Bartın'da eğitim ve iletişimin geleceği

Sempozyuma Vali İsa Küçük, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Mehmet Sandıklı Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Milli Eğitim Müdürü İsa Şeker, İl Müftüsü İsmail Bayrak, Dekanlar ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, “"Eskiden fiziksel güç vardı, derken sermaye güç oldu, para gücü gündeme geldi. Giderek bilgi güç oldu. Bilgiyle birlikte eğitim önemli bir güç oldu. Ancak günümüzde iletişim en büyük güç konumundadır. Eğitim ve iletişim iki güç bir araya gelince güçler buluşması söz konusu olmaktadır. Biz bu sempozyumda bu güçleri buluşturmak, ortak çalışmalar yapmak, projeler üretmek ve Bartın'ın geleceğine yönelik bu gücü olumlu ve yararlı bir şekilde kullanmak istedik. Amacımız budur. Her iki gücü birleştirerek bunları daha iyi nasıl kullanabiliriz çabası içerisindeyiz" diye konuştu.

Daha sonra konuşan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, "Bugün üniversitemizde düzenlenen bilimsel toplantıların yenisiyle birlikteyiz. Bahar dönemi öğretim sürecinin başlamasıyla, iklim şartlarının da müsait olması nedeniyle bu tür faaliyetlerimiz artıyor. Bazen haftada iki, üç olmak üzere bilimsel etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinlikler muhakkak ki faydaları saymakla bitmeyecek toplantılar olarak görülmeli. En başta bildiklerimizin tekrarı, bildiklerimize yeniden düşünme, geleceğe dair, yeni tasarımlar geliştirme, yeni planlar yapmanın zemini olmasından önemlidir. Ayrıca üniversitede yapılması önemlidir. Çünkü üniversite konuya bilimsel açıdan yaklaşan ve tartışan bir bilim yuvasıdır" şeklinde konuştu.

İletişimin gücü önemli İletişimin gücünü kavranması gerektiğini belirten Rektör Kaplan; "Buraya kadar iletişim söz konusu olduğuna göre, bugün dünyada hayatımızı yönlendiren, değiştiren unsurların başında iletişim geliyor. Eğitimin değiştirici, dönüştürücü yönünü ister kişisel olarak, isterse toplumsal olarak düşünelim zaten yadsımak mümkün değildir." ifadesini kullandı. Gelişimimiz ileri düzeyde Konuşmasında üniversitenin gelişim sürecine de değinen Rektör Kaplan, "2008 yılında aramızda olan arkadaşlar, üniversitemizin o günkü fiziki şartlarını, hem de akademik anlamdaki durumunu yakından biliyorlar. 2008'de biz 87 öğretim elemanıyla işe başlamıştık, 40'da idari personelimiz vardı. Bugün bu sayı 323 akademik personel, 191 idari personel olmak üzere 514'e ulaşmıştır. Kendi grubumuzda olan üniversiteler içerisinde sadece Gümüşhane Üniversitesi bizim biraz önümüzdedir. Onunda kuruluş önceliği vardır. Takdir edersiniz ki bu tür gelişmelerde 6 ay, 1 yılın çok büyük önemi var. Ama aramızdaki fark o kadarda önemli değil, bu fark daha önce bağlı olduğu üniversite tarafından verilen desteğin farkıdır" dedi.

Dekanı Profesör Doktor Firdevs Güneş tarafından 'eğitim ve iletişim: güçler buluşması, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Bat tarafından Bartın'da ilk ve orta dereceli okullarda eğitim durumu, Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan tarafından da iletişimin geleceği konulu bunum yapıldı. 1'inci oturumda son olarak söz alan Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi de taşımalı eğitimin okul, veli iletişimi açısından değerlendirilmesi konusunda katılımcılarla düşüncelerini paylaştı. Yerel basın konuşuldu Sempozyumun 'eğitim ve iletişimin rolü' bağlıklı ikinci oturumunda ise Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Azize Toper Kaygın oturum başkanlığı yaparken, ilk olarak Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkan Yardımcısı Doçent Doktor Cengiz Özmen, 'İdeal bir üniversite ve kent ilişkisi' konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Daha sonra ise, Eğitim Sen Bartın Şubesi Hukuk Sekreteri Ali Rıza Yılmaztürk, 'Bartın'da eğitimin görünümü, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Harun Er, 'Bartın'ın geleceğinde eğitim fakültesinin rolü', Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Bölümü Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Fatma Ünal tarafından da Bartın'da yayımlanan yerel gazetelerin eğitici rolü konulu sunumlar gerçekleştirildi. Bilgilendirmeler yapıldı Eğitim ve iletişimden beklentiler konulu 3'üncü oturumun başkanlığını ise Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Selman Karayılmazlar gerçekleştirildi. Bu oturumda da Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doçent Doktor Nuriye Semerci, tarafından 'Gazetecilerin Bartın Üniversitesi ve Eğitim Fakültesinden beklentileri, Eğitim-Bir-sen Amasra Temsilcisi Mehmet Tınmaz, 'Eğitim, Öğretim, Bilim ve Hizmet kolu çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri', Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Ayşe Derya Işık tarafından 'Eğitimde bilgisayar kullanımının geleceği', Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Eyüp Yalçın tarafından da 'Yeni medya, yeni eğitim' konulu sunumlar gerçekleştirildi.

"Bartın Üniversitemizin hem güncel hem de ilimiz ile ilgili çok önemli bir konu olan eğitim ve iletişim konusunda sempozyum düzenlemesi Bartın'da ki eğitim ve iletişim konularına akademik büyüteç tutma imkanı vermesi kutlanacak bir olaydır. Bir kentin, bir vilayetin bir üniversiteden beklediği de esasen budur. Bu ilin sorunlarına büyüteç tutmak, çözüm yolları aramak ve birlikte çalışarak o sorunları çözmek gerekir. Üniversitelere sahip vilayetlerin hızlı gelişmesinin sebebi de budur. Üniversitelerin kurulduğu yörelerde ki insanlara yardımcı olması, yol göstermesi yöre insanlarının ekonomik olarak kültür ve sanat zenginleştirmesi, sosyal alanda da barış ve huzur içerisinde yaşaması da kendisin den beklenen diğer bir durumdur. Bu sempozyumla Bartın Üniversitemizin Bartın'ımıza verdikleri destekler için başta Rektörümüz ve Eğitim Fakültesi Dekanımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.