Bartın Üniversitesi'nden Sultanbeyli'ye proje

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü IV. Sınıf öğrencileri Peyzaj Planlama Proje VI Dersi kapsamında İstanbul-Sultanbeyli Belediyesi için "Aydos Dağı Şalgamlı Devlet Ormanı Peyzaj Planlama Projesi” hazırlayacak. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sabaz'ın koordinasyonunda, Doç. Dr. Sebahat Açıksöz ve Yard. Doç. Dr. Bülent Cengiz sorumluluğunda yürütülen ders kapsamındaki proje ekibinde Dr. B. Niyami Nayim, Dr. Yeliz Sarı Nayim ve Araş. Gör. Gizem Cengiz yer alıyor.

Sultanbeyli Belediye Başkanlığı'nın destekleriyle yürütülen Proje kapsamında İstanbul’da 56 öğrencinin katılımıyla arazi çalışmaları yapıldı. Projede; Sultanbeyli İlçesi’ndeki yoğun kentleşme baskısı altındaki orman kaynaklarının korunarak kullanımının sağlanması, içinde barındırdığı önemli bir tarihi değer olan Aydos Kalesi’nin değerlendirilmesi ile proje alanı ve çevresindeki sorunların çözümüne yönelik peyzaj plan kararları üretilmesi amaçlanıyor. Proje alanının seçiminde Aydos Kalesi gibi arkeolojik açıdan önemli bir değerin bulunması, kısmen 2B düzenlemelerine konu olan orman varlığı ve yörenin endemik türü olan İstanbul çiğdemi (Crocus olivieri subsp. istanbulensis) belirleyici kriterler oldu. Bu çerçevede ayrıca öğrencilerin meslek yaşamları boyunca yerel yönetimlerle işbirliğinde gerçekleştirecekleri kentsel peyzaj projeleri konusunda önemli deneyimler kazanacakları düşünülüyor.

“İstanbul-Sultanbeyli İlçesi Aydos Dağı Şalgamlı Devlet Ormanı Peyzaj Planlama Projesi” kapsamında; alana ilişkin doğal ve sosyo-kültürel verilerin Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak, analiz edilmesi, koruma-kullanım dengesi gözetilerek 1:5000 ölçekli alan kullanım kararlarının üretilmesi, seçilen alanlarda 1:2000 ölçekli detaylandırılmış plan kararlarının geliştirilmesi ve 1:1000 ölçekli peyzaj tasarım çalışmalarının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Öğrenciler tarafından bireysel tasarımlar olarak yapılacak bu çalışmaların uygulanabilirliğini tartışmak ve halkın beklentileri konusunda görüşmelerde bulunmak amacıyla, Sultanbeyli Belediyesi’nin üst düzey yönetiminin katılımıyla projeler Nisan ve Haziran aylarında jüriye sunulacak.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
turgut 9 yıl önce

Keşke bizim ormanlardada görebilsek bu projeleri.Aladağ ormanında,Orduyerinde,Milli PArk Ormanlarında....Bu kadar tecrube ortada mevcut,Memlekette Truzim en öncelikli gelişme ve kazanç kaynağı olduğu halde, değerlendirilemeyip gidiyor ormanlarımız yazık..