Eğitim sorunları ele alındı

Düzenlenen kahvaltılı toplantıya şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe temsilcileri, kadın komisyonu üyeleri ve basın mensupları katıldı. Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Sezai Hangişi toplantının sonunda basın açıklamasında bulunarak eğitimdeki sorunlara değindi.

Hangişi son günlerde ülke gündeminde de yer alan ‘okullardaki törenlerde İstiklal Marşı okutulmayacak’ tartışması yaratan 18. Milli Eğitim Şurası Kararı ile ilgili olarak da “Bir hikâye vardır; Bir mıh bir nalı kurtarır, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır diye… İşte Andımız da İstiklal Marşı da o mıhtır, o çividir. O çivi de çıkartılırsa varın gerisini de siz düşünün” diyerek de konu ile ilgili düşüncelerini net bir şekilde ortaya koydu.

BÜTÜN ÇALIŞANLAR SÖZLEŞMELİ YAPILMAK İSTENİYOR

Hangişi, konuşmasında 18. Milli Eğitim Şûrası’nı eleştirerek, ülkenin geleceği adına, fikir birliği oluşturmak için düzenlenmesi gereken 18. Milli Eğitim Şûrası'nın, tartışılmayan, insanların neredeyse itiraz etmeye korktuğu bir şûra haline geldiğini söyledi ve bu şûrada, bütün eğitim çalışanlarının, hizmetlisinin, memurunun, öğretmeninin, tamamının sözleşmeli hale getirilmesi için bir karar alındığını ifade etti. Hangişi, “Türk Eğitim-Sen bunu iptal ettirdi. Allahtan biz oradaydık. Eğer birtakım kazanımlarımızı birileri bizim elimizden göz göre göre almaya kalkıyorsa, biz itirazımızı eylem ve etkinliklerimizi yaparız” diye konuştu.

VARLIĞIM BU MİLLETE, BU ÜLKEYE, BARTIN’A FEDA OLSUN

Şûrada öğrenci andının tartışmaya açıldığını söyleyen Hangişi, Türk Eğitim-Sen’in bunun son derece yanlış olduğunu beyan ettiğini kaydetti. Hangişi sözlerine devam ederek şunları kaydetti: “Yine şûrada İstiklal Marşı’na ve mili törenlere katılımı zorunlu olmaktan çıkaran bir madde koymuşlar. Bu maddeyi çok iyi gizlemişler. Türk Eğitim-Sen’in olmadığı bir komisyon kararıdır bu. El altından geçirdiler. Bu kararın iptali ile ilgili Talim Terbiye Kurulu’na ve Milli Eğitim Bakanı’na iki ayrı yazı yazdık. Bu kararın 18. Milli Eğitim Şûrasında alınan kararlar arasında yer almamasını istedik. Yazımız üzerine MEB bu kararı değiştirmiştir. Bir hikâye vardır; Bir mıh bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı, bir at bir komutanı, Bir komutan bir orduyu, Bir ordu bir ülkeyi kurtarır diye… İşte Andımız da İstiklal Marşı da o mıhtır, o çividir. O çivi de çıkartılırsa varın gerisini de siz düşünün.”

“İLKSAN, TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA AÇILMALI”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hangişi açılış konuşmasında, İlkokul Öğretmenleri Eğitim ve Yardım Sandığı (İLKSAN)'la ilgili bilgiler verdi. İLSAN,1996 yılında 3 trilyon lira borcu olan bir kuruluştu. “İLKSAN bugün kasasında 300 milyon lira nakit parası olan bir kuruluş haline gelmiştir. İLKSAN, her türlü şaibeden, suiistimalden uzak bir kuruluştur. Ama bunu görecek göz lazım, bunu kabul edecek yürek lazım. Birtakım çevreler bu başarıları lekelemek için çabalıyor” dedi. İLKSAN’da yeni bir yapılanmaya gidilmesinin şart olduğunu da ifade eden Hangişi, “Zorunluluk olmaması kaydıyla gönüllülük esası üzerine İLKSAN, tüm eğitim çalışanlarına açılmalıdır” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ ALEVİLİĞİ VE SÜNNİLİĞİ BERABER ÖĞRENMELİ”

Türkiye'nin güzel günlerden geçmediğini söyleyen Hangişi, İzmir'de bölge idare mahkemesinin bir karar verdiğini dile getirerek, “Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine katılmaya zorunluluk olmadığına karar verilmiş. Geçenlerde Alevi ve Sünni vatandaşlara din kültürü dersleri kendi inançları doğrultusunda farklı ortamlarda verilmesi diye bir şey de gündeme geldi. Bu son derece yanlıştır. Bu; Alevilikle, Sünniliğin farklı iki din gibi algılanmasına sebep olabilir. İnsanlarımız arasında derin ayrışmalara sebep olabilecek uygulamalardan kesinlikle kaçınmak zorundayız. Bunları İslam dışı anlayış olarak nitelendirmek son derece yanlıştır. En büyük problemimiz birbirimizi anlamamak, tanımamak. Bizim birbirimizi tanımak gibi bir mecburiyetimiz var. Biz gerek Alevi, gerek Sünni vatandaşlarımız açısından birbirimizi doğru tanısak, birbirimizi anlamamız çok daha kolay olacak. Din kültürü Ahlak Bilgisi dersleri Alevi kültürle daha da zenginleştirilebilir. Tatminkâr, doğru bilgiler konularak yeniden, mutlaka dizayn edilmeli, Alevi ve Sünni çocuklarımız aynı sınıf ortamında beraberce bu dersleri görmelidir. Çocuklarımız, Aleviliği ve Sünniliği beraberce öğrenmelidir ki, bir olduğunu, beraber olduğunu anlamalıdırlar” diye konuştu.

“HIRSIZLIĞIN DA ÜZERİNE GİDİLEN BİR ÜLKE OLMALIYIZ”

Haziran 2010’da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili olarak da sorulan çalınması konusuna da değinen Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hangişi, “10 bin kişi hırsızlık yapacak, senin benim çocuğumuzun, evlatlarımızın geleceğini çalacak, istikbalini çalacak, hükümet hiçbir şey yapmayacak. KPSS hırsızlarını bulalım diye TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması teklifine iktidar partisi milletvekilleri hayır dedi. Bu namussuzlar, hırsızlar mutlaka bulunacak. Biz bunu sonuna kadar takip edeceğiz. İnşallah savcılar bu hırsızları en kısa zamanda bulurlar. Böyle düşünmek istiyoruz, böyle inanmak istiyoruz.” 30 öğrenci hakkında savcılık tarafından iddianame hazırlandığını da anlatan Hangişi, şöyle devam etti: “Kim bunlar? ALES sınavında, ÜDS’ de kopya çekmişler. Hadi bunları buldunuz. Peki, bu on bin kişi nerede? Kim yaptı bunu? Niye üzerini kapatıyorsunuz? Bunun üzerine gideceğiz, bunun üzerine gitmeliyiz. Bu ülke hakkın, hukukun, insan haklarının baş tacı edildiği, hırsızlığın üzerine gidildiği bir ülke olmalı.”

RESMİ DİL TÜRKÇE’DİR

Türkiye’de iki dilli bir devlet yaratma gayreti olduğunu söyleyen Şube Başkanı Hangişi, bu anlayışın TBMM çatısı altında alenen sergilendiğini kaydetti. Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle Türk insanının kardeş olduğunu ifade eden Hangişi “Elbette insanlar evinde, sokakta istediği dili kullanabilir. Ama Türkiye’de resmi dil Türkçe olarak kalacaktır. Herkes bu resmi dili en iyi şekilde öğrenmek durumundadır ve devletin asli görevlerinden birisi o resmi dili en ücra köşede yaşayan vatandaşlarımıza öğretmektir. Bu önemsenmelidir. Ancak o kadar taviz verildi ki, birtakım çevreler o kadar şımartıldı ki, özerklik, federasyon, iki dilli eğitim isteniyor. Bunun sorumluları ise ülkeyi yönetenlerdir. Ülkemizin bölünmesine neden olabilecek tehlikeli gidişata mutlaka dikkat çekilmesi gerekmektedir. Öğretmenler, akademisyenler, eğitim çalışanları bu tehlikeli gidişatı insanlara anlatmalıdır. Çocuklarımıza hür, müreffeh, huzur içinde yaşacakları topraklar bırakmak zorundayız. Bu bir şereftir. Birileri bu şerefi ayaklar altına alırken, bizim seyretmemiz de o hataya iştirak etmekle eşdeğerdir. Birbirimizle kavga etmeden, önceliklerimizin ne olduğunu bilerek, en net, en anlaşılır şekilde milli hassasiyetleri ortaya koymak önemlidir” ifadelerini kullandı.

NOEL ÇILGINLIĞI İLE YOZLAŞIYORUZ

Noel Baba figürleri ile giderek yozlaştığımıza dikkat çeken Hangişi “Yeni yıl gelirken, her yer Noel Baba figürleri ile doldu, çekilişler, piyangolar, iş yerlerini süslemeler. Bazı Okullarımızda da bu tür etkinlikler yapılıyor çocuklardan para toplanarak çekilişler piyangolar yapılıyor. İsteyen biletini alır kimse karışamaz ama çocuklarımızı küçük yaşlarda bu tür olaylara özendirmek yanlıştır. Bu durum toplum değerlerinin hiçe sayıldığını ve yozlaşmanın had safhada olduğunun göstergesidir. Bu konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı yazdık uyarılarımızı bildirdik. Gereğinin yapılacağını umuyoruz” dedi.

OKULLARIN TEMİZLİK SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Son olarak okullardaki temizlik sorununa değinerek “Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hangişi “Okullarda hijyen ortamı sağlanabilmiş değil. Yeterli sayıda temizlik görevlisi yok. Tüm yük Okul İdarelerinin sırtına yüklenmiş durumda. Müdür sorunu çözsün, velilerden para toplayın elemanlarınızı kendiniz bulun sigortanızı kendiniz halledin deniyor. Peşinden Bakan açıklama yapıyor okullarda para toplamayın diye. Okul idaresi iki arada bir derede ne yapacağını şaşırmış durumda. Az bir gelirle sigortasız eleman çalıştırsa bu seferde bir şikâyet ondan sonra ayıkla pirincin taşını. Geçmiş yıllarda birçok arkadaşımıza cezalar geldi. Bu sorun hizmet alımıyla çözülür ancak” diyen Hangişi “bunu da yapacak olan Bartın Valiliği ve İl Özel İdaresi’dir” dedi.

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
TESSezai Hangişi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme