5084'te çorap söküğü

5084’TE ‘ÇORAP SÖKÜĞÜ’ BAŞLADI

2008 yılında yaklaşık 10 milyon avro yatırımla teşvik kapsamında bulunan Bartın’ın Abdipaşa beldesine çorap fabrikası tesisini kuran Kenanoğlu Şirketler Grubuna bağlı Tess Çorap Fabrikası üretimini durdurdu. İstihdam açısından büyük önem arz eden ve 31 Aralık 2012 tarihinde sona erecek olan 5084 sayılı Teşvik Yasasının fabrikaları için çok önemli olduğunu anlatan Tess Çorap Fabrikası Sorumlusu Mehmet Kop yasanın uzatılarak sigorta primi işveren hissesi desteğinin kesilmemesi konusunda çağrıda bulundu.

150 kişilik istihdamla Bartın’ın Abdipaşa beldesinde çorap üretimi gerçekleştirdiklerini Almanya'nın ünlü futbol takımlarının çoraplarının fabrikalarında üretildiğini ve dünyanın bir çok ülkesine ihracat yaptıklarını ifade eden fabrika sorumlusu Mehmet Kop, “5 bin metrekare kapalı olmak üzere 25 bin metrekare alanda faaliyet gösteren fabrikamızı yaklaşık 10 milyon avro yatırımla beldeye kurduk. Teşvik kapsamında olan Bartın yatırım yapılacak cazip bir ildi ancak rekabet etme koşullarının ortadan kalkması, teşvikin sona ermesi bizleri başka yerlere fabrika kurmaya ve küçülmeye zorlamaktadır. Ürettiğimiz ürünlerimiz Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, Yunanistan, İspanya, Rusya ve ABD'ye ihraç ediliyordu. Çorabın teşvikli ürünler kapsamından çıkarılması, 5084’ten aldığımız enerji ve sigorta primi işveren hissesinin de yıl sonunda sona erecek olması bizleri büyük bir belirsizliğe sürükledi. İç piyasada yaşadığımız nakliye ve ek maliyetler de zaten belimizi bükerken şimdi de 5084’ün sona erecek olması bizleri çok ciddi sıkıntıya sokmaktadır. Fabrikamızda üretimimizi malasef durdurarak140 işçimizi işten çıkarmak zorunda kaldık. Çorap, çamaşır teşvik kapsamına alınıp 5084 sayılı yasa da uzatılırsa tekrar üretime başlayıp işten çıkardığımız işçilerimizi istihdam etmek istiyoruz. Aksi takdirde 5-10 kişilik istihdamla perakendeci olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI DÖNMEZ: YASA UZATILMAZSA BELDEMİZ AYLIK 100 BİN LİRA GİRDİDEN OLACAK

Beldelerindeki çorap fabrikasının aylık beldeye 100 bin lira girdi sağladığını açıklayan Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, “Günlük 36 bin çift çorap üreten, yıllık yaklaşık 20 milyon avro tutarında ihracat yapan çorap fabrikası tesisinin kurulmasının ardından beldemizde ciddi anlamda ekonomik canlılık ve hareketlenme yaşandı. 31 Aralık tarihinde sona erecek olan 5084 sayılı teşvik yasası nedeniyle fabrikanın üretimini durdurup 140 işçiyi işten çıkarması bizleri hem şaşırttı hem de üzdü. Üretim, istihdam sağlayan çorap fabrikası beldemize önemli katkı sağlamaktaydı. İstihdam açısından büyük önem arz eden 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın süresinin uzatılması gerekiyor. Yasanın uzatılması Bartın’ımız için çok önemlidir. 5084’ün uzatılmasını Başbakanımızdan talep ediyoruz” dedi.

DİKYURT: ENDİŞELİYİZ

İstihdam açısından büyük önem arz eden 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın süresinin uzatılması yönünde konuyu 6 aydan beri gündemde tuttuklarını ifade eden Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) Başkanı Birol Dikyurt yasanın uzatılmaması sonucu meydana gelecek olumsuzluklar karşısında endişeli olduklarını bildirdi. Tess Çorap Fabrikasının üretimini durdurarak 140 işçiyi işten çıkarmak zorunda kalmasına üzüldüklerini ifade eden Dikyurt, “İşadamı ve sanayiciler olarak, BAKİAD olarak 5084’ün ve teşviklerin Bartın’ımıza kazanımlarından dolayı hükümetimize müteşekkiriz. Ancak belini yeni yeni doğrultmaya başlayan Bartın’ımız için Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan bu yasanın uzatılmasını istirham ediyoruz. Önümüzdeki 2 yıl çok kritik. Bu desteğin devam etmesi lazım. İlelebet devam etmesi gerekmiyor elbette ama bu dönemde devam etmesini istiyoruz.

Bu bütün Bartın’ımızı ilgilendiriyor, 10 bin kişinin istihdamını ilgilendiriyor. İstihdamdan da öte ekonomik anlamda bir çok kalemi tetikleyecek domino etkisi yapacak ve faturasının kentimize ağır olacağı bir durumla karşı karşıyayız. Bartın’ı ekonomik anlamda geriye götürecek felakete doğru adım adım ilerliyoruz. Malasef 5084'te 'çorap söküğü' ilk olarak çorap fabrikasından başlamış oldu. İnşallah olumsuzlukların devamı gelmez” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BEKİRCAN 9 yıl önce

teşfik yasasının uzamayacak olması sanayicilerin iş yerlerine başka bir yere taşımasına sebebp oluyor yankıarı çorap söküğü gibi gelmeye başladı....

Avatar
galip 9 yıl önce

Eyvah ki ne eyvah

Avatar
Hasan 9 yıl önce

Yeni teşfik yasasının Bartın'a zararının olmayacağını, Bartın'ın etkilenmeyeceğini söyleyen vekilimiz hala aynı fikirde mi
acaba.

Avatar
gürpınarlı 9 yıl önce

arkadaşlar bu fabrıkayı gürpınardan tanırız gürpınarda bu fabrıka cook kişileri mağdur etmıştır orada oturanlar bu fabrıkayı cook ıyı tanırlar ne varkı bu şekılde saltanatını surduren patronlar ileridekı zamanlardada böle sürdürmeyi devam edeceklerdir

Avatar
Bartın'lı 9 yıl önce

Sanayi liginden düşen, rant ekonomisi (toprak rantı, inşaat) pek yakında İspanya örneği gibi bizi de zora sokacak. Bartın'ımızda bile pek çok sanayici ve işadamı kuşaklar boyunca yaptığı üretimi bırakıp toprağa ve inşaat sektörüne yatırım yapıyor, hiç ilgisi olamayan kişiler bu rantı tercih eder oldu. Üretim yok, kolay para kazanma tercihi var, gidişatımız iyi değil...