Özlü: Bilgi üreten üniversite istiyoruz

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Biz, 'Bilgi üreten üniversite' diyoruz. Bilgi üreten üniversite istiyoruz. Bilgi üreten, ürettiği bilgiyi bilimin hizmetine sunan üniversiteler istiyoruz" dedi.

İlgili Foto Galeriye Git

Bakan Özlü, Bartın Üniversitesi'nin Ağdacı Kampüsü'nde düzenlenen 2017-2018 Akademik yılı açışına katıldı. Törende Vali Nusret Dirim, Ak Parti Bartın Miletvekili Yılmaz Tunç da yer aldı. Bakan Özlü, konuşmasında sanayileşme politikalarına değindi ve Ocak 2017'de faaliyete geçen, 'Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu' hakkında bilgi verdi.


Bakan Özlü, platformda kamu kurumu temsilcileri, iş dünyası temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, araştırma kurumları ve bağımsız uzmanların yer aldığını söyleyerek, "Söz konusu raporlarda; yapılacak yatırımlarla istihdama yaklaşık yüzde 5 ve gayri safi yurtiçi hasılaya 150-200 milyarlık bir ilave sağlanacağı değerlendiriliyor. Bizler, sanayileşme politikalarımızı, sanayi devriminin gereklerine göre yeniden güncelledik ve yeniden kurguladık" dedi.

Bakan Özlü, bilim ve teknolojide yetenek kazanmanın artık sadece bir devlet politikası olmadığına işaret ederek, "Bilim, sanayi ve teknoloji; ancak toplumsal bir projeyle, toplumsal bir mutabakatla ve toplumsal bir farkındalıkla anlam ve değer kazanır. Bunun anlamı şudur: Ülkemizin bilimsel bilgi üretme yeteneğini, ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmeliyiz" diye konuştu.

Gelişimin durmadığını ve durmayacağını ifade eden Bakan Özlü, şöyle devam etti: "İşte o yüzden biz, 'Bilgi üreten üniversite' diyoruz. Bilgi üreten üniversite istiyoruz. Bilgi üreten, ürettiği bilgiyi bilimin hizmetine sunan üniversiteler istiyoruz. Bartın Üniversitesi´nin de, bu bilgi üretme yarışında üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz. Bartın Üniversitesi, bunun en güzel örneğini, bu sene Mayıs ayında düzenlenen, 'ARGE Proje Pazarı' etkinliğinde ortaya koydu. Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, 53 adet ARGE projesi yaparak hepimizi gururlandırdı. Bunların daha da artması gerekiyor. Biz bakanlık olarak üniversitelerimizi her bakımdan desteklemeye devam edeceğiz. Devletimizin ve bakanlığımızın destekleri, teşvikleri ve muafiyetleri sonuna kadar sizlere açıktır. Bakanlığımızın, TÜBİTAK´ın, KOSGEB´in, TSE´nin, Patent ve Marka Kurumu´nun kapısını çalınız. Sizleri temin ederim ki; çaldığınız hiçbir kapı yüzünüze kapanmayacak."

“Endüstri 4.0'ın arka bahçesi olmayacağız”

Türkiye’nin Endüstri 4.0'ın arka bahçesi olmayacağına, yeni sanayi sürecinin gerisinde kalmayacağına vurgu yapan Özlü, birinci, ikinci ve üçüncü sanayi devrimlerinin hep geriden takip edildiğini fakat bu sefer böyle olmayacağını belirtti. Bakan Özlü, "Bu sürecin asla gerisinde olmayacağız ve asla arka bahçesi olmayacağız. Tüketici, hazır müşteri değil üretici ve mal sahibi olmaya kararlıyız. Zaten başka tercihimiz de yoktur. Sanayi 4.0 gerçeğini düşündüğümüzde bilişimde büyük bir sıçrama yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 “Bilgi üreterek büyük bir ekonomiye sahip olabiliriz”

Bartın Valisi Nusret Dirim ise dünyanın ekonomik büyüklüğe sahip şirketlerinin bilgi üreten şirketler olduğuna dikkat çekerek “Bugün dünyanın en büyük ekonomik büyüklüğe sahip şirketleri bilgi üreten şirketlerdir. Bir Apple, Google, Microsoft bunlar dünyanın belki bir asır önce hiç olmayan ancak kurulduktan sonra insan hayatına ciddi katkılar sağladıkları için insan hayatını önemli ölçüde değiştirdikleri için vazgeçilmezler arasındalar. 2009'da kurulan whatsapp kurulduğunda bir avuç insan ile kurulmuş. Şu an 25-30 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış. Bilgiyi de dünya çapında üretmemiz lazım. Dünya ölçeğinde rekabet edebilir durumda olmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

“Küreselleşen Dünya’da Üniversitelerin önemi artmıştır”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da yaptığı konuşmada kalkınmada üniversitelerin önemine değinerek “Küreselleşen dünyamızda, yükseköğretim de ülkelere özgü bir etkinlik olmaktan çıkmış; küresel bir boyut kazanmıştır. İşte, ülkelerarası rekabetin neredeyse tamamen bilgi merkezli olduğu bu noktada, milletlerin vasıflarını koruyarak kendi varlığını geleceğe taşıyabilmesi için var olan beşeri sermayelerini işleyecek olan üniversitelerin önemi bir kat daha artmış bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“Endüstriyel işbirliğinin temelini Bartın'da da atmaya gayret gösteriyoruz”

Rektör Uzun bilgi üretimin ve bunun insanlığın hizmetine sunmanın önemine de dikkat çekerek şu şekilde konuştu: “Üniversite olarak dünyanın ulaştığı bilgi teknolojilerindeki bu aşamaların farkındayız ve dünyanın gerisinde kalmamak için 'Yeni YÖK'ün kalkınma ve kalite hedefleri doğrultusunda, bilginin merkezi olan üniversiteyi, üretimin merkezleri ile buluşturarak endüstriyel işbirliği çalışmalarının temelini Bartın'da da atmaya gayret göstereceğiz. Üniversitemiz, öğrencilerine sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişim imkânları sunarak onların nitelikli bireyler olmalarını sağlarken, ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen saygın bir üniversite olmayı da kendine hedef edinmiştir. Diğer taraftan, bölgemizin sahip olduğu zenginlikleri, bilimsel proje ve Ar-Ge çalışmalarıyla katma değere dönüştürmek vazgeçilmez amaçlarımızın başında gelmektedir. Tüm paydaşlarımızla uyum içinde, sahip olduğumuz her türlü potansiyeli bölge ve ülkemizin hizmetine sunmak için her türlü gayreti gösterecek azim ve kararlıktayız. Bu bağlamda, üniversitemizin şehrimiz ve bölgemizin lokomotifi olmasını; nitelikli akademik personelimizin üniversitemizin sürekli iyileşen fiziki alt yapısını da kullanarak her açıdan yetişmiş mezunlar vermesini;  iç ve dış paydaşlarımızla iyi ilişkiler kurarak üniversitemizin gelişimini hedeflemekteyiz.”

Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim elemanları Övgü Özparlak ve Reha Sarıkaya'nın müzik dinletisi sunduğu programda, “Endüstri 4.0-Eğitim 4.0 İlişkisi” konusundaki açılış dersini Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek verdi.

Akademik Giysi Töreni yapıldı

Açılış dersinin ardından 2017 yılı içerisinde Bartın Üniversitesi’nde profesörlüğe yükselen 9 öğretim üyesi ve doçentliğe atanan 8 öğretim üyesine cübbe giydirme töreni düzenlendi. Törende akademisyenlere cübbelerini Rektör Uzun giydirirken, profesörlere belgelerini Bakan Özlü, doçentlere ise Vali Dirim verdi.
 
Birincilere YÖK Başkanı Saraç’ın mektubu verildi

2017-2018 üniversite giriş sınavlarında aldıkları puanla, Bartın Üniversitesi fakültelerine birinci olarak kazanan ve kayıt yaptıran öğrencilere YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın tebrik mektupları verildi. Tebrik mektuplarının Rektör Uzun tarafından verilmesinin ardından tören son buldu.

Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.