyorm.santrala yakın tepelerde üç yerde havada gaz ölçümü ANKARADAQN TAKİP EDİLİYOR ARGON KAYNAĞINDAN ÇIKAN GAZ DAHİ KONTRO ALTINDA SİZ SANTRALI SOĞTMA SU KULELERİNİ BİLE İNTERNETTE KÜL DİYE GÖTERİ YORSUNUZ BR BAÇANI YÜKSEKLİĞİ 120 METRE DİR VE DARDIR sora 60 km mesafedeki santraldan çalışam mühendisleri teknisyenleri dilemek içi gayret götermiyorsunuz kül eski santraldan çımıştı yenisiden çıkıyor diye ahgam kesiyorsunuz bu santralım momtajın a ve işletmesinde çalışacak işci sayısını ama hiç bilmiyorsunuz termik santrala hayır DÜNYADA VAR OLAN 400 Küsür nükler santrala hayı doğu kara deni de kurulan hidrolik antrala hayı pahalı alınan doğal gaza santralına evet hükümetler elektrik pahalı veriyoralar diyorsunuz bartıa fabrikalar kurulsun bütün illere fabrikalar kurulsun il gerekli enerji nereden geleçeek bunu hiç düşümiyrsunuz düşünceniz belli .....

Avatar
halil sarı 10 yıl önce

kusura bakmayın yorum yarm kaldığı için ben bu mesleği iyi bilirm diyem elektrik mühendislerinize bir mesajım var bina elektrik planı çizmekle tesisa tamiri ile ELEKTRİK ÜRETİMİ İŞİNİ YAPAN ELEKTRİK MÜHENDİSİ VE ELEKTRİK ÖLÇÜ TES İŞİNİ YAPAN TEST MÜHENDİSLERİ İLE PİYASADA PROJE ÇİZEN MÜHENDİSLER ARASINDA DÜNYA KADAR FARK VARDIR BUNU BİLİN LÜTVEN Bir santralın en küçük briminde 40 kişi çalışıyor montajıda binlerce kişi ekmek yiyor üretme geçince de binlerce genc MESLEK LİSESİ MEZUNU ÇALIŞIYOR BARTIN BİLMİŞLERİ KÜL ŞEHRE ZARAR VERİRSE ANINDA BELEDİYELER PARA ÇEZASI KESİYOR ÇATALAĞZI TERMİK SANTRLI CEVRESİNDE SANTRALA BİTİİK SINIR İLE İKİ BELEDİYE 10 KM GELİK BELEDİYESİ ÇATALAĞZINA BİTİŞİ SANTRALA 8 KM UZAK KİLİNLİ BELEDİYESİ VAR BU BELEDİYE BAŞKANLARI AMASRA VE BARTIN BELEDİYE BAŞKANIDAN DAHA AKILSIZ DEĞİLMİ ÇOK BİLMİŞ GÖRÜNÜP DE HİÇ BİR ŞEY BİLMEYEN HALK........

Avatar
kanaatkar 10 yıl önce

Bu zihniyet kendi emeğini çalar, kendi zahmetini sömürür, bu zihniyet kendi öz kaynaklarını çıkarttırmaz. Kömürün, altının, petrolün, uranyumun, borun...........
Bu komployu artık anladık. Hemanın yatırım alanları Askeri alanlara iniyor. Bu kayış Askeriyi rahatsız ediyor. Mesele bu kadar açık ve net. Bartının üzerindeki Askeri ve Nato havasını kaldırırsanız Bartının Boğazıda açılıyor önüde. Olay bu kadar basit.

Avatar
haluk 10 yıl önce

siz iyice kafayı bozmuşsunuz bu ergenekon olayıyla. çevre duyarlılığını da ergenekona bağladınız ya helal olsun diyorum. başka birşey demiyorum.

Avatar
Bartınlı 10 yıl önce

halil sarı diye ismini yazmış, bazı kesimlerin çanağından beslenen arkadaş, öncelikle sen bilgiçlik taslamayacaksın, halkı küçümsemeyeceksin, birazda akıllı olacaksınki bu senin için zor belli. sen Bartın'ın gelecek nesillerinin, sağlığını geleceğini ümitlerini, doğasını ellerinden alma hakkını kimden aldın, kimse kimseye kömür çıkarma demiyor, ama dünyanın kaçtığı termik ve nükleer santrallere bu hükümetin düşkünlüğünüde anlayamıyor. olayı askeriye ye , ergenekon gibi bir palavraya bağlamışsın ya hakikaten bravo, hocam sen kafa yapsın diye bir ilaç falanmı alıyorsun. bence bırak o ilacı bırakamıyorsanda tıbbi yardım al yazık beyin hüücrelerin sıkıntıda bak. Böyle bir doğayı mahvetmek istiyorlar ve sen ve senin gibi bir avuç zihniyette halkı bilmiş sayıp bunlara destek veriyor. Allah sana biraz vicdan versin daha ne denir sana bilmiyorum aslında biliyorumda burası yeri değil

Avatar
bartın lı 10 yıl önce

halil bey ergonokon diye chp ye demiş haklı. bakmayın 3 -5 otobusle ankara ya gittiklerine hepsi sow pesinde.. yapsada akp yi kötulemek işleri rıza ve selim beyin... melihayı aday gösterdiler ne verdiki kozcağıza da bartına versin ya.. ondan sonra çıkarlar one o parti söyle bu pardi boyle... siyasetle alakası asla yok bunların...ben partici değilim ama gözde görüyor. dünya 13 cusu avrupa 3 cüsunede alkışlamak lazım... ama oyum mhp ye..!

Avatar
halil sarı 10 yıl önce

Ben yorumumda nereli olduğumu VE çatalağzı TERMİK SANTRALIDAN 30 SENE TEKNİSYEN OLARAK ÇALIŞIP EMEKLİ olduğumu yazdı ergenekondan basetmedim ben eski santral ve yeni teknoloji iele yapılan santralda çalıştım bili bilmeden sizin gibi boş kouşmıyorum bu günlerde yapıması gereken santralların yapınması engellenirse 5 sene sonra her gün elektirik kesilirse kimlerin kafası üşütmüş olduğ o zaman belli olur TABİ BUNU SİZİN ANLAMANI ÇOK ZOR

Avatar
amasralı vatandas 10 yıl önce

bu termik santralide siyasete koydunuzya helal size vallahi. cemal akın aldılar yazık bartınlı halktan toplana vatandasların paranı harcayın bakam cemal akın.. chp nin de işine geliyor tabi onlarda halkın parasıyla hadi ank 10 otobus yıyın bakam bu milleti boş yere..gidin bakın chpnın parti binasına almış karsısına kadınları aksama kadar lak lak boş konuşmalar... kadınların basını açma pesindeler.! yazık kendileri zıbaradan çıkmışlar ama milleti asla bozamazsınız.chpliler... akp söyle akp boyle işleri güçleri bu. BANA BAKIN.!!! BU AKP YE OY BEREN TURKİYENİN %48 APTAL DEĞİL HER YERDE BUNU VE OY VERENLERİ APTAL YRİNE KOYMAYIN. CHP SAHİL KISIMDAN OY TOPLUYOR NEDEN? ORDA YASAYAN İNSANLARIN ÇOĞU DIŞARDAN GELME VEYE SONRADAN TURK VATANTASI OLAN VE TURKİYEYİ BOLMEK İÇİN ÇALIŞANLARDIR. BEN AKP Cİ DEĞİL DOĞRU YOLA GİDEN TUR VE ATATURKÜ ÇOK SEVEN TURKUM...!!! ALLAH YANLIŞ DÜŞÜNENLERİ İNSALLAH DOĞRU YOLA ÇEKER. SAYGILARIMLA...