Zonguldak da farkında, Bartın da

Hema'ya Sağlanan İltimaslar TTK'yı Zarara Uğrattı

Demir, HEMA ve Eren Holding'in kuruma verdiği taahhütlerin hiç birisini yerine getirmediğini, Zonguldaklı firmalar kömür üretmese bile TTK'ya taahhüt ettiği rödevans bedelini gününde öderken HEMA için bu şartın iptal edildiğini, üstelik HEMA'ya ilave olarak 18 ay daha ek süre verilmek istendiğini söylemişti. Zonguldak'taki özel sektör firmalarının bu yöndeki taleplerinin tümü geri çevrilirken HEMA'ya ardı ardına yapılan jestler manidar olduğunu belirten Demir; "TTK Amasra'daki sahayı 20 yıllığına ihale ediyor ve rödevansız bir hazırlık süreci tanıyor. HEMA gibi Zonguldak'taki bütün rödevançılardan daha büyük bir firmaya 3 yıl hazırlık süresi veriyor. Bu hazırlık 3 yılda bitmiyor. HEMA için kömür üretse de üretmese de rödevans ödeme süresi başlayınca 17 aylık yeni bir uzatma süresi başlıyor. Şimdi yeni bir 17 ay gündemde. Bu TTK'nın keyfe keder yönetildiğinin ve kurumun bilerek ve isteyerek zarara uğratıldığının bir göstergesidir." şeklindeki açıklaması ile HEMA'ya sağlanan iltimasları sert bir dille eleştirmişti.

Eren Holding Termik Santralde Yerli Yerine İthal Kömür Kullandı

EREN Holding'in de HEMA Endüstrinin izini takip ederek yatırımını gerçekleştirdiğini vurgulayan Demir; "Eren Holding'in yatırıma başlamadan önce TTK'dan iki ayrı saha kiraladığını, ayrıca bölgedeki maden işletmeleri ile kömür alım sözleşmesi yaptığını bu sözleşme ile enerji iznini aldığını, izin alındıktan sonra TTK'dan alınan sahaları bu sahalarda kömür yok diye geri verdiğini, özel sektörden de kömür almadığını, kaçak kömür ocaklarından kömür alımı yoluna giderek gayri meşruluğu seçtiğini" hatırlatmıştı.

Zonguldak TSO Yöneti Kurulu Başkanı Salih Demir geçen hafta yaptığı açıklamada ise; "Eren Holding'e kurup işletmeye başladığı Çatalağzın'daki termik santral konusunda büyük destek verdiklerini, fakat Eren Holding'in devlete ait Çatalağzı Termik Santralini de(ÇATES) satın alma girişimlerini anlamakta güçlük çektiklerini" ifade etti. Demir; "Eren Holding mevcut santralini kurarken gösterdiğimiz anlayışı anlaşılan yanlış yorumlamış, biz Zonguldak'a yapılan bir yatırıma yardımcı oluyoruz derken kendileri 'Sarı öküzü aldık' hissine kapılmış. Yanılgı içindeler, uzun sürmez yakında yanıldıklarını anlarlar. Zonguldak'ın ÇATES'e talip olduğunu bilinmesine karşın bu açıklama göstermiştir ki, Eren Holding Zonguldaklıların iyi niyetini istismar etmiştir." dedi

Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, "Eren Holding'in ithal kömür ile çalışan mevcut santrali yaparken de Zonguldak kömürünü kullanacağını taahhüt ederek, santral izni aldığını, izin belgesi aldıktan sonra taahhütlerini inkar ettiğini" iddia etti. Demir, "Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak Zonguldak'ta yapılacak hiçbir yatırıma karşı çıkmadık. Ancak Zonguldak'ı dışlamaya, yok etmeye, sanayi çöplüğüne çevirmeye, TTK'yı boş bir karo sahasına çevirmeye, özel sektör madenciliğini TTK ile birlikte yok etmeye yönelik bu teşebbüse karşı tüm bölgede etkin bir mücadele sergileyeceğiz. Artık sadece Zonguldak'ta değil, Bartın ve Karabük'te ithal kömür ile çalışacak tüm santrallere dur diyeceğiz. Bireysel ve toplu iptal davaları açacağız. Eren Holding henüz Zonguldak'ın örgütlü gücünü görmüş değil" diye sert açıklamalarda bulundu.

TTK ve Özel Sektör Kömür İşletmeleri Kapatılacak

Demir, "Eren Holding'in Zonguldak'ı ithal kömür üssü yapmayı hedefleyen bu girişiminin arkasında ÇATES'i bir santral olarak işletmenin bulunmadığını, aksine santralin kapatılacağını, ilerleyen süreçte TTK'nın ve buna bağlı olarak özel sektör işletmelerinin de kapatılmasının olduğunu" ileri sürdü.

Aynı iddiayı geçen hafta Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ZESOB) Başkanı Muharrem Coşkun da gündeme getirdi. Çoşkun; "Çatalağzı Termik Santralini (ÇATES) satın almayı düşünen Eren Holding'in Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve özel sektör  madenciliğini kentte bitirerek cevherlerini ele geçirmeyi hedeflediğini" iddia etti.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu'nun üretiminin büyük bölümünü Çatalağzı Termik Santraline sattığını, özel kömür firmalarını da santralin ayakta tuttuğunu anlatan Coşkun, şunları kaydetti: ''Eren Holding kentin güçlü işletmelerini ortadan kaldırmak için santralı satın almak istiyor. Holdingin, Çatalağzı beldesinde bir santrali var. Külleri düne kadar nereye döküldüğü meçhul santralin bağlı bulunduğu holding, düne kadar yıkılmasını istediği ÇATES'i almak istiyorsa kentin dikkatli olması gerekir. Hani ÇATES kötü ve eski teknolojiyle kurulmuş santraldi? Eren Holding'in amacı ÇATES'i almak değil, TTK ve özel sektör madenciliğini kentte bitirerek cevherlerini ele geçirmektir. Holding yetkilileri açıklama yapıp bu yanlıştan bir an önce dönmelidir. '' şeklinde konuştu.

Sevgili Bartınlılar; Zonguldak'ta Ticaret ve Sanayi Odası  ile Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği gibi iki önemli kurumun gündeme getirdiği bu iddialar, yöremizde termik santral kurmak isteyen şirketlere geçmişte, yöre ekonomisi iyileşecek, işsizlik azalacak umuduyla sıcak bakıldığı, hatta yardımcı olunduğu, fakat, gelişmelerin hiç de yörenin yararına olmadığı dışarıdan gelen bu firmaların çalıştırmak için ucuz yabancı işçileri seçtiğinden dolayı işsizliğin azalmadığı, hatta başta yerli kömür kullanacağını açıklayan şirketlerin, sonradan daha ucuz olan ithal kömürü tercih ettiği, şirketlerin bununla yetinmeyip TTK'yı kapatacak ve yerel şirketleri yok edecek bir politika izlediklerinin ortaya çıktığını gördüklerini belirttiler. Zonguldak'ta bu gerçeklerin farkına varılması sevindiricidir.

Bartın'da ise bu farkındalığın başlangıçta oluşması çok sevindiricidir. Çünkü hem Bartın Ticaret ve Sanayi Odası, hem de Bartın Esnaf Sanatkâr Odaları Birliği ile ona bağlı odalar,   termik santralin kurulmasına karşı kurulan Bartın Platformu'nun kurucu üyeleri arasında yer almışlar ve Bartın halkının, ekonomisinin, doğasının, tarımının, ormancılığının, turizminin geleceğini olumsuz etkileyecek termik santral girişimine karşı baştan tavır almışlardır. Bu bilinçli tutumu sergileyen her iki kurumun başkanları Sayın İsmail Toksöz'le, Sayın Sabri Tutum'a ve yönetim kurullarına hepimiz teşekkür borçluyuz. 

Bartın ve Zonguldak Birlikte Mücadele Etmelidir
Zonguldak Bartın demeden birlikte hareket etme zamanıdır. Yöremizin geleceğini karartmaya çalışanlara karşı birlikte mücadele etme zamanıdır. Bartın Platformu olarak, Bartın Platformu'nun sürdüğü mücadeleyi hala anlamamaya çalışanları, Zonguldak'ta yaşanan bu gelişmeleri yakından izleyerek, anlamaya ve Bartın Platformu'nun sürdüğü yaşam mücadelesine katılmaya çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Bartın PLATFORMU

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dursun duran 11 yıl önce

aynı duyarlılığı neden bartın tso dan göremiyoruz??