Bartın Üniversitesi Antalya'ya Çıkarma Yaptı

Türkiye II. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Sona Erdi

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM)’nün işbirliğiyle “Türkiye II. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu” düzenlendi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliğiyle “Türkiye II. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu” düzenlendi. Antalya’da gerçekleştirilen sempozyuma Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, KKTC Orman Genel Müdürü Cemil Karzaoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker, Orman Fakültesi Dekan Yrd. Prof. Dr. Nedim Saraçoğlu, Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Daşdemir, Orman Zararlılarıyla Mücadele Dairesi Başkanı Polat Pamuk, Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, Bölge Müdür Yardımcıları, OZM Şube Müdürleri,. Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerinden uzmanlar, teknik elemanlar, akademisyenler, öğrenciler ve yurt dışı katılımcılarıyla birlikte 300’e yakın kişi katıldı.

OGM Orman Zararlılarıyla Mücadele Dairesi Başkanı Polat Pamuk, “2003 yılında ormanlarda işlenen suç sayısı 29359 adetti. Orman halk ilişkilerindeki iyileşme, vatandaşımızdaki çevre bilincinin gelişmesi, ayrıca teşkilatımızca alınan etkin koruma tedbirleri sayesinde bu sayı %60 azalarak 11749 adede gerilemiştir.” dedi.

105 bildiri sunuldu

Düzenleme komitesi adına konuşan Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın: "Bu sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından konusunda uzman birçok bilim insanı, araştırmacı, ticari firma ve kurum temsilcileri, mühendis ve öğrenciler katılmıştır. Sempozyumda 62 sözlü, 43 poster olmak üzere 105 bildiri sunulmuştur. Sempozyuma katılarak bizleri onurlandıran; araştırma sonuçlarını, bilgi ve tecrübelerini paylaşan tüm katılımcılara gönülden teşekkür ederiz. Sizlerin değerli görüşleri ormanlarımızın korunmasında etkin önlemler alınmasına katkı sağlayacaktır. Sempozyumun tüm paydaşlarımıza, Orman Entomolojisi ve Patolojisi alanında çalışmalar yapan ilgililere faydalı olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum. " dedi.

Ormanların korunması önümüzdeki süreçte önemli bir iş kalemi olacaktır

Daha sonra konuşan Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker, “Ormanlarımızın korunmasında büyük katkısı olan üniversitelerimiz, Araştırma Enstitülerimiz ve uygulayıcılarımızın bu sempozyumda bir araya gelerek görüş alış verişinde bulunması büyük önem arz ediyor. Akademisyenler ile uygulayıcılar bu sayede yenilikleri birlikte irdeliyor ve ormanların korunmasına katkıda bulunuyorlar. Böylece aradaki kopukluklar da gideriliyor. Ormanların korunması, geliştirilmesi ve işletilmesi önümüzdeki süreçte önemli bir iş kalemi olacaktır. 1973 yılındaki envantere göre 20,2 milyon hektar olan orman varlığımız 2012 yılı sonu itibarıyla 21,7 milyon hektara yükselmiştir. Bunda köyden kente göçün etkisi ile meslektaşlarımızın yaptığı ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmalarının büyük katkısı vardır.” diye konuştu.

Beş yılını tamamlamış bir üniversitenin böyle bir sempozyumu düzenliyor olması önemli

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan: "Bu tür toplantıların düzenlenmesi, gerek düzenlenen ülke ve kurumlar bakımından gerekse insanlık bakımından muhakkak önemlidir. Ama bizim için bir başka önemi de beş yılını tamamlamış bir üniversitenin böyle bir sempozyumu düzenliyor olmasıdır. Bu açıdan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Türkiye’de üniversitelerimiz kapalı devre yayın yapan unsurlar olmaktan çıkmıştır. Son zamanlarda orman varlığımızı iyileştirme, koruma, nitelikli hale getirme ve bunu hem tabiat varlığı olarak hem de ekonomik, kültürel yönüyle ülkemizin istifadesine sunma çabaları çok büyük bir hız kazanmıştır." dedi.
Prof. Dr. Hasan Çanakçıoğlu’na onur belgesi verildi.

Açılış konuşmalarından sonra; sağlık sorunları nedeniyle sempozyuma katılamayan, Orman Entomolojisi ve Patolojisi alanında pek çok değerli eserleri bulunan Prof. Dr. Hasan Çanakçıoğlu adına Prof. Dr. R. Oktay Özkazanç’a Onur Belgesi verildi.

Sempozyuma katkıda bulunan bilim kurulu ve sponsorlara plaketleri verildi. Ayrıca sempozyuma katılanlara Bartın’ın geleneksel tel kırması, Bartın lokumu ile Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ekibi tarafından sempozyum anısına üretilen BARFÜM markalı parfümler hediye edildi.

3 gün süren sempozyumda, ormanlarda zarara neden olan böcek, fungus, diğer hastalık ve zararlı etmenlerle mücadele ile ilgili bilgiler, Orman Entomolojisi ve Patolojisi alanında ülkemizde ve dünyada yaşanan sorunlar, çözüm önerileri, yeni gelişmeler ve bilimsel bulgular paylaşıldı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.