Bartın Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu

Bartın Üniversitesinde 4. mezuniyet coşkusu yaşandı. Mezuniyet için bir araya gelen öğrenciler, coşku ve hüznü yaşadı. 221’i Orman Fakültesi, 537’si Meslek Yüksek Okulu öğrencisi olmak üzere toplam 758 öğrenci mezun oldu. Törene Bartın Valisi İsa Küçük, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Aydın, Bartın İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, İl Jandama Komutanı Jan. Alb. Vahdet Yıldırım, Rektör Yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenci velileri katıldı.

Tören Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan önderliğinde kortej yürüyüşü başladı. Saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okunmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Grubu ve Bartın Üniversitesi Halk Oyunları ekibi gösterileri törene renk kattı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan şunları söyledi; “ 2008 yılında kurulan üniversitemiz 4. kuruluş yılını idrak etmektedir. Üniversite gibi, kurumsal geleneklerinin oluşması ve kökleşmesi, uzun yıllara ihtiyaç gösteren kurumlar açısından, 4 yıllık bir geçmiş çok kısa bir zaman dilimidir. Bununla birlikte, geride bıraktığımız dört yıl içinde, akademik ve idari kadromuzu zenginleştirdik. Yeni akademik birimler kurup öğretime açtık. Her yeni öğretim yılında sayıları büyük oranlarda artan öğrencilerimizi ülkemizin beyin gücü sermayesine kazandırdık. Gerçekleştirdiğimiz sosyal, bilimsel ve kültürel faaliyetlerle hem kendi iç dinamiklerimizi geliştirdik hem de bölgemizin bu çerçevedeki gereksinimlerini karşılamayı görev edindik.” dedi.

Önümüzdeki Öğretim Yılı Kademe Kademe Yeni Kampüsümüzde Öğretim Faaliyetlerini Sürdürmeye Başlanacak

Yeni kampüs alanı hakkında bilgiler veren Rektör Kaplan Memnuniyetle ifade ediyorum ki geçen dört yılımız üniversitemiz için çok verimli geçmiştir. Kuruluş aşamasındaki en önemli başarılarımızdan biri, şüphesiz, bölgesel ve bürokratik çerçevedeki zorluklarına rağmen, 1171 dönümlük yeni kampüs alanımızın belirlenmiş olmasıdır. Bu konuda yalnızca bir fikir vermesi bakımından bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yeni kampüs alanımızın 471 dönümlük kısmı, 1837 hak sahibi ile yürütülen görüşmeler sonucunda kamulaştırılmıştır. Bu süreçte, siyasi görüşü ve konumu ne olursa olsun, mükemmel bir birlik örneği veren siyasi kadrolarla, ilimiz bürokrasisinde çalışan bütün ilgililere candan teşekkür ediyorum. Bartın'ın geleceğinin söz konusu olduğu her durumda bu birlikteliğin hep devam etmesini içtenlikle diliyorum. Yeni kampüs alanımızda yapımı devam etmekte olan Merkezi Laboratuarımız, birkaç ay sonra bitirilmiş olacaktır. Sayısal Derslik ile 1 Nolu Trafo Binası ve Dağıtım Merkezi inşaatına başlanmıştır ve bu yapılar, 2013 Ağustos ayında teslim edilecektir. Böylece, önümüzdeki öğretim yılından itibaren kademe kademe yeni kampüsümüzde öğretim faaliyetlerini sürdürmeye başlamış olacağız. TOKÎ ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde, I. Etapta, Sözel Derslik Binası, Edebiyat Fakültesi İdari Binası, Mühendislik Fakültesi İdari Binası, Öğrenci ve Personel Yemekhane Binası; II. Etapta, Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanlığı Binası, 2 Nolu Trafo ve Jenaratör Binası, İtfaiye Binası, Atölye ve Garaj Binası, Mediko-Sosyal Binası olmak üzere toplam 50,832 m2 kapalı alan yapımı gerçekleştirilecektir.

Önümüzdeki akademik yıl öğrenci sayınsın 7000’lere ulaşacağını tahmin ediyoruz

Önümüzdeki akademik yılda, 870 ön lisans öğrencisi, 1795 lisans öğrencisi ve 180 özel yetenek sınavı ile alınan öğrenci olmak üzere, toplam 2845 kontenjan belirlenmiştir. Buna göre, şu anda 5310 olan öğrenci sayımızın 7000 dolayında olacağını tahmin etmekteyiz. Mezun konumundaki öğrenci sayımız 758'dir. Bunların 22’si lisans, 537'si önlisans öğrencisidir. 81 ilimizden öğrenci tercihinin yapıldığı üniversitemizde, 548 Bartın doğumlu öğrencimiz bulunmaktadır. Her geçen yıl artan öğrenci sayımıza paralel olarak, derslik ihtiyacımız da artmaktadır ve ilimizde bu amaçla kullanacağımız bir yapı da yoktur. Dernek mülkiyetinde olan ve önceki yıllarda Cumhuriyet Lisesi olarak kullanılan binanın üniversitemize tahsis edilmesinde anlayışlı tutum ve özverili davranışları nedeniyle, dernek yöneticilerine, çocukları bu okula devam eden öğrenci velilerine ve bu okul öğrencilerimize, sürecin olumlu sonuçlanması hususundaki çabaları için Sayın Valimize gönülden teşekkür ediyorum.

Öğrencilerimizin barınma ihtiyacı konusunda daha duyarlı ve anlayışlı olalım

Derslik ihtiyacımızı, yeni kampüsümüze geçinceye kadar, prefabrik yapılarla karşılamaya çalışacağız ve bu yapılardan ilkinin inşasına başlanmıştır. Öğrencilerimiz bakımından barınma ve yurt ihtiyacı önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu konuda, kendileri de öğrenci yetiştiren ana babalarla ilimiz halkına seslenmek istiyorum. Elbette mülkünüzü kiraya vererek kazanç sağlayacaksınız. Ancak öğrencilerimizin barınma ihtiyacı konusunda daha duyarlı ve anlayışlı olalım. İnsani ölçüyü unutmayalım. İnsana yapılan yatırımın, birkaç bin liralık kira gelirinden çok daha önemli olduğunu düşünelim. Şehrimizde misafir olarak bulunan öğrencilerimizi gücendirmeden kazanmanın yollarını arayalım. Bugün can parçanız yavrularınızın yeni bir başarısını görmekle mutluluk ve sevinciniz büyüktür. Sevincinizi paylaşıyorum. Büyük fedakârlıklarla yetiştirip bugünlere getirdiğiniz yavrularınızın bütün ömrünüz boyunca, daima, başarı ve mutluluk haberlerini almanızı temenni ediyorum. Sizleri bütün kalbimle kutluyor, sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.” dedi.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Kaplan’ın açış konuşmasının ardından Üniversiteyi derece ile bitenlere diplomaları verildi.

Bartın Üniversitesi Lisans Eğitimi Birincisi Şaduman Tüfek’e diplomasını Bartın Valisi İsa Küçük takdim etti. Vali Küçük törende yaptığı konuşmada, Üniversitenin bilginin kaynağı olduğunu belirterek, Bartın Üniversitesinin kısa sürede önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Bartın Üniversitesi Yüksekokul Birincisi Seray Aktaş’a diplomasını AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç verdi. Milletvekili Tunç, törende yaptığı konuşmada, mezun olan tüm öğrencilere bundan sonraki hayatlarında başarılar dileyerek, Bartın Üniversitesinin genç bir üniversite olduğunu, kuruluşundan bu yana 4 yıllık süre içerisinde önemli bir gelişme gösterdiğini söyledi. Tunç konuşmasında, “yeni kampüs alanındaki inşaatlarla birlikte Bartın Üniversitesi önümüzdeki yıllarda daha hızlı bir şekilde büyüme gösterecek, Üniversitemiz büyüdükçe Bartın’da büyüyecek, Üniversitemizin kısa sürede büyük yol almasında katkısı olan başta Rektörümüz, öğretim üyelerimiz ve idarecilerimize teşekkür ediyoruz, Bartın’a gelerek, çocuklarının bu mutlu gününde yanlarında olan tüm misafirlerimize de Bartınımıza hoş geldiniz” dedi.

Lisans ikincisi Betül TURGUT ile Gül Hasret KARABUDAK’a hediyesini Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz verdi. Orman Fakültesi Böiüm birincilerine hediyelerini Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal verdi. Meslek Yüksekokulu bölüm birincilerine hediyelerini Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Azize Toper Kaygın ile Prof. Dr. Mete Gündoğan verdi. Meslek Yüksekokulu Bölüm birincilerine hediyelerini Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın verdi. Önlisans İkincisi Birkan Yıldırım’a hediyesini Bartın Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu verdi. Önlisans üçüncüsü Gamze Basat’a hediyesini Emniyet Müdürü Mehmet Altınok verdi.

Mezuniyet belgelerinin verilmesinden sonra mezuniyet yeminini okuyan öğrenciler, keplerini havaya atarak mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadı. DJ konseriıyle stad zemininde doyasıya eğlenen öğrenciler, adeta geride bıraktıkları yorgun yılların acısını çıkarttı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.