Akdeniz: Kendi ürettiğini satan esnaf vergiden muaf

MESO Başkanı Akdeniz, Esnaf Muaflığı ve basit usulde vergilendirme konularında değişiklerin de yer aldığı 6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair (Torba) Kanun 15 Haziran 2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun değişikliği ile kendi ürettiği ürünleri satan, el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar esnafların gelir vergisi muafiyeti kapsamında olacaklarını ifade etti. Gelir vergisinden muaf tutulan esnaf ve sanatkârların talep etmeleri halinde vergi dairelerinden Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alabileceklerini belirten Akdeniz, ayrıca bilindiği üzere gerçek usulde vergilendirilmiş olanlar ve herhangi bir nedenle basit usulden gerçek usule geçmiş olan esnaf ve sanatkârlar bir daha hiçbir şekilde basit usule dönememekteydiler.

6322 Sayılı Kanunla yapılan değişiklikle, gerçek usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkârların, tekrar basit usule dönebilmelerine imkân sağlanmıştır. Buna göre gerçek usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkârlardan basit usule tabi olmanın şartlarını arka arkaya 2 hesap dönemi boyunca taşıyanlar (söz konusu uygulama 01.01.2012 tarihinden itibaren başladığından, 2012 ve 2013 yılları içerisinde basit usule tabi olmanın şartlarını taşıyan gerçek usulde vergiye tabi esnaf sanatkârlarımız) yazılı olarak başvuruda bulunarak 2014 yılından itibaren basit usulde vergilendirileceklerdir.

Daha önce 6111 Sayılı Torba Kanundan yararlanarak kamuya olan vergi, prim vb. borçlarını yeniden yapılandırdığı halde yapılandırılmış borç taksitlerini süresinde ödemediği için yapılandırma hakkı kaybolan esnaf ve sanatkârlara bir hak daha verilmiştir. Bu kapsamda taksitlerini süresinde ödemediği için 6111 Sayılı Torba Kanundan yararlanma hakkı kaybolan esnaf ve sanatkârlar bu borç taksitlerini Ekim/2012 ayının sonuna kadar ödemeleri halinde yapılandırmadan yararlanma hakkına yeniden sahip olabileceklerdir. Meso başkanı Yılmaz Akdeniz tanınan bu haklardan esnaf ve sanatkârlarımızın yararlanmaları kendi menfaatlerine olacaktır." açıklamalarında bulundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
necdet kalafat 9 yıl önce

kıymetli dostum senden önceki başkanlarda senin çalışsalardı sana hiç bir iş kalmazdı çalışmalara devam eleştirilere aldırış etme ders çıkart yolun açık olsun.

Avatar
sabri 9 yıl önce

sayın yılmaz başkanım senin yerin birlik başkanlığı sabri tutum ne yapıyor orada altın da siyah araba oh ne rahat esnafın yanın da ol