Çelikkaya: Cefa çekilmeden sefa olmuyor

Çevre yolundaki Özçelikkaya Beton Parke Showroom tesislerinde gerçekleştirilen BAKİAD Yönetim Kurulu Toplantısında güncel konular ele alınarak değerlendirmeler yapıldı. Toplantıya BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, Aynur Yıldırım, Cihat Çakır, Yaşar Bahçıvan, Mehmet Çelikkaya, Sabri Karaman, Genel Sekreter Hasan Önder katıldı.

Özçelikkaya Beton Parke’nin 1993 yılından beri Bartın’da beton parke ve çevre düzenleme alanlarında hizmet verdiğini anlatan firma sahibi işadamı Mehmet Çelikkaya 1998 yılından itibaren ise üretimi sürdürdüklerini Batı Karadeniz Bölgesinde özellikle Bartın’da sektörün öncü firmalar arasında yer aldıklarını ifade etti. Firmalarının imalatın yanında taş döşeme ile de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı başardıklarını belirten Mehmet Çelikkaya, yaptıkları işlerdeki başarı ile müşterilerinin ve çalışanlarının tam desteğini alarak her geçen gün büyüyen bir firma haline geldiklerini söyledi.

Firmaları Özçelikkaya Beton Parke Şirketinin bu günlere kolay gelmediğini anlatan işadamı Mehmet Çelikkaya kahvaltı esnasında firmasının başarı hikayesini paylaşarak bilgiler verdi.

4 AY YUMURTA SATTIM

1992 Yılında evlendiğini, o zaman Tunçbilek’te santrallerde bir yıl inşaat teknikeri olarak çalıştığını ifade eden Mehmet Çelikkaya, çalıştığı firmanın Tunçbilek’te işini bitirince Diyarbakır’a gitme durumu ortaya çıkınca yeni evli olduğumdan firmayla birlikte Diyarbakır’a gitme talebini geri çevirmesi yüzünden işsiz kaldığını anlattı. İşadamı Mehmet Çelikkaya’nın dilinden başarı hikayesi: “Firmanın Diyarbakır talebini geri çevirince evlendiğim yıl işsiz kaldım. Yeni evliyim, ev kiram var, düğünden borçlarım var kısacası paraya ihtiyacım var. 3-4 ay pazarlarda yumurta sattım. Kayınpederim Manisa Salihli’de parke işi almış, beni de işsiz olduğumu bildiğinden davet etti. Kayınpederim ve kayınbiraderlerle birlikte çalışmaya başladık. Usta da, işçi de amele de biziz hepsini biz yapıyoruz”

KASTAMONU’YA NİYET BARTIN’A KISMET

“Bir dönem böyle çalışırken Karabük’te parke işinde çalışan abim Kastamonu’dan iş aldığını söyleyerek birlikte çalışma teklifinde bulundu. Kastamonu teklifine sıcak bakıp yola çıkmaya hazırlanıyordum. 1993 yılında abim aynı zamanda Bartın’da ihaleye girmiş, ihalede 3. firma seçilmiş ancak ihaledeki ilk 2 de bulunan firmalar çeşitli sebepleri öne sürerek işe başlamayınca ihalenin abime kalması üzerine Kastamonu’ya niyet ederken yolumuz Bartın’a düştü. Şahin marka taksim ile memleketten usta ile geldim Bartın’a.

KULÜBE HAYATI YAŞADIM

“Parasız, pulsuz Bartın’a geldim, kalacak yer yok, Bartın Belediyesi eski mezbahanın olduğu yerde camı çerçevesi olmayan bir binaya götürdü bizi. Daha sonra Gazhane parkının olduğu yerde belediye işçi koğuşunun olduğu yerde kalmaya başladık. Ustalarla, işçilerle birlikte kalmaya başladım. 3 yıl ailemden ayrı bekar hayatı yaşadım Bartın’da. Bartın’da ilk işim Tabakhane Sokakta taş parke işiydi daha sonra 2 Nolu Cami sokakta çalıştık. Belediye malzemeyi veriyor biz işimizi yapıyoruz. Ertesi yıl (1994) abimin tekrar ihaleyi alması üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Biz 3 kişiyle günde 20-30 metrekare taş döşerken belediye işçileri 10 kişiyle bizden daha az döşüyordu. Dönemin Belediye Başkanı Oğuz Pir çalışmalarımızı beğenince 1995 yılında beton parke işini de bize verdi. Belediye malzemeyi veriyor biz işçilik yapıyoruz, bizzat işin başındayım, ustalar ve işçilerimle birlikte taş döşüyorum. 1996 yılında belediye, taş imalatını işçiliğiyle birlikte bize verdi. Tek başımayım, ekibimi kurdum, bir ay imalat yapıp 5-10 bin metrekarelik stok yapıyoruz bir ay da taş döşüyoruz. Bu işi bilen olmadığından memleketten usta çağırdım. O arada kanare mevkiinde hayvan pazarının olduğu yerde kulübede tek başıma kalıyorum, 5 ay böyle kaldım kulübede korkuyorum da, gece sarhoşlarla uğraşmak mı dersin vs. para yok, lokantada yemek yemek, otelde kalmak o zaman bana çok uzak şeyler. Gece yağmur yağıyor kulübenin çatısı akmış yorgan sırılsıklam ıslanıyor kalkıyorum. 1996 yılında Çağlayandaki parkta kulübede usta ve işçilerimle birlikte bir sene kaldım. Gece sarhoşlar gelir silah atılır, arabamız 06 plaka olduğundan dikkat çeker, polis sabahın 4’ünde kapıyı çalar silah atılmış gördünüz mü siz burada ne yapıyorsunuz der. Belediyenin işini yapıyoruz ne yapacağız başka. Bartın’da 3 yıl böyle geçti. 1997 yılında eşimle birlikte bir taksi eşya ile Bartın’a geldim. Bir apartmanın tek odasına yerleştim, komşular soba ve eşya verdiler. 3-4 ay kaldıktan sonra eşimi tekrar memlekete götürdüm ve sonra askerliğimi yaptım. Çalışırken açık öğretim üzerinden üniversiteyi bitirdim 30 yaşındayım askerliğimi de kısa dönem yaptım”

1998 YILINDA KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU

“Askerlikten sonra 1997 yılının sonuna doğru ihale oldu. Yüzde 57 tenzilatlı olarak Bartın’da iş alınca abim bu işin para kazanma şansının olmadığını bu işi kendimin yapmamı, zarar durumunda ise destek vereceğini söyledi. 1998 yılında Bartın Vergi Dairesine giderek şahsım adına vergi mükellefi oldum. Artık kendi işimin patronu oldum ya, öyle hevesli aşklı, şevkli çalışıyorum ki. 1998 yılında yaşanan sel felaketinden sonra Bartın Belediyesine para geldi. Başkan da 1999 yılında aday olacak, ihale yapıldı, o zaman iş yoğunluğumuz arttı, 3-4 ekiple çalışmaya başladık. 1998-1999 yılı çok yoğun iş temposuyla geçti para kazanmaya başladık. 2000 yılında Bartın Belediyesi üretimi komple bana verdi. Üretim ayağı da artık tamamen bize geçtiğinden üretim yapabilmemiz için Adana’ya giderek kullanılmış bir parke makinesini vadeli olarak o zamanın parasına göre 30 milyara aldım. Makineyi çevre yolunda bulunan şimdiki showroom mağazamızın olduğu mevkiye kurdum. Belediyeden de beton parke üretim taahhüdü aldık. 1-2 ay çalıştık makinenin gürültüsü mahalle sakinlerini rahatsız ettiğinden burada çalışmamız imkansızlaştı. Üretimi burada durdurmak zorunda kaldık. Bir yandan belediyeye taahhüt ettiğim taşı üretmem lazım. Bartın belediyesinden üretim yapabilmem için yer istedim. Rıza ve Ahmet Başkan sanayide Baldemin olduğu yerde belediyenin yerini gösterdiler. Rıza Başkan meclis kararı çıkarıp buraya kiralama yoluyla ihaleye açtı. İhaleyi alıp burayı kiraladım. Ot ve dikenlerden içine girilemeyen bina ve yeri uygun hale getirdikten sonra şimdiki üretim yaptığım yerde beton parke üretimi yapmaya başladık. O gün bugün de faaliyetimizi orada sürdürüyoruz”

5. BELEDİYE BAŞKANIYLA ÇLIŞIYOR

“Oğuz Pir, Cemal Abanalı, Rıza Yalçınkaya, Ahmet Altıntel, Cemal Akın olmak üzere 5. Belediye başkanımızla çalışıyoruz. Benim siyasi bir görüşüm olmadı, belediye başkanlarımız da çalışmalarımızı takdir etti. Her şey nasip. Şunu da hiçbir zaman unutmuyorum, Bartın halkı hakikaten bize kucağını açtı, yani onu da asla inkar edemeyiz. Ekmek yediğimiz yer burası. Belediyemiz de yardımcı oldu birlikte çalıştık. Allah’a şükür bu günlere geldik, bundan sonra da daha ileriye gitmeyi Allah’ım nasip eder inşallah. Bartın’da hemen hemen girmediğim sokak kalmamıştır, eski taşından yeni taşına, sokak sokak bana Bartın’ı sorun. Kendi memleketimi Bartın kadar bilemem, kendi memleketimi bilmiyorum”

CEFA ÇEKMEYİNCE SEFA OLMUYOR

“Bize kucağına açan Bartın halkına teşekkür ediyorum. Şu bir gerçek, hayatta cefa çekmeden sefa kesinlikle olmuyor. Ben kanerede yattım, 25 yaşında Bartın’da tek başıma kulübelerde kaldım, kimseyi tanımıyorum bilmiyorum, bazen korktum, bazen üşüdüm, gece yatarken üzerime yağmur yağdığı zamanlar oldu. Bartın’a geldiğim ilk yıllarda para yok pul yok ne otelde kalacak ne de lokantada yemek yiyecek paramız var. Akşam ekibimizle birlikte yemeğimizi de kendimiz yapıyoruz. Bir taksi eşya ile Bartın’a geldim, cefa çektim çok şükür Allah’ın inayetiyle bu günlere ulaştık.”

ÖZÇELİKKAYA KARABÜK’TE

Geçen yıl ikinci şubelerini Karabük’te açtıklarını dile getiren Mehmet Çelikkaya, “Sektörümüz bünyesindeki aynı hizmet ve imalatı Karabük’te sürdürmekteyiz. Mehmet Çelikkaya, sahibi olduğu Özçelikkaya Beton Parke firmasının ise bundan sonraki hedefinin yurt dışı olduğunu, faaliyetlerini yurt dışına taşımayı düşündüğünü söyledi.

DİKYURT TEBRİK ETTİ

Üyeleri Mehmet Çelikkaya’ya üretim, istihdam ve yatırımından dolayı teşekkür eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ise, “Başarının bir anda yakalanması mümkün değil, üreten, istihdam gerçekleştiren, katma değer sağlayan, ihracat yapan işadamlarımızın tamamına yakınında ilginç başarı hikayeleri mevcuttur. Başarıya giden yoldaki merdivenin basamaklarının bir bir çıkılması aşamasını en iyi onlar bilir. Her zaman söylüyorum bu işadamlarımız, sanayicilerimiz baş tacı edilmeli. Bu vesile ile başta yönetim kurulu üyemiz Mehmet Çelikkaya’yı kentimize olan katkı ve emeğinden dolayı kutluyorum. Kendisini ve şirketini çalışanlarıyla birlikte ilimize ve ülkemize daha fazla yatırım yaparken görmeyi isteriz. Çalışanlarıyla birlikte belasız kazasız nice yatırımlara imza atarak hayırlı bol kazançlar elde etmesini dileriz. Yurt dışına açılma fikrine de her zaman destek vermeye hazırız” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.