BAKKA 2011 yılında 147 kişiye istihdan sağladı

Bölgeden, 83 tanesi Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında, 142 tanesi de KOBİ Mali Destek Programı kapsamında olmak üzere toplam 225 proje başvurusu alınmıştır. Bu projelerin 87 adedi Zonguldak, 90 adedi Karabük ve 48 adedi Bartın’dan sunulmuştur.
Yapılan proje başvuruları, sırasıyla ön inceleme, bağımsız değerlendirme, ön izleme, değerlendirme komitesi incelemesi ve yönetim kurulu onayı süreçlerinden geçmiş ve değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Mali Destek Programları kapsamında destek almaya hak kazanan projelerin kesin listesi Yönetim Kurulu toplantısında görüşülerek resmi olarak geçerlilik kazanmış, onaylanan asil ve yedek proje listeleri 11.04.2011 tarihinde ajansın internet sitesinde yayınlanarak kamuoyuna ilan edilmiştir.

Değerlendirme sonuçlarına göre; bütçesi 11.500.000 TL olan KOBİ Mali Destek Programında 46 proje, bütçesi 3.000.000 TL olan Sosyal Kalkınma Mali Destek Programında 37 proje asil listede yer alarak hibe almaya hak kazanmıştır. Eşik değerin üzerinde puan almasına rağmen, bütçe kısıtı nedeniyle asil proje listesine giremeyen 16 adet KOBİ projesi ve 3 adet Sosyal Kalkınma projesi ise yedek proje listesinde yer almıştır. Asil listede yer alan herhangi bir başvuru sahibinin sözleşme imzalamaması veya herhangi bir diğer nedenle sözleşmenin imzalanmaması durumunda sıra ile yedek listede yer alan projeler sözleşmeye davet edilecektir.

KOBİ Mali Destek Programı kapsamında asil listede yer alan 46 projenin hayata geçirilmesi ile toplam 581 kişiye istihdam sağlanacaktır. Asil listede yer alan projelere aktarılacak olan kamu kaynağı ile bölge genelinde toplam 23,5 milyon TL’lik yatırım potansiyeli harekete geçirilecektir. Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında ise bölge genelinde toplam 3,5 milyon TL’lik sosyal kalkınma hamlesi gerçekleştirilmiş olacaktır.

2011 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında mali destek almaya hak kazanan başvuru sahipleri ile imzalanacak sözleşme ve diğer süreçler hakkında gerekli duyurular Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı internet sitesinde (www.bakka.org.tr) yayınlanacaktır.
Tüm başvuru sahiplerine mali destek programına gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eder, uygulamanın bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.

2011 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI SONUÇLARI

Bölge Genelinde 581 kişiye Yeni İş İmkânı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı KOBİ Mali Destek Programı kapsamında Zonguldak’ta 232, Karabük’te 202 ve Bartın’da 147 kişi olmak üzere bölge genelinde toplam 581 kişilik yeni istihdam yaratılmış olacaktır.

Grafik 1. KOBİ MDP Kapsamında Toplam İstihdamın İllere Göre Dağılımı (Kişi Sayısı)


Bölge İstihdamına En Büyük Katkı Zonguldak’tan

KOBİ Mali Destek Programı kapsamında 65 ve üzerinde puan alarak asil listede yer alan 15 proje kapsamında Zonguldak’ta toplam 232 kişilik yeni istihdam yaratılmış olacaktır. Zonguldak’taki başarılı 15 projeye 4 milyon 179 bin 387 TL’lik geri ödemesiz kamu kaynağı aktarılacaktır. Söz konusu kamu kaynağı ile Zonguldak’ta harekete geçirilecek olacak toplam yatırım büyüklüğü ise 8 milyon 828 bin 784 TL’dir. Böylece Zonguldak KOBİ Mali Destek Programı kapsamında yararlanılan hibe miktarı ve yaratılan istihdam olanakları bakımından bölge illeri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Sosyal Kalkınmada Bölgenin Lideri Karabük

Karabük, Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’nda asil listede yaralan 15 proje ile bölge illeri arasında ilk sırada yer almıştır. Karabük’ten sunulan Sosyal Kalkınma projelerine toplam 1 milyon 173 bin 951 TL hibe verilecek olup, ilde toplam 1 milyon 443 bin 055 TL’lik sosyal kalkınma hamlesi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Başarılı Turizm Projeleri Bartın ve Karabük’ten

KOBİ Mali Destek Programı kapsamında sunulan turizm projelerinden başarılı bulunarak asil listede yer almaya hak kazanan projelerin tamamı Bartın ve Karabük’teki işletmeler tarafından sunulmuştur. Bartın’dan 4 ve Karabük’ten 3 adet olmak üzere toplam 7 adet turizm projesi destek almaya hak kazanmıştır. İllerin öne çıkan sektörleri ise Karabük’te Metal ve Maden Endüstrisi ile Turizm, Zonguldak’ta Metal ve Maden Endüstrisi ile Makine Teçhizat ve İmalatı ve Bartın’da ise Orman Ürünleri Endüstrisi ile Turizm olarak ortaya çıkmıştır.

Grafik 2. Mali Destek Miktarlarının İllere Göre DağılımıKOBİ MDP Kapsamında En Başarılı İl Bartın

KOBİ MDP kapsamında asil listede yer alan 19 proje ile Bartın bölge illeri arasında ilk sırada yer almıştır. Bartın’ı 15 proje ile Zonguldak, 12 proje ile Karabük izlemektedir. Bartın’daki başarılı KOBİ projelerine toplam 4 milyon 22 bin 646 TL hibe verilecek ve söz konusu hibe ile Bartın’da toplam 8 milyon 195 bin 822 TL’lik yatırım potansiyeli harekete geçirilmiş olacaktır.

Grafik 3. Asil Listede Yer Alan Projelerin İllere Göre Dağılımı


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.