Öne Çıkanlar Bartın Bartın Üniversitesi Ankara Bolu Mustafa Karaman Çakraz Cemal Akın Rıza Yalçınkaya

Bu Tedbirlerle Ekonomi Nefes Alacak

Bartın'ın ekonomik sorunlarının görüşüldüğü ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği İl Ekonomi Toplantısı alınan karalar açıklandı.

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında gerçekleşen toplantıda başta yatırım ve istihdam olmak üzere mevcut yatırımların iyileştirilmesi, yeni yatırımların teşvikleri, yatırım alt yapısına yönelik çalışmalar, OSB içi ve OSB dışı yatırımlarda karşılaşılan sorunlar ve benzeri başlıklarda çeşitli konular değerlendirildi.

Vali Sinan Güner yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 15 aydır çeşitli vesilelerle İlimiz yatırımcıları ile bir araya gelerek mevcut yatırımların durumu, ihtiyaç ve sorunları, yeni yatırımların önünün açılması, sektörel olarak en uygun yatırımların tespit edilerek yatırımcıyı bu sektörlere yönlendirme hususunda ciddi gayret sarfetmekteyiz.

Son yaptığım toplantıda özelde tekstil sektörünü ilgilendiren fakat uygulanması halinde beraberinde bir çok sektöre katkı sağlayacağını düşündüğüm bir takım hususların sistematik hale getirilip gerekçelendirilmesi talimatını vermiştim. Bu çerçevede ilgili kurumlarımız sektör temsilcileriyle de bir araya gelerek öncelik sıralamasına göre İlimiz yatırım ve istihdamını arttıracak sosyo-ekonomik kalkınmamıza zemin hazırlayacak önerileri 3 başlık halinde tarafıma sunmuşlardır.

Bu öneriler;

1-Bartın İli yatırım teşvikleri bakımından 4. bölgededir. İlin durumunun güncellenerek 5. veya 6.teşvik bölgesine alınması,

2- 5510 Sayılı ve 6486 sayılı Teşvik Kanunu kapsamında SGK işveren payının devlet tarafından ödenen %6 lık kısmının 31.12.2019 tarihinden itibaren 5 yıllık periyotlar halinde belirlenerek desteklenmesinin sağlanması,

3- Artan enerji maliyetlerinin rekabet gücünü azaltması sebebi ile Sanayi Sicil Uygulamalarındaki elektriğin %20 ucuz kullanılması gibi, imalatta kullanılan doğalgaz ve suya da ucuz kullanım hakkı verilerek Sanayi Sicil  Uygulamasının genişletilmesi,

Tarafıma sunulan bu öneriler teklif olarak ilgili Bakanlıklarımıza iletilmiş aynı zamanda sayın milletvekillerimizin bilgisine sunulmuştur. Yaptığımız bu çalışmanın yerelde sektör temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca da sahiplenilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.