Şehir içindeki askeri araziler eğitim kampüsü olmalı

Eğitim-Bir-Sen, şehir içindeki askeri araziler eğitim kampüslerine dönüştürülmesi gerektiğini açıkladı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan önlemler çerçevesinde şehir merkezlerindeki kışla ve askeri birliklerin şehir dışına taşınması kararı alınmıştır. Askeri birliklerin yerleşim düzenleri ve lojistik imkân ve kapasiteleri itibarıyla ülke coğrafyasında ve özellikle şehir merkezlerindeki dağılımı, olağanüstü dönemlerde siyasi iktidarları ve kritik merkezleri kolaylıkla kontrol altına alabilecekleri, adeta darbeye davetiye çıkaracak şekilde düzenlenmiş olmasının tehlikesi ağır bir şekilde tecrübe edilmiştir. Bu itibarla kışla ve askeri birliklerin şehir merkezlerinin dışına, gayrimeskûn mahallere taşınması kararı yerinde bir uygulama olacaktır.

Şehir dışına çıkarılmasına karar verilen kışla ve askeri birliklerin boşalttığı arazilerin nasıl değerlendirileceği konusunda ise henüz bir karar verilmemiştir ve konu hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. Özellikle bu arazilerin şehrin merkezindeki konumları sebebiyle ekonomik değerlerinin yüksek olmasından kaynaklı rant girişimlerine müsaade edilmemeli, bahse konu araziler kamu yararına kullanılmalıdır. Hükûmete çağrımız, mezkûr arazilerin eğitim kampüslerine dönüştürülmesidir.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından açıklanan Orta Vadeli Programda “2019’a kadar ikili öğretime son verilip tekli öğretime geçilmesi” hedef olarak konulmuştur.

Eğitim-Bir-Sen olarak, hazırladığımız “Eğitime Bakış 2016: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda, ilköğretimde ikili eğitim uygulamasına son verebilmek için en az 60 bin derslik ihtiyacı olduğu, bunun da 24 derslikli 2 bin 500 yeni okula tekabül ettiği; 2015 yılında ikili eğitim kapsamında eğitim gören öğrenci oranı (yüzde 45,6) üzerinden Türkiye’de derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısı da dikkate alındığında, hesaplanan derslik ihtiyacının ise 86 bin olduğu bulgularına yer verilerek, ikili öğretimden tekli öğretime geçilmesi halinde gereken derslik ve okul sayısı ortaya konulmuştur.

Tekli öğretime geçilmesi hedefine ulaşılması için gerekli derslik ihtiyacının en çok İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde ortaya çıktığı dikkate alındığında, kışla ve askeri birliklerden boşalan arazilerin -yeşil alan, yemekhane, yüzme havuzu, konferans-çok amaçlı salon, kütüphane, yurt, laboratuvar gibi- tekli öğretime uygun donanımlı eğitim kampüslerinin inşası için kullanılması en uygun değerlendirme olacaktır. Zira tekli öğretime geçilmesi için gerekli derslik ve okul sayısı göz önünde bulundurulduğunda, şehir merkezlerinde bu ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve uygun maliyette arazi kalmadığı bilinen bir gerçektir. Öte yandan, okulların şehir dışına yapılması halinde öğrencilerin yaşadıkları şehirden ve sosyal çevreden uzak, izole bir eğitim görecekleri açıktır.

Bu nedenle, Eğitim-Bir-Sen olarak, askeri birliklerin şehir dışına taşınması neticesinde boşalacak arazilerin eğitim kampüslerine dönüştürülmesi kararı alınması, kampüs inşaat ve donanımlarının hızla tamamlanması çağrısında bulunuyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Eğitim-Bir-Sen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sevgi 5 yıl önce

eğitim sendikasının işi eğitim olmalı askerle uğraşmak değil, eğitim bir-sen akp'nin arka bahçesi olmuş...

Misafir Avatar
bartinli 5 yıl önce @sevgi

eğitim bir sen gerçek tarafsız demokratik milletinin yanında olan bir sendikadır

Beğenmedim! (11)
Avatar
Hı hı 5 yıl önce

i̇mam hatip mi yapacaksınız.

Misafir Avatar
hıhıhı 5 yıl önce @Hı hı

*****, bir önceki yorumum yayınlansaydı sizlere çok güzel cevaplar vermiştim. imam hatiplerin kime ne zararı var diye soracak olursanız eğer, en yakın örnek **** da yaşandı araştırın internetten görürsünüz. zorumuzada gidecek bir şey yok. nasıl olsa benim çocuğum çağdaş bilimsel eğitim alacak sizlerinki gibi çağdışı insanlık dışı hurafelerle büyümeyecek. bin yıl önce de kalmışsınız. bırakın çocuklarınız kendi seçsin dini eğitim alıp almayacağını. kıymayın çocuklara... (editör: sayın takipçimiz, bu tür yorumlarla hem bizi hem kendinizi sıkıntıya düşürüyorsunuz.)

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
vatansever 5 yıl önce @Hı hı

fetö okul yapacam dese zorunuza gitmez ama imam hatip yaparlarsa zorunuza gider. ama merak etmeyin imam pamuğu adil kullanıyor.

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
bartinli 5 yıl önce @Hı hı

evet imam hatip yapacaklar hayırdır zorunuza mı gitti imam hatiplilerden bu zamana kadar kime ne zarar geldi be

Beğenmedim! (12)
Avatar
alptt 5 yıl önce

sayın sendika yonetimi sehir merkezi olarak nitelendirdiğiniz bartındaki askeriyeler hangileridir.kaynarca tepesindekimi, amasra yolundakimi,bogazdakimi... yoksa lojmanlarmı. acıklarsanız bizde bilelim..saygılar

Misafir Avatar
sözde vatansevere... 5 yıl önce @alptt

sözde vatansever, termik santrali savunarak vatensever olacaksan, ucuz milliyetçilik yapacaksan senden hiç bir cacık olmaz. eğitim bir sen dediğin sendika baskı ve kandırmalarla üye toplayan patronun yanında olan sarı sendikadır. hükümet ne derse kabul eden hatta daha altında zammı kabul ve teklif eden sendikadır. bu mu vatansever sendikacılık. hak yemeyin.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
vatansever 5 yıl önce @alptt

çocukların sağlığı elbette önemli, ondan da siz bahsetmişsiniz işte.. bir eğitim sendikasının işi eğitim olmalı diyorsunuz, ama termik santralden bahsedecek olsa itiraz etmiyorsunuz. şaşırıyorum sadece..

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
alptt 5 yıl önce @alptt

ya ozaman bırakın askeriyesi şehir içindekiler açıklama yapsın....siz bartına karabulut gibi çoken termik santralden bahsedin çocukların eğitimi kadar sağlığı önemli değilmi

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
vatansever 5 yıl önce @alptt

illa bartın için mi düşünüyorsunuz. gözünüzü açın haberde bartın demiyor. memleketin sorunlarına karşı at gözlüğü takmayın. birçok yerde en merkezi yerler askeriyede. üstelik hiç gereği yokken. sonra bu durumu kullanan cuntacılar halkın üstüne tank yürütüyorlar. evet kışlalar sınır hatlarına taşınmalıdır. eğitim arazileri de uygun olan yerlere.. meseleyi eğitimbirsen paylaştı diye siyasete dökmeyin.. fetöyü de unutmayın..

Beğenmedim! (2)
Avatar
sağlıkçı 5 yıl önce

siz memur zamları ile uğraşmayın özlük hakları için çaba sarfetmeyin müdür atamaları yer değişikliği torpil geçici görevlendirmelerle uğraşın gerçi sizde haklısınız insanlar hakedildiği şekilde idare olunurmuş her iş kolunda yetkilisiniz demekki memurlar hak ediyor ama inş memurlarda yarın aldandık kandırıldık demez size üye oldukları için yada siz akp iltidardan düşünce biz kandırıldık demezsiniz

Avatar
vatansever 5 yıl önce

iste bize böyle seylerle gein.. Stk insiyatifi boyle duyarli olmali, darisi tüm sendika, dernek ve cemiyetlere.. Tabi vatansever olanlar..

Avatar
frigyalı 5 yıl önce

amasra'ya yapilmasi düşünülen 5 adet termi̇k santral i̇le i̇lgi̇li̇ gikiniz çikmaz , gi̇di̇p laf ola torba dola mi̇sali̇ abuk subuk konularda beyanat veri̇ri̇si̇ni̇z...siz hangi kapıya hizmet ettiğinizi bi söyleseniz de bilsek...sendikaymışşşş.pehh