Etkin Tahsilat Becerileri

İstanbul Kültür Üniversitesi İ.İ.B.F. Öğretim Görevlisi, Satış, Pazarlama Uzmanı ve Satış Eğitimcisi Hakan Ömer Gider tarafından Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda verilen seminere BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz, Bartın TSO Meclis Başkanı Halil Çelen, İl Genel Meclisi Üyesi Aynur Yıldırım, işadamları, işletmelerin satış, pazarlama ve finans departmanı birim sorumlularıyla birlikte 150 kişi katıldı.

Seminer öncesi konuşan BAKİAD Yönetim Kurulu Başkanı Birol Dikyurt,”Tüm sanayici ve iş adamlarının ortak sorunu haline gelen tahsilâtla ilgili, üyelerimize yönelik eğitim semineri düzenliyoruz. Amacımız özellikle tahsilât konusunda firmaların daha satarken, baştan dik durmayı ve prensipleri savunmanın önemini öğrenerek çalışma hayatımızda etkin tahsilât becerisini uygulamaktır.” dedi.

Uzman ekonomist Hakan Ömer Gider tarafından verilen eğitimde, tahsilat sürecinin satışla birlikte başladığı, kısa süreli satışlarda ve uzun vadeli satışlarda nelere dikkat etmek gerektiğini anlatıldı. Tahsilat için müşteriye gidildiğinde ödeme alınacak kişinin durum ve psikanalizinin yapılması gerektiği ve nasıl yapılacağı, hazır cevaplara karşılıklar ve benzeri birçok konularla ilgili bilgiler verildi.

MALİYET HESABI YAPILMAMASI EN BÜYÜK SORUN

Maliyet hesabının yapılmamasının Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu vurgulayan Eğitimci ve Danışman Hakan Ömer Gider “Yılın sonu hesaplama yapmak yanlıştır, ay ay hesaplama daha yararlıdır. Maliyet hesabı yapılmaması batma sebebidir. Eğer bir firma sizin prensiplerinizi bozuyorsa mutlaka tahsilâtta da sorun olacak ve o firma size yarar sağlamayacaktır. Firma öncelikle kontrol edebilecekleri ile edemeyeceklerini iyi ayırmalı. Tedarikçi firmalar kontrol edemeyecekleri faktörleri düşünüp üzüleceği yerde kontrol edebilecekleri faktörleri takip etmelidir. Tahsilat için çalışanların her gün yapacakları tahsilata inanarak güne başlamalıdır. Bu inancı tahsilata gittiklerinde karşı tarafa hissettirmeleri gerek. Olumsuz şeyler konuşulmaması ve müşterinin sizi bekletmesine izin vermeyin.” diye konuştu.

HER ŞİRKETİN TAHSİLAT ANAYASASI OLMALI

Tahsilatın her şirketin özel uygulaması olduğunu ve ciddi bir sistem kurulması gerektiğini belirten Hakan Ömer Gider, “Her şirket mutlaka kendi tahsilat anayasasını yazmalı. Uçak kalkarken de inerken de belli göstergelerle bu işlemi gerçekleştirir. İşletme sahipleri firmalarında hangi göstergelerin, yürümelerini sağlayacağını iyi belirlemeli. Tahsilatta en önce yapılması gereken şey takiptir. Günlük tahsilat performansı ölçülmeli. Tahsilatın kuralı uyumlu olmak, uysal olmamak, hayırla başlayan cümleler kurmamaktır. Asla müşterinin dediğini kabul etmeyeceğiz, ortasını bulacağız ‘ya şiş yanacak ya kebap’ bir taraf üzülecek. İlk tahsilattan sonra malasef gevşiyoruz, gevşemeyeceğiz. Taviz tavizi doğurur, patron gevşemeyecek, önce tahsilat, sonra satış firmayı büyütür”

SATMAK KOLAY, PARAYI ALMAK ÖNEMLİ

Vazgeçilebilecek şeylerin geliştirebileceğini ifade eden Hakan Ömer Gider, “Artık satmak çok kolay ancak parayı almak önemlidir. Önemli olan hak etmektir, yaptığımız işi hakkıyla kaliteli bir şekilde yaptıktan sonra tahsilatta dik durabiliriz. Güçlü insanlar güçlü insanlarla çalışır. Müşteri sınıflandırması yapılması gerekir. A plus müşteri sana en çok ciro yaptıran firmadır. En çok tahsilat problemi 0-1000 lira arası ciro olan E tipi müşterilerdir. 50-100 lira arası müşterilerinden alacağı olan firmaların toplamda dışarıda 20-30 bin lira tahsil edilecek parası bulunuyor. Bu tür müşterilerden alacağınızı istediğinizde ise ‘50 lirama mı kaldın’ cevabını almak da ayrı bir olaydır. Halbuki işletmelerimizin başı ağrıyacağına müşterinin ağrısın. Firmalar müşteri portföyünün bu şekilde yüzde 20’ sini sırtında taşıyorsa bu oran 21’e dayandığında sırtta taşınmaz. Eşini boşamaktan çekinmiyorsan sıkıntılı müşteriyi boşamasını da bileceksin. Müşteriyi tahsilat için telefonla her aradığımızda tahsilatı gerçekleştireceğiz duygusuyla aramalıyız. İyi niyetli müşteri parayı geciktiriyorsa mutlaka onu üzmüşüzdür. Vadesi fazla olan çekleri almayacağız, tahsilatçı veya satıcı olayı patrona getirmeden ‘sistem böyle’ demeli, sistemi satan koyar, güçlü olan malı üreten ve satandır, kuralları koyar” şeklinde konuştu.

BAŞARININ ANAHTARI

Sosyal, baskın ve mesafeli olmak üzere 3 tür müşteri tipinin özelliklerine değinen uzman ekonomist Hakan Ömer Gider, “Tahsilatta başarının anahtarı şunlardır: Risk miktarını minimize etmek, ödeme günü ile teslimatı eşleştirmek, hatta evrak almadan mal teslim etmemektir” dedi. İstanbul Kültür Üniversitesi’nden öğrencisi Deniz Ulus’un da programa katıldığını gören Hakan Ömer Gider, Deniz Ulus’tan işletmelerinde tahsilatla ilgili uyguladığı sistemler hakkında soru cevap şeklinde bilgiler aldı.

ŞUNLARA VAKİT AYIR

Satış ve Pazarlama Danışmanı Eğitmen Hakan Ömer Gider salonda bulunan katılımcıları ayağa kaldırıp, şunlara vakit ayır: Okumaya, düşünmeye, çalışmaya, dinlenmeye, kendine, sevdiklerine, öğrenmeye, öğretmeye, değişmeye, gelişmeye” şeklindeki sözleri hep birlikte koro şeklinde söyleterek 2 saati aşkın süren seminerini tamamladı. Düzenlenen seminer sonunda BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ve Bartın TSO Meclis Başkanı Halil Çelen tarafından Eğitimci ve Danışman Hakan Ömer Gider’e Bartın’a özgü tel kırma işlemeli Türk Bayrağı takdim edildi. Teorik bilgilerin verilmesinin ardından soru cevap şeklinde devam eden eğitimin sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edilmesinin ardından katılımcılarla birlikte toplu fotoğraf çektirildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Etkin Tahsilat Becerileri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.