Bartın Üniversitesi İçin 279 Milyon TL Ödenek

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre  Bartın Üniversitesi’ne önümüzdeki üç yıl için Bütçeden toplam 279 milyon 131 bin lira ödenek öngörüldüğünü belirterek, “2016-2017-2018 yıllarının Üniversitemizin yeni kampüs alanının da faaliyete geçtiği yıllar olacak ve Bartın, Üniversite ile büyümeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Milletvekili Tunç, TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre  2016 yılı için 84 milyon 658 bin lira, 2017 yılı için 93 milyon 119 bin lira, 2018 yılı için 101 milyon 354 bin lira olmak üzere toplam 279 milyon 131 bin lira ödenek öngörüldüğünü belirterek, Bartın Üniversitesine ayrılan ödeneklerle yeni kampüs alanındaki fakülte binalarının ve yeni kampüs alanı düzenlemelerinin tamamlanacağını söyledi.

“AK Parti’den önce bu ödeneklerin hayalini bile kuramazdık”

Bu ödenek rakamlarının AK Parti iktidarından önce hayal dahi edilemediğini belirten Milletvekili Tunç, “13 yıllık iktidarımız süresince Türkiye’yi üç kat büyüttük, bu büyümeden Bartın fazlasıyla nasibini almaya devam ediyor, Bartın’da tamamladığımız 2,5 milyar lira tutarındaki ve halen devam eden 2 milyar lira tutarındaki kamu yatırımı her şeyi açıklamaya yetiyor” dedi.

“7 Fakülte 13 bin öğrenciye ulaştık, hedefimiz 30 bin öğrenci”

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesini 2008 yılında 3 fakülte ile kurduklarını belirterek, şu anda Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Orman, Edebiyat, Eğitim, Fen, İslami İlimler Fakülteleri olmak üzere 7 Fakülteye sahip olunduğunu, 1  Meslek Yüksekokulu, 2  Yüksekokul (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu) olmak üzere 3 Yüksekokulun ve Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler’den oluşan 3 enstütü ile Bartın Üniversitesinin hızla geliştiğini ve 13 bin öğrenci, 400 akademisyene ulaşıldığını, hedeflerinin 30 bin öğrenci olduğunu söyledi.

“1200 dönümlük Kampüs alanında inşaatlar devam ediyor”

Ulus ve Kurucaşile ilçelerimize Yüksekokul Programları açtıklarını belirten Milletvekili Tunç, Üniversitemizin 1200 Dönümlük Yeni Kampus alanındaki fakülte binaları ile sosyal tesislerin yapımının devam ettiğini söyledi.

“Yurt problemlerini de çözüyoruz”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  Bartın'da yeni hizmete giren yurtlarla birlikte, bu yıl  kapasitenin 930'dan 2046'ya yükseldiğini belirterek, Kredi Yurtlar Kurumunun kampüs içerisindeki yurt binalarına ilaveten, özel sektörün inşa ettiği yurtların da uzun süreli kiralamalarının yapıldığını söyledi.

Milletvekili Tunç, 2010 yılında hizmete açtıkları Ağdacı Kampüsündeki A ve B Bloklar ile C Blok'un toplam kapasitesinin 1130'a yükseltildiğini belirterek, bu yurtların sadece kız öğrencilere tahsis edildiğini belirtti.

Geçen yıl, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın iştiraki ile temelini attıkları Demiryolu Sevenler Derneği tarafından inşa edilen Tuzcular Köyündeki 667 kapasiteli yurdun da Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uzun süreli kiralamasının gerçekleştirildiğini ve erkek öğrencilerin hizmetine sunulduğunu belirten Milletvekili Tunç, Pelenkoğlu firması tarafından yapımı tamamlanan Şiremirçavuş Mahallesindeki 250 kapasiteli yurdun da erkek öğrencilere tahsis edildiğini ve toplamda 916 Erkek öğrencinin KYK yurtlarında barındığını belirtti.

Kız erkek toplam 2046 öğrencinin KYK yurtlarından faydalandığını belirten Milletvekili Tunç, Yazıcılar Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumuna tahsis edilen 50 dönüm alan üzerinde 1000 öğrenci kapasiteli yurdun proje çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Milletvekili Tunç, Bartın’da şu anda dört büyük yatırımcının yurt projelerinin olduğunu ve bunların da Kredi Yurtlar Kurumu ile uzun süreli kiralama işlemlerinin yapılması ile birlikte Bartın’da üniversite öğrencilerinin barınma probleminin kalmayacağına belirtti.

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesi’nin kurulması ve ardından ayrılan ödeneklerle gelişmesini hızla sürdürmesinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, Bakanlarımıza ve Üniversitemizin gelişiminde büyük emekleri olan Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a, akademisyenlerimize ve yöneticilerimize teşekkürlerini sunuyorum dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Bartın ÜniversitesiTBMM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.