Bakiad TUSKON 4.Olağan Genel Kurulu'na katıldı

WOW Otel’de gerçekleşen Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) 4. Olağan Genel Kurulu 4 bine yakın üyenin katılımıyla gerçekleşti. 40 bine yakın üyesi bulunan TUSKON Genel Kurulu’na Başbakan Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu katılırken, genel kurulda TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ile çok sayıda işadamı da yer aldı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: 28 ŞUBAT'IN EN ÖNEMLİ İZİ ORTADAN KALKTI

TUSKON Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, Meclis'te kabul edilen 4+4+4 teklifiyle ilgili olarak statükonun gereken cevabı aldığını söyledi. Başbakan Erdoğan, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran düzenlemeyle ilgili olarak, Milletin iradesinin tecelli ettiğini ve statükonun gereken cevabı aldığını söyledi. TUSKON 4. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, statükonun tüm direnişine, tüm tahriklerine, tüm provokasyonlarına rağmen, Meclis'te millet iradesinin hükmünü verdiğini söyledi.

Erdoğan, "Dün, genel kurulda, dayatma değil, faşizan baskı değil, tehdit değil, hür irade, millet iradesi, demokrasi galip geldi ve millet egemenliği bir kez daha anlam kazandı. Duvarındaki 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ifadesi ilk defa yerini buldu. Çünkü çoğu kez o ifadeye rağmen bir şeyler yapılıyordu. Ancak şimdi ona rağmen yapılamadı. Milletin iradesi tecelli etti" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, hür vicdanlarıyla karar veren, milletin sesine kulak verip, milletin arzusu doğrultusunda oy kullanan ve tarih yazan milletvekillerini yürekten şahsı ve millet adına tebrik ederek, statükonun değil, milletin izinden giden tüm arkadaşlarına teşekkür etti.
Erdoğan, "Kesintisiz eğitim dayatmasına, 8 yıllık kesintisiz eğitim baskısına itiraz eden, itiraz gerekçelerini sokakta cam çerçeve kırarak değil, polise taş atarak değil, raporlarıyla, akademik çalışmalarıyla, deneyimleriyle ortaya koyan tüm sivil toplum örgütlerine de buradan ayrıca teşekkür ediyorum" diye
konuştu.

TUSKON’UN BAŞARISINDA MİLLET VAR

Hükümetin milletin desteğini, gücünü ve hayır duasını aldığını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu: "İşte bu sayede her seçimden zaferle çıktık. TUSKON'un da, bizim de başarımızın arkasında sadece ve sadece millet var. Allah'ın izniyle, bugüne kadar milletimizle yürüdüğümüz bu yolda aynı şekilde milletimizle yürümeye devam edeceğiz. Bugüne kadar birlikte yürüdüğümüz arkadaşlarımızla, dostlarımızla, kardeşlerimizle ayrılığa düşmeden el ele, omuz omuza beraber yürümeye devam edeceğiz. Enaniyetten uzak duracağız. Bizim kitabımızda 'ben' yok, 'biz' var. Senlik, benlik kavgasına asla müsaade etmeyeceğiz. Fitneye, nifaka asla prim vermeyeceğiz. Bugüne kadar beraber yürüdüğümüz bu yolda, inşallah aynı şekilde beraber yürümeye, Türkiye'yi beraber büyütmeye, milletten aldığımızı, yine millete vermeye devam edeceğiz."

TUSKON'un tüm mensuplarını, Türkiye ekonomisine yaptıkları katkılardan dolayı tebrik eden Başbakan, "Türkiye'nin adını dünyaya duyurdukları, ay-yıldızlı bayrağın, bu aziz milletin büyüklüğünü en uzak ülkelere, en ücra kentlere şerefle taşıdıkları için, şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu. Konfederasyonun sadece ticaret yapma misyonuyla değil, Türkiye ekonomisini büyütme, ülkeye ve millete hizmet etme, Türkiye'nin adını dünyaya duyurma misyonuyla yola çıktığını ifade eden Başbakan, şu ifadeleri kullandı: "TUSKON, hırsı değil kanaati, kazanmayı değil paylaşmayı, sömürmeyi değil dayanışmayı savunarak, savunduğu değerlerin samimiyetle arkasında durarak, kendisini değil, ülkesini ve milletini öne çıkararak farklılığını ortaya koydu. En önemlisi de TUSKON, sırtını belli çıkar odaklarına değil, millete dayadı. Kaynağını milletten aldı, ilhamını milletten aldı, motivasyonunu, ufkunu, misyonunu milletten aldı. Nasıl ki Mevlânâ, bir elini göğe açıp, bir elini toprağa uzattı, 'Hak'tan aldığımı halka veriyorum' dediyse, işte TUSKON'un Anadolu evlatları, Hak'tan aldılar, halkla paylaştılar, birlikte büyüdüler. Nasıl ki Mevlânâ, 'pergel misali, bir ayağın burada merkezde olacak, bir ayağınla alemleri dolaşacaksın' diye tavsiyede bulunduysa, işte Anadolu'nun aslanları da, güçlerini bu topraklarından aldılar, tüm dünyayı deveran ettiler." Genel Kurul'a katılanlara hitaben hitaben Başbakan Erdoğan'ın, "Siz, arkanıza karanlık güç odaklarını, mafyayı, çeteleri, cuntaları Galata bankerlerini, Hazine'yi, kamu bankalarının kaynaklarını almadınız. Siz ideolojiyle yürümediniz, dayatmalara, baskılara, engellere boyun eğmediniz. Arkanıza sadece ve sadece milleti aldınız. Siz işte bu nedenle büyüksünüz. Siz, arkanıza milleti aldığınız için, milletle yürüdüğünüz için büyüksünüz ve bu ülkeyi büyütüyorsunuz." sözleri uzun süre ayakta alkışlandı. Türkiye'nin istikrarla büyüyen sağlam ekonomisiyle, alan el değil, veren el olmasıyla, artık parmakla gösterildiğini aktaran Erdoğan, ülke olarak bugün ulaşılan noktanın bizzat milletin eseri olduğunu vurguladı.

EKONOMİ BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN: TTK VE SENDİKA YASASI DEĞİŞİR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada “1960 ihtilalinde yara almış, servetini kaybetmiş, bir amcasını yüksek tansiyon sebebiyle kaybetmiş biri olarak hayatımda çok onurlu iş yaptım ama çocuklarıma anlatacağım iki güzel hikâyem var. İlki Anayasa'nın 26 maddesinin değiştirilmesi. Bu, gece yatıp kalkıldığında ihtilal yapılmayacağı anlamına geliyor. İkincisi ise bir mühendis, bir aile babası olarak 4+4+4 diye bilinen yasayı Meclis'ten çıkarmak... Yeni Türk Ticaret Kanunu devrim mahiyetinde. Bazı düzeltilmesi gereken konular olabilir. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ilgili bakan arkadaşlarla şikayet edilen noktaları tek tek inceleyip düzeltmemiz için Başbakan Erdoğan bize talimat verdi. Bizim amacımız özel sektöre otobanları hazırlamak... Türkiye ile birlikte TUSKON son 10 yılda hayal edilemeyecek başarılara imza attı. Bu yıl sonunda ülke ihracatı 150 milyar doları bulacak”

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: YENİ ANAYASADA TERZİ, MİLLET OLSUN

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu: “Meclis'teki anayasa çalışmasında partilerin sandalye sayısına bakılmaksızın eşit sayıda temsil edilmesi yeni anayasadaki yaklaşım ve uzlaşmanın önemli göstergesidir. Yeni anayasada terzi millet olsun. Bizler bu konuda da bir ilki gerçekleştirdik. Farklı beyanlar yerine birlikte bereket var diyerek bir araya geldik. 24 meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve TUSKON gibi sivil toplum kuruluşları ile Anayasa Platformu kurduk. Müthiş uyumla çalışıyoruz... Meclis'ten geçen 4+4+4 eğitim sistemine karşı çıkanlar, çocukların aileleri tarafından yönlendirileceğini söylüyor. Çocuğu Alman, Fransız kolejine gönderirken itiraz etmeyeceksin ama iş din eğitimine gelince çocuk yönlendiriliyor diyeceksin. Böyle özgürlük anlayışı olmaz. Anne-babanın çocuk üzerinde elbette ki hakkı vardır. İstisnasız dünyanın her ülkesinde aileler çocuklarının eğitimine yön verir”

YENİ ANAYASA BU YIL İÇİNDE YAPILMAZSA, SEKTEYE UĞRAR

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için 'yeni anayasayı' bir an önce çıkarması gerektiğini söyledi. "Anayasa bu yıl yapılmazsa seçim yaklaştıkça motivasyon azalıp sekteye uğramasından endişe ediyoruz." diyen Meral, özgürlükçü yeni anayasanın milletin devlete bağlılığını artıracağını kaydetti.
Genel kurulda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, "Yeni anayasanın içereceği hak ve özgürlükler, tüm vatandaşlarımız anayasayı gönülden sahiplenmesine vesile olacak ve devletimize bağlılıklarını artıracaktır. Bir sonraki seçimlere yaklaştıkça Parlamento'muzun motivasyonunun azalacağından ve anayasa çalışmalarının sekteye uğrayacağından endişe etmekteyiz. Bu nedenle anayasa yapım sürecinin planlandığı üzere 2012 yılı sonuna kadar tamamlanmasını beklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Sayın Başbakan'ım yeni anayasa hazırlanmasında gayret sizden, takdir son üç seçimde olduğu gibi milletimizdendir." dedi. Eğitim sisteminde getirilen 4+4+4 sisteminin hayata geçmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Meral, "28 Şubat zihniyetinin bir ürününü daha ortadan kaldırdınız." diye konuştu. "TUSKON 2006 yılından bu yana önemli büyüme kaydetti. Bunda Türkiye'yi dönüştüren istikrar, büyüme, gelişme, ilerlemenin etkisi var. Nitekim vizyon açmayı amaçlayan bütün siyasi ekonomik ve toplumsal hareketler aziz milletin teveccühünü kazanmıştır." diyen Meral, yerinde sayanların ise kaybetmeye mahkum olduğunu ifade etti.

TUSKON olarak 2011'de 448 yurtdışı ticaret ve yatırım heyeti programı gerçekleştirdiklerini belirten Meral, bunlara 7 bin işadamı katıldığını, yurtdışından ise 10 bin 200 işadamını Türkiye'de ağırladıklarını kaydetti. Türkiye'nin yılda 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkıda bulunmaya devam edeceklerini dile getiren Meral, "Dünyada ayak basmadık yer bırakmamaya çalışıyoruz. Bütün ülkelere gitmeye çalışıyoruz. Çünkü her ülkede Türk işadamları için fırsatlar bulunuyor. Daha güçlü Türkiye için üzerimize düşen sorumluluğu kalp kırmadan yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu. Konuşma yaptığı sırada Mersin merkezli TUSKON'a üye bir derneğin Arjantin ve Paraguay'da yatırım heyeti organize ettiğini kaydeden Rızanur Meral, "İşadamlarımız artık sadece ihracat yapmıyor. Yatırım da yapıyor. Yatırım için gerekli ekipmanları da Türkiye'den temin ediyor." dedi. Meral, düzenledikleri yatırım heyetlerinde Türk okullarının faydasının ve katkısının yadsınamaz olduğunu vurguladı. Meral, özel sektörün önünü açacak yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bazı noktalarının ve sendika yasasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ: 'TÜRKİYE ARTIK HEDEF VE VİZYON SAHİBİ'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, Türkiye'nin güçlü, devamlı, istikrarlı bir yükseliş yakaladığını belirterek, bu ivmenin hızlanarak devam ettiğini söyledi.

TİM olarak 2023 yılı ihracat hedeflerinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatan Büyükekşi, bu hedef yolunda TUSKON ile beraber son derece başarılı çalışmalara imza attıklarını kaydederek, yaptıkları yurt dışı iş ziyaretlerini ve çeşitli faaliyetleri anlattı.

Büyükekşi, bu yılki ihracat hedeflerinin 150 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Bu hedefte sekme yok. Geçen yıl ekonomik krize rağmen Cumhuriyet tarihinde ihracat rekoru kırıldı. Son 10 yılda ihracatımız çok önemli değişikliklere imza attı. 10 yıl önce sadece 4 ilimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyordu şimdi 16 ilimiz yapıyor. Türkiye artık hedef ve vizyon sahibi. Çalışmalar sonuç odaklı. İhracatçılarımız bu konuda oldukça başarılı. Türkiye'nin ekonomi morali oldukça yüksek."

TUSKON YENİDEN 'RIZANUR MERAL' DEDİ

Rızanur Meral, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçildi. Rızanur Meral, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçildi. TUSKON'un 4. Olağan Genel Kurulu'nda, konuşmaların ardından seçimlere geçildi. TUSKON'un 700 delegesinden 507'sinin katıldığı genel kurulda, yönetim, denetleme ve disiplin kurulunun asil ve yedek üyeleri oy birliğiyle seçildi. Daha sonra bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanlığına Rızanur Meral'i yeniden getirdi. Bu arada, 21 kişilik yönetim kurulu asil üyeleri arasında, Osman Nakiboğlu, Osman Reis, Ömer Faruk Kavurmacı, Şükrü Boydak da yer aldı.

Genel kurulun ardından bir teşekkür konuşması yapan Rızanur Meral, "Türkiye'ye, Türk iş dünyasına yakışır, seviyeli, coşkulu bir genel kurul oldu. Türkiye'nin bizden beklediklerini inşallah yerine getiririz. Brezilya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyareti sırasında, ülkenin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri 'Keşke TUSKON bizim ülkemizde olsaydı' dedi. Bu önemli sorumluluğu taşırken daha dikkatli, daha gayretli, daha titiz olmamız gerekiyor" diye konuştu. Meral, daha sonra basın mensuplarına ise, "Biz her zaman olumlu düşünüyoruz, olumlu bakıyoruz, olumlu hareket ediyoruz. İnsanlarımıza ümit pompalıyoruz, ümit aşılıyoruz. Bu yönümüzle insanları canlı ve diri tutuyoruz. İş dünyasındaki başarının ön şartı motivasyondur. TUSKON olarak biz bunu sağlamaya gayret ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

BAKİAD KONUKOĞLU’NU BARTIN’A DAVET ETTİ

TUSKON Genel Kurulu’na katılan SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ile görüşen BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ve Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Çakır Konukoğlu’nu Bartın’a davet ettiler. TUSKON’un genel kurulunda, BAKİAD yönetiminden 9 delege oy kullanırken BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt TUSKON Genel Kurulunun hayırlı olmasını diledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile de görüşen BAKİAD Yönetimi birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FRİGYALI ZEYBEK 9 yıl önce

TUSKON toplantısında atatürk devrimlerini hiçe sayarak çıkarılan antilaik ve dayatmacı eğitim sistemine alkış tutanlar,unutmayın ki dünya var oldukça atatürk devrimleri ve onun yılmaz bekçileri cumhuriyetçi gençlik her türlü yobazlığa,bağnazlığa ve haksızlığa karşı dimdik ayakta duracaktır.yaşasın tam bağımsız,laik ve demokratik türkiye cumhuriyeti

Avatar
AYDIN HIZLI 9 yıl önce

Arkadaş 28 Şubat döneminin ürünü olan hiçbir bilimsel ve pedogojik değer taşımayan 8 yıllık kesintisiz eğitim mi Atatürkçülük oluyor.Maksat imam hatiplerin önünü kesmek olan bir proje.Lütfen olaylara ideolojik yaklaşmayalım.Bu ülke ne çektiyse sizin gibilerden çekti.Yeter söz milletindir artık.Bunu içinize sindirin.

Avatar
Hakan 9 yıl önce

Bir zamanlar günün her saatinde 2 bin 500 Japon işadamının havada olduğu söylenirdi. büyük Japon mucizesi de böyle gerçekleşmişti. şimdi ise Türk işadamları büyük Türkiye mucizesini gerçekleştirmek için günün her saatinde dünyanın her yerine uçmaya başladılar. Dünyanın 140 ülkesinde bu işadamlarına hizmet veren TUSKON temsilcilikleri de adeta bir ticaret ateşesi gibi hizmet vermektedir. TUSKON ve BAKİAD'ı tebrik ediyorum.

Avatar
Cihan 9 yıl önce

TUSKON'un faaliyetleri gerçekten çok önemli. TUSKON'a bağlı Bakiad Bartın'da kanınca kararınca güzel faaliyetler gerçekleştiriyor. Bence TUSKON Atatürk'ün muasır medeniyetler seviyesine çıkma idealine katkıda bulunuyor. 140 ülke ile ilişkilerde bulunmak, ticari ve kültürel alışverişler yapmak yine Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" ilkesine de büyük katkıdır. Frigyalı zeybeke katılıyorum kimse aksini, söylemiyor zaten "Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın laik demokratik bağımsız Türkiye Cumhuriyeti" söylemini TUSKON ve BAKİAD lafla yapmıyor. İcraatlarıyla yapıyor. Yaptalamalara aldırmadan yapıyor. Frigyalı Zeybek keşke biraz insaflı olsa da bu kadar acımasız ve bu kadar ön yargılı olmasa. Son olarak Frigyalı Zeybek rumuzlu yorumcuya şunu açıkça belirtmek istiyorum ki; Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacak ve yaşatılacak. Atatürk'ün idealleri de gerçekleşecek, yurtta sulh cihanda sulh ortamı hakim olacak...

Avatar
N.K.... 9 yıl önce

her türlü alavere dalavereyi çevir ondan sonra mustafa kemall ve laiklik hayranı görün,malesef ülkemizde çok uzun yıllar bu sistem işlemiştir yalan mı,her şeyin yeri ayrıdır.sapla samanı karıştırmayalım yemezler.