BPA: Doğal ve kültürel peyzajı korumaktan başka çaremiz YOK !

Bartın Peyzaj Atölyeleri Öğrenci Topluluğu (BPA) 20 Ekim Uluslararası Peyzaj Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı:

2000 yılında kabul Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ülkemizde 10.06.2003 tarih ve 4881 nolu kanun ile kabul edilmiş, 17.07.2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Konseyin katkılarıyla ortaya konulan Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin (APS) imzaya açıldığı tarih olan 20 Ekim’ i “Uluslararası Peyzaj Günü” olarak kutlamaktayız. Bizler de Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin kurmuş olduğu “Bartın Peyzaj Atölyeleri” topluluğu olarak Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin 20. Yaşını kutluyoruz.

20 Ekim Uluslararası Peyzaj Günü, 2017’de “Yerel düzeyde peyzaj”, 2018’ de “Peyzaj ve eğitim”, 2019 ‘da ise “Peyzaj ve su” temalarıyla kutlanmıştır. 20 Ekim 2020 tarihli 4. Uluslararası Peyzaj Günü bu yıl “Sektörel Politikalarda Peyzaj Bütünleşmesi” ana temasıyla Avrupa düzeyinde kutlanmaktadır.

Avrupa Konseyi, 19-20 Ekim 2020 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'nin yirminci yıldönümünü kutlamak için 23. Avrupa Konseyi Toplantısı düzenlemektedir. "Sektörel politikalarda Peyzaj Bütünleşmesi " konulu çalıştayda, benimsenen veya geliştirilmekte olan kamu politikalarının uygulanmasına ilişkin deneyimlerin sunulması amaçlanmaktadır. Avrupa Konseyi, peyzajın tüm aktörlerini “Peyzajı bölgesel ve şehir planlama politikalarına uygun; kültürel, çevresel, tarımsal, sosyal ve ekonomik politikalarına ve peyzaj üzerinde olası doğrudan veya dolaylı etkiye sahip diğer politikalarla bütünleştirmeye” davet etmektedir.

Avrupa düzeyinde ve ülkemizde peyzaj ile bütünleşmenin tam anlamıyla sağlanamadığını, özellikle ülkemizde peyzaja ilişkin birçok olumsuz sektörel gelişmelerle karşılaştığımızı söylemek mümkündür ;

Taş ocakları faaliyetleri sonucunda yeraltı suları, tarım, orman ve yaşam alanlarımız tehdit altındadır,

Amasra’da uzun zamandır gündemde olan ve zararları ile sadece Amasra’yı değil geniş bölgeyi de içine alacak girişim sektörler arası çatışma yaratmaktadır,

Bartın Irmağında merkezi ve yerel yönetimlerin çevre planlamalarında peyzajın karakterinden bağımsız işletilen karar mekanizmaları, korumadan çok kullanmaya evrilmiş girişimler sonucu oluşacak su taşkınları ve bu taşkınların kırsal, kentsel alanlara, yerleşim alanlarına vb. zararlar vereceği aşikardır,

Vahşi madencilik faaliyetleriyle Ormanlar, sular, tarım alanları, hayvancılık ve tarihi mirasın yanında yaşam alanlarımız tehdit altındadır.

Yukarıdaki tüm örnekler ülkemizin farklı peyzajları için de benzer biçimde tehdittir.

Sonuç olarak;

Anayasa düzeyinde geçerliliği ve bağlayıcılığı olan Uluslararası sözleşmelerden biri olan Avrupa Peyzaj Sözleşmesinin 20. Yaşında merkezi ve yerel yönetimleri karar verme politikalarına peyzajı dahil etmelerini geleceğin Peyzaj Mimarları olarak bekliyoruz. Küresel ısınma ve beraberinde yakın geçmişte karşılaştığımız ve tüm yaşamımızı olumsuz etkileyen COVID19 salgını göstermiştir ki sahip olduğumuz doğal ve kültürel peyzajı korumaktan başka çaremiz yoktur.

Uluslararası Peyzaj Günümüz kutlu olsun.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
BPA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.