Hocaların Hocasına Bartın'dan Ödül

Bu yıl birincisi gerçekleştirilen ve “Bilime ve insanlığa adanmış hayatlar ödülünün” Prof. Dr. Nevzat Kor’a verildiği ‘Bartın Üniversitesi Saygı Günleri’ne çok sayıda siyasetçi, bürokrat ve bilim adamı katıldı.

İlgili Foto Galeriye Git

Bu yıl ilki düzenlenen  ‘Bartın Üniversitesi Saygı Günleri’ kapsamında Prof. Dr. Nevzat Kor’un çalışmaları ve hatıraları konuşuldu. Geleneksek hale getirilmesi planlanan etkinlik Prof. Dr. Kor’un öğrencisi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile birlikte birçok siyasetçi, bürokrat ve bilim adamının katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Eroğlu burada yaptığı konuşmada bilime ve insanlığa hizmet vermiş kişiler ve kendisinin de hocası olan Nevzat Kor adına gerçekleştirilen etkinliğin takdire şayan olduğunu, bunun kendisini de duygulandırdığını söyledi.

“Vefa sadece İstanbul’da bir semtin adı değilmiş”

Bilime ve insanlığa adanmış hayatları belirtmenin önemli olduğuna işaret eden Bakan Eroğlu, “Dolayısıyla gelecek nesillerin, gururla anacakları güzel insanların ortaya çıkarılması lazım. Maalesef Türkçe'de bazı kelimeler unutuluyor. Bunlarda biri de 'vefa'. Vefa, İstanbul'da bir semtin adı olarak kalıyor. Vefa çok önemli. Hocamızı ne kadar anlatsak kelimeler yetmez. Ben özellikle bu çalışmanın devam etmesini diliyorum. Tabii ben hocamızı anlatacağım ama kendisi bir deryadır ve biz bir nebzesini anlatabiliriz”  dedi.

“Hocam beni su konusunda heveslendirdi”

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde okuduğu sırada Prof. Dr. Kor'un, Su Temini ve Kanalizasyon derslerine girdiğini belirten Bakan Eroğlu, aldığı ders sonrası kendisinin nasıl heveslendirdiğini anlattı. Prof. Dr. Kor ile olan anısını paylaşan Eroğlu, “Bir gün kendisi babama benden övgüyle bahsederek, 'İlim adamına ihtiyacımız var. Oğluna söyle de asistan olsun, öğretim üyesi olsun' dedi. Babam kendisinden çok etkilendi ve duygulandı. Tabii o zamanlar asistan maaşları çok düşük. Esnaflık yapan babam da 'Ben o zaman ölünceye kadar çalışayım maddi manevi destek vereyim. Oğlum da millete hizmet etsin' dedi. Ben de çok duygulandım ve bu vesileyle asistanlığa başladım” diye konuştu.

"Haliç hocamızın emekleriyle kurtuldu”

Kor'un, üniversitede çevre mühendisliği bölümü kurduğunu ve kendisinin her zaman büyük düşündüğünü dile getiren Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Daima büyük planlıyor, büyük düşünüyor. Ben hocamdan büyük düşünmenin dışında dakikliği öğrendim. Bu dakiklik sayesinde ben de görev yaptığım üniversitelerde aynı dakiklikle hareket ettim. Öğrencilerim saatlerini ayarlarlardı. Bir de hocamdan, çok hızlı karar vermeyi öğrendim. Kendisinin prensipleri de vardı. Hocam, ilim adamı olarak muhteşem. Gerçekten çok büyük projelere imza attı kendisi. Eğer bugün Haliç kurtulmuşsa kendisinin sayesindedir. Hiç balık türü yaşamazken şimdi 48 tane balık türü var. Çok sayıda kitabı var. Araştırmalara çok önem verir, bizi de hep teşvik etmiştir. Biz şunu gördük. İmkânsız diye bir şey yoktur. Şevkle, heyecanla, ihlas ve samimiyetle çalışınca olamayacak bir şey yok. En çok hoca yetiştiren, hocaların hocası Nevzat Kor'u alkışlıyorum”

“Bartın Üniversitesi önemli bir işi gerçekleştiriyor”

Bartın Valisi Nusret Dirim ise gerçekleştirilen etkinliğin önemine vurgu yaparak “Bartın Üniversitesi bugün tarihimizde iz bırakan şahsiyetlere karşı vefasını gösteriyor. Biz bu insanlarımızı bir gün değil, her zaman anarak gelecek nesillere iyi bir örnek olarak aktarmalıyız. Bugün burada bunun bir örneği gerçekleştirilerek güzel bir iş yapılıyor” şeklinde konuştu.

“Ülkemizin toprakları insan yetiştirmede de bereketli”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da bir milletin varlığının sürdürülebilirliğinin bilime ve bilim insanına verilen önemle mümkün olduğunu ifade etti. “Tarih bize şunu gösterdi ki ülkemizin toprakları bereketli topraklardır” diyen Rektör Uzun, şöyle devam etti: “Sadece yer altı ve yer üstü kaynaklarından değil. Üzerinde yaşadığımız topraklar tarihe istikamet çizen, insan yetiştirme noktasında da son derece bereketli topraklardır. Biliyoruz ki eğer bugün buradaysak öz güven içerisinde başımız dik bir şekilde geleceğe umutla bakıyorsak bu değerli insanlarımızın katkısı büyüktür. İş bu noktada farkındalığımızı arttırmak, yeni El Cezeriler, Yusuf Has Hacibler, Uluğ Beyler ve İbn-i Sinalar yetiştirmek için günümüzün yaşayan değerlerini, geleceğimizin teminatı gençlerimizle buluşturuyoruz. Öğrencilerimizin geçmişten aldıkları güçle adımlarını daha sağlam atmalarını istiyoruz. Bugünleri muhafaza etmeleri, bu seviyeleri çok daha yukarı taşımaları için bunun gibi etkinliklerimizle gençlerimize bazı mesajlar veriyoruz. Onlardan, vazifelerinin ülkelerine hizmet etmek olduğunu bilmelerini, öz güvenli olmalarını ve başarmak için azmetmelerini diliyoruz. Ondan sonra geriye tevekkül etmek kalıyor”

“Prof. Dr. Nevzat Kor’a ne kadar teşekkür etsek azdır”

Rektör Uzun, "Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatlar Ödülü" kapsamında ilk olarak mahrumiyet içinde geçen yılların tüm olumsuzluklarına rağmen nefsini küçültüp hedeflerini büyüten ve azmiyle herkese örnek olabilecek Prof. Dr. Kor'u anlamak, başarılarla sürdürdüğü meslek hayatında yaptıklarının gelecek nesillere aktarmak amacıyla bir araya geldiklerini dile getirdi. Rektör Uzun “O, naif yüreğinde yaşayan düşünceleriyle Türkiye'nin daha iyi bir noktaya ulaşması, büyük ve daha güçlü bir Türkiye olması için mücadele vermiş, insanlarımızın refahı, sağlığı ve insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi için durmadan çalışmış. Ülkemizde ilk çevre mühendisliği bölümünü kurarak hocaların hocası olmuş Sayın Kor'un insanlığı kuşatan ve kucaklayan gönlüyle bütün derdi, ülkeyi sarıp sarmalayacak bir vizyona ulaştıracak insanlar yetiştirmek olmuş. Yetiştirdiği öğrenciler, üst düzey bürokrat, rektör, siyasetçi ve hatta bakan olarak ülkemizin yönetiminde söz sahibi olmuştur. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.

Panelde Nevzat Kor ile ilgili hatıralar paylaşıldı

Etkinlikte, aralarında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman ve Bakan Eroğlu'nun röportajlarıyla birlikte 30 kişinin yer aldığı belgesel film de gösterildi. Ardından geçilen panelin başkanlığını Orman ve Su İşleri Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya yaptı. Panelistler ise 22. Dönem Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Adem Baştürk, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Su Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. A. Mete Saatçi ve Çalık Enerji Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Saim Dinç oldu. Panelde, katılımcılar Prof. Dr. Nevzat Kor ile ilgili hatırlarını aktararak kendilerine sundukları katkılardan bahsetti.

Prof. Dr. Nevzat Kor ödülünü aldı

Türkiye’de çevre mühendisliği bölümünün kurucusu yetiştirdiği öğrencileri rektör, müsteşar, hatta bakan olarak ülke yönetiminde söz sahibi olan Prof. Dr. Nevzat Kor’a, “Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatlar Ödülü”  verildi. Prof. Dr. Kor’a ödülünü Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Uzun verirken, Bakan Eroğlu da yaprak üzerine hat sanatı işlemeli cam tablo hediye etti. Ayrıca Prof. Dr. Kor’a Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç tarafından Üniversitemiz Öğretim Görevlisi Murat Sarı tarafından çizilen karakalem portre hediye edildi.

Sabah Prof. Dr. Nevzat Kor Amfisi açılışı yapıldı

‘Bartın Üniversitesi Saygı Günleri’ etkinliğinden önce Kutlubey Kampüsü Mimar Sinan Dersliklerinde amfi açılışı yapıldı. İnşaat Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği öğrencilerinin derslere gireceği “Prof. Dr. Nevzat Kor Amfisi”nde ilk dersi Prof. Dr. Kor verdi. 62 yıldır sürdürdüğü meslek hayatına dair tecrübelerini aktaran olan Prof. Dr. Kor’u öğrenciler ayakta alkışladı.

Video Yükleniyor...
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.