TÜBİTAK Bartın Üniversitesi'yle buluştu

TÜBİTAK, ulusal ve uluslararası akademik araştırma programları ve bilim insanları desteklerine dair bilgi ve eğitim vermek üzere, 81 ilimizde akademisyenlerle buluşuyor. Bu kapsamda Üniversitemizde TÜBİTAK tarafından “Akademik Ar-Ge Destek Programları Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı” düzenlendi. Toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz, Dekanlar, Enstitü Müdürleri ve Akademisyenler katıldı. Toplantıya TÜBİTAK’tan Doç. Dr. Nilay Başaran, Doç. Dr. Cengiz Arıcı, Uz. Belgin Kayhan,  Bartın Üniversitesi'nden Doç.Dr.Nurgül Tankut ile Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tümen konuşmacı olarak katıldı.  

Üniversiteler Üretilen bilgiyi topluma yaymalıdır

Bartın Üniversitesi adına toplantının açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, “Bilimsel faaliyetler ve bu bağlamda aldığı yol ülkemiz adına sevindirici bir ivme kazanmış durumda. Geçmiş yıllardaki yayın sayılarına göre yayın sayılarımızda önemli bir artış var. Bütün bunlara rağmen içinde bulunan durum gerçekten arzu edilen durum elbette değildir. Yayın sıralamasında ön sıraya geçmiş olmamıza rağmen üzerinde durulması gereken husus bu yayınların niteliğidir. Bu yayınlar ne işe yarıyor, sanayide kurulan işbirliği yeterli midir? Sanayi işbirliği son zamanlar üzerinde durulan bir husus haline geldi. Eğer üniversite yüksek bilgi üreten kurumsa bu bilgiyi topluma yayma noktasında yeni bir yöntem geliştirmek ve bu yöntemle beraber yol almak durumundayız. Artık bilim politikalarında icra makamları tarafından takip edilmeye başlanan yeni bir süreç söz konusu. Dolayısıyla üniversitelerimizin bu süreçte çok etkin bir şekilde rol alması üniversitelerin asli görevidir. Bizim de Üniversite olarak bundan sonraki süreçlerde asli görevimiz olan bu konularda çok daha fazla proje geliştirmek ve patent başvurusu yapmak olmalıdır. Üniversitenin ürettiği bilgiyi topluma yaymadan veya pratik hayata çok fazla müdahil olamayan bilginin çok fazla bir kıymeti olamaz. Biz elbirliği halinde yayın faaliyetlerini canlı tutma, proje gerçekleştirme gayretini gösterirsek üniversitemize ve ülkemize çok büyük kazanç olacaktır. “ dedi.

TÜBİTAK adına açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Nilay Başaran, “Bu etkinliklerde, TÜBİTAK’ın yürütmekte olduğu ulusal ve uluslar arası programları tanıtmayı, programlara olan ilgiyi arttırmayı ve TÜBİTAK’ın Bu programlar çerçevesinde ülkemiz araştırmacılarına sunduğu fırsat ve desteklerle ilgili bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Bildiğimiz gibi Ülkemiz geçtiğimiz son 8 yılda Ar-Ge’ye olan inancını ispatlamış ve gelecek için umut vadeden ve fırsatlar sunan bir ülke konumuna gelmiştir.”dedi.
 
Toplantıda, Doç. Dr. Cengiz Arıcı “Ulusal Araştırma Destek Programları Tanıtımı” ile “Başarılı Proje Hazırlarken Dikkat Edilecek Hususlar konulu, Doç.Dr.Nurgül Tankut “Nasıl Başardım” konulu, Doç.Dr.Nilay H. Başaran “Uluslararası Bilimsel Araştırma Destek Programları” ile “Başarılı Olmak için İpuçları” konulu, Yrd.Doç. Dr. İbrahim Tümen “Nasıl Başardım?” konulu, Uz.Belgin Kayhan da  “Bilim İnsanı Destek Programları Tanıtımı” konulu bir sunum yaptı. 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme