Bartın TSO'dan 5 Yıldızlı Hizmet

Törende ayrıca, geçen yıl yeniden akredite olan I, II ve V. Dönem 39 oda ve borsaya da sertifikaları verildi. Akreditasyon denetimini geçirerek , akreditasyonunu yenileyen odamız sertifika ve plaketini TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldı. Törende konuşan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların üyelerine en üst seviyede standart hizmet vermesini öngören akreditasyon sisteminin önemine işaret ederken, “Kanaat önderi olan oda ve borsalarımız her zaman bir adım önden gitmeli. Takip eden değil, yönlendiren olmalı” diye konuştu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, akreditasyon sürecini 2001 yılında başlattıklarını hatırlatarak, projenin 10. yılını tamamladığını söyledi. Bu dönem akredite olan 15 oda ve borsa ile birlikte akredite oda-borsa sayısının 100’e ulaştığını anlatan Hisarcıklıoğlu, 30 oda-borsanın sürecinin de devam ettiğini bildirdi. Akreditasyon projesi ile amaçlarının oda ve borsaların kapasite ve hizmet kalitesini artırmak olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Oda ve Borsalarımızın bu noktaya gelmesi, hem özel sektörümüz hem de ülkemiz açısından çok önemli. Sizler, ilinizde ve ilçenizde üyelerinizle temas kuracak, onların nabzını tutacak ve hizmet üreteceksiniz ki, biz de burada sizin sesiniz olabilelim. Sizin sesinizi, Türk iş camiasının sesini daha iyi duyuralım. Bu kapsamda, Oda ve Borsalarımızın üyeleri ile bağlarını kuvvetlendirmek, ve sürdürülebilir bir sistem kurmak için 2001 yılında Dünya örneklerini inceledik. 3 temel hedefimiz vardı: Oda ve borsalarımızın hizmet kalitesini artırmak, en üst seviyede standart bir hizmet sağlamak, üyeleri ile odalarımızın bağlarını kuvvetlendirmek. Sonuçta en iyisi olduğunu gördüğümüz İngiltere ve Almanya’nın Odalarını örnek alarak bir sistem oluşturduk ve “Akreditasyon Sistemini” kurduk. Sistemi alıp orada bırakmadık. Her zaman söylediğim gibi, akreditasyon yaşayan bir süreçtir. O yüzden biz de değişen şartlara ve ihtiyaçlara göre sistemi sürekli revize ediyor, hep bir adım ileriyi düşünüyoruz” dedi.

İl ve ilçelerde Türk özel sektörünün çatı kuruluşu ve kanat önderi olan oda ve borsaların, her zaman bir adım önden gitmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Çünkü dünya öyle bir hale geldi, bilgi o kadar hızlı yayılıyor ki, her şey çok hızlı değişiyor. Bu süreçte firmalarımız kurumsallaşsın, yeniden yapılanısın derken, onların asli temsil mekanizması olan Oda ve Borsalarımız aynı kalabilir mi? Tam tersine, Oda ve Borsalarımız önden gidecek ki, firmaları o yöne çekebilsin. Siz bir adım önden gideceksiniz, ve özel sektörü ileriye taşıyacaksınız. Yani takip eden değil, yönlendiren olacaksınız. Pasif değil, Aktif olacaksınız. Hizmet eden, hizmet üreten olacaksınız. İşte o zaman ilinizde vazgeçilmez olursunuz. İşte o zaman dışa açılmak isteyen, proje üretmek isteyen, yatırım ve ihracat yapmak isteyen firma size gelir, size danışır” dedi.

TOBB olarak her adımı bu vizyonla attıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu,proje kapasitesi için ABİGEM’i, finansmana erişim için KGF’yi, dışa açılma için DEİK’i önemsediklerini bildirdi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Özellikle rica ediyorum. DEİK temsilciliklerini alın ve etkin kullanın. DEİK’le sürekli irtibat halinde olun. Firmalarınızı yönlendirin. Öte yandan kapasite geliştirme stratejisi çerçevesinde; 65 Oda ve Borsamızı, 20 ülkedeki odalarla eşleştirdik. Kapasite transferi sağladık. Bu projenin bütün kaynağını da AB’den finanse ettik. Şimdi 22 eşleştirme daha yapıyoruz. Aynı şekilde, Oda ve Borsa personelinin eğitimine de büyük katkı sağlıyoruz. 50 personele profesyonel AB uzmanlığı verdik. O kadar iyi eğitmişiz ki, bunların 15 tanesi ayrılarak başka yerlerde çalışmaya başladılar. Şimdi bu eğitim devam edecek. Buna başvurun. Yine Oda ve Borsa personelimizi AB odalarına göndererek yerinde eğitim veriyoruz. Oda sisteminin çalışmasını gösteriyoruz. Bu kapsamda 15 personeli Belçika’ya gönderdik. Şimdi 15’er personeli de Polonya, Avusturya ve Fransa’ya göndereceğiz. Bunlara başvurun. Sizden para pul çıkmıyor. Unutmayın, insana yatırım en kazançlı yatırımdır. Bu imkânları değerlendirin. Personelinizin vizyonu arttıkça, Oda-Borsanızın vizyonu da artacaktır.”

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Akreditasyon Kurul Başkanı Halim Mete de konuşmasında akreditasyon projesi ile hizmette katma değer yaratma konusunda önemli bir adım atıldığını ve emeklerin boşa gitmediğinin görüldüğünü söyledi.

Projenin oda ve borsaların üyelerine daha iyi daha kaliteli hizmet verebilmeleri için oluşturulduğunu anlatan Mete, sistemin ceza üzerine değil ödül ve teşvik üzerine yapılandırıldığını belirtti. Halim Mete amaçlarının tüm oda ve borsaları sisteme dahil etmek olduğunun altını çizerken, “Tüccar ve sanayicimize yönelik hizmet kalitemizi daha yukarılara taşımak zorundayız” diye konuştu.

VII. Dönemde akredite olan oda ve borsalar şöyle: Akhisar TSO, Aliağa TO, Bozüyük TSO, Burdur TSO, Çaycuma TSO, Eskişehir TO, Edirne TB, Gaziantep TB, Ilgın TB, Karaman TSO, Karapınar TSO, Nazilli TO, Nizip TO, Ordu TB ve Zonguldak TSO

I, II ve V. Dönemlerde akredite olup belgeleri yenilenen oda ve borsalar ise şu şekilde:

I.Dönem Odalar: Alanya TSO, Ankara SO, Denizli SO, Ege Bölgesi SO, Gaziantep SO, İMEAK DTO, İstanbul SO, İstanbul TO, Kocaeli SO, Sakarya TSO

II.Dönem Odalar: Afyonkarahisar TSO, Ankara TO, Denizli TO, Diyarbakır TSO, Elazığ TSO, Gaziantep TO, Gebze TO, Giresun TSO, İzmir TO, Kahramanmaraş TSO, Konya TO, Mersin TSO, Sivas TSO ve Uşak TSO

V.Dönem Oda ve Borsalar: Ankara TB, Bartın TSO, Antalya TB, Bafra TSO, Bandırma TB, Çanakkale TB, Çarşamba TSO, Gemlik TSO, Konya TB, Kütahya TSO, Manavgat TSO, Polatlı TB, Rize TSO, Sakarya TSO ve Yalova TSO

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.