300 Kişiye İstihdam Sağlayacak
300 kişiye istihdam sağlayacak olan Bartınlı işadamı Refik Kuruoğlu'na ait Kuruoğlu Kerestecilik fabrikasının temeli, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Bartın Milletcekili Yılmaz Tunç'un katılımıyla Düzce'nin Çilimli ilçesinde atıldı.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Küresel krizden bu yana 7 milyona yakın istihdam oluşturmuş durumdayız. Bu konuda, diğer gelişmiş ülkelerin hemen hemen tamamına fark atmış durumdayız. Ancak nüfusumuzun genç olması nedeniyle, işsizlik oranımızın hala biraz fazla olduğunu görüyoruz" dedi.

Bakan Özlü, Düzce'nin Çilimli İlçesi'nde kurulan kereste işleme fabrikasının açılış törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Özlü, "Türkiye büyüyor, Türkiye nasıl büyüyor? Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.8 büyüdü, ikinci çeyreğinde 3.1 oranında büyüdü, 3'üncü çeyreğin sonuçları çıkmadı ama büyüme bekliyoruz. Türkiye'nin büyüdüğünün bir örneği de bu yatırımdır" dedi.

Bakan Özlü, daha sonra Düzce Valiliği İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan 'Kaydadeğer İstihdam' projesi toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Özlü, projenin amacının kayıtlı istihdamı artırmak olduğunu söyledi. Bakan Özlü, şöyle konuştu: "Bu amacımıza ulaşmak için, proje kapsamında birçok önemli çalışma yapılacak. İstihdamla ilgili tüm kurumların ve STK'ların arasında daha iyi bir işbirliği tesis edilecek. Kayıtlı istihdamı teşvik edecek çalışmalar yapılacak. Özellikle işçi ve işverenlere hitap eden çalışmalarla, kayıtlı istihdam konusundaki farkındalık artacak. Kadınlarımıza yönelik olarak mesleki yeterlilik eğitimleri düzenlenecek. Arıcılık, evde çocuk bakımı, hasta ve yaşlı bakımı, ev ve kurum temizliği, pasta yapımı ve sunumu gibi başlıklarda düzenlenecek olan bu eğitimler, kadınlarımızın daha iyi işleri daha kolay bulmasını sağlayacak. Projenin tamamını düşündüğümüzde kadınlarımızın ve kayıt dışı işçilerimizin bu çalışmalardan büyük fayda göreceklerini düşünüyorum. Böylece Düzce'de çok daha sağlıklı bir işgücü piyasası oluşacağına inanıyorum."

'İSTİHDAMI ARTIRMAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ'

Bakan Özlü, ekonomi alanında yapılan bütün çalışmaları, aslında nihai olarak, daha fazla insana iş ve ekmek kapısı oluşturmak için yaptıklarını kaydetti. Bakan Özlü, "İstihdamın artması, sadece ekonomik açıdan değil sosyal açıdan, insanımızın mutluluğu açısından da büyük önem taşıyor. Bu nedenle, istihdamı artırmayı çok önemsiyoruz. Küresel krizden bu yana 7 milyona yakın bir istihdam oluşturmuş durumdayız. Bu konuda, diğer gelişmiş ülkelerin hemen hemen tamamına fark atmış durumdayız. Ancak nüfusumuzun genç olması nedeniyle, işsizlik oranımızın hala biraz fazla olduğunu görüyoruz. İşsizliği düşürmek için yapmamız gereken iki husus var. Bunları birincisi işveren tarafına, ikincisi ise işçi tarafına bakıyor. Birinci husus, insanların daha fazla girişimci olmasını ve ülkede daha fazla yatırım yapılmasını sağlamaktır. Bu konuda iyi bir yolda olduğumuzu görüyoruz. Türkiye'de açılan şirket sayısı artıyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisi devam ediyor. İkinci husus ise insanımızı meslek sahibi yapmaktır. 'Ne iş olsa yaparım' anlayışıyla kolay kolay iş bulunmaz. İş bulmak için, önce meslek sahibi olmak, bir konuda bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekiyor" dedi.

İnsanların iş sahibi olmasıyla da mesele bitmediğini belirterek kayıtlı istihdamın önemine vurgu yapan Bakan Özlü, "Kayıtlı istihdam, hem işçi hem işveren açısından birçok avantajı beraberinde getiriyor. Bu nedenle, istihdamı artırmaya olduğu kadar, kayıtlı istihdamı artırmaya da aynı derecede önem veriyoruz. Son yıllarda, kayıtlı istihdam oranının artmaya başladığını görüyoruz. Ancak tek bir kardeşimizin bile kayıtdışı çalışmasına gönlümüz razı değildir" diye konuştu.

DHA

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.