İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Can Yakmamalı

6331 sayılı yasanın işverene büyük sorumluluklar getirdiğini belirten Çalışma ve İş Kur Müdürü Ramazan Erdim, “İş sağlığı açısından malasef çok fazla iş kazaları meydana geliyor ve kaza oranımız yüksek. İnsan hayatı ve sağlığı hiç bir şeye değişilmez. Olası iş kazalarının önlemlerle önüne geçilmesi gerekir. 6331 sayılı Kanuna göre, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü ile işletmelerin tehlike sınıflarına bağlı olarak ise, çok tehlikeli işyerlerinde A sınıfı sertifikalı, tehlikeli sınıfında yer alan işyerlerinde B sınıfı sertifikalı, az tehlikeli işyerlerinde ise C sınıfı sertifikalı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı çalıştırma zorunluluğu olmaktadır. Ancak yasanın uygulamaya yeni girmiş olması nedeniyle B sınıfı sertifikalı İSG uzmanının 4 yıl süreyle çok tehlikeli işyerlerinde, C sınıfı sertifikalı İSG uzmanlarının da 3 yıl süreyle tehlikeli işyerlerinde İSG uzmanı olarak görev yapabileceklerdir” şeklinde bilgiler verdi.
Erdim ayrıca bununla ilgili olarak, 50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri 1 Temmuz 2014’ ten, 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 1 Temmuz 2013’ den, 50’ den fazla işçi çalıştıran çok tehlikeli iş yelerine ise 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma zorunluluğu olduğunu beyan etti. Yasayla, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde çalışacak olanların, yapacakları işe uygun olduklarını belirten İşkur İl Müdürü Ramazan Erdim, “İşçiler sağlık raporu olmadan işe başlatılamayacak. Çalışanlar sağlık taramasına tabi tutulacak, çalışanların sağlık muayenelerinin işe girişlerinde, iş değişikliğinde ve iş kazası ve meslek hastalığı ile sağlık nedeniyle verilen aralardan sonra tekrarlanacaktır.” dedi.
Erdim daha sonra iş sağlığı güvenliği uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri gibi konularda BAKİAD Yönetim Kurulunun sorularını cevaplandırdı.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASI İYİ ANLATILMALI

6331 sayılı yasanın çok önemli olduğuna dikkat çeken BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “İşveren sanayici ve işadamlarımıza her geçen gün yeni sorumluluk ve yükler gelmektedir. Bu yüklerin altından sağlıklı bir şekilde kalkılabilmesi için üyelerimizi, işadamlarımızı ve işverenlerimizi bilgilendirmek zorundayız. Yeni düzenlenen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında üye işadamlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Ocak 2013 itibariyle yaptırımları başlayan bu kanun hakkında işadamlarımız tam manasıyla bilgi sahibi değiller. İş yerlerimizde gerekli tedbirlerin alınabilmesi, risk değerlendirilmelerinin yapılarak muhtemel tehlikelerin önüne geçilmesi için işyerlerimizin ve çalışan işçilerimizin kanuna ilişkin yaptırımlara eş zamanlı uyum sağlayabilmeleri gerekmektedir. Gerek bilgi eksikliği gerek uygulamadaki yanlışlıklardan dolayı hiçbir işveren, sanayici ve işadamımıza para cezası verilmesini asla istemeyiz. Yeni iş kanunu nedeniyle kimsenin ceza alarak canının yanmasını istemiyoruz. Yeni iş sağlığı ve güvenliği yasasına kademeli geçişte gerekli alt yapının, yetişmiş ve eğitimli personelin, nitelik ve nicelik olarak da iş güvenliği uzmanlarının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Yani yasanın uygulanması aşamasında alt yapıdan dolayı her hangi bir sancının yaşanması işverenimizi de zor durumda bırakmamalı. Bu konuyla ilgili Çalışma ve İş Kur Bartın İl Müdürlüğümüzle birlikte ortak bir çalışma yapmak istiyoruz. Bugün davetimizi kırmayarak yönetim kurulumuza bilgilendirme yapan Çalışma ve İş Kur Bartın İl Müdürümüz Ramazan Erdim’e teşekkür ediyorum” dedi. BAKİAD’ın talebine cevap veren Çalışma ve İş Kur Bartın İl Müdürü Ramazan Erdim de 6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantısını Şubat ayı içerisinde planlayabileceklerini söyledi.

BİLİM SANAYİ TEKNOLOJİ MÜDÜRÜ SELAHATTİN EMİRSÜLEYMANOĞLU’NDAN BAKİAD’A İADE ZİYARET

Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu beraberinde bulunan şube Müdürü Ömer Çiçekçi ile birlikte BAKİAD’a iade-i ziyaret gerçekleştirdi. Kurum çalışmaları hakkında BAKİAD Yönetim Kuruluna bilgiler veren Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, “Göreve başlayalı yaklaşık 2 ay oldu. Müdürlüğümüze yapılan hayırlı olsun ziyaretlerine karşılık olarak bugün BAKİAD’a iade-i ziyaret gerçekleştirmiş bulunmaktayız. İş dünyası Sivil Toplum Kuruluşu olan BAKİAD gibi STK'ların sanayinin gelişmesi ve kalkınması adına yaptıkları çalışma ve katkıları çok önemsemekteyim. Kurum olarak Bartın'da sanayinin gelişmesi için sanayi kuruluşları, üniversiteler, araştırma merkezleri, enstitüler, sivil toplum kuruluşları ve benzeri kurum, kuruluşlar ile işbirliği içerisinde çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Şubat ayının ikinci yarısında gerçekleştirmeyi planladığımız bakanlığımızdan gelecek uzman kişilerinde katılımıyla üniversite sanayi işbirliği konusunda bir program hazırlığı içerisindeyiz. Programın hazırlık aşaması tamamlandığından kamuoyuna gerekli duyuruları yapmış olacağız” dedi.

ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİNİN MUAYENESİ

BAKİAD Yönetim Kurulu Üyeleriyle tanışarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Emirsüleymanoğlu, “Yine işadamı ve sanayicilerimizi ilgilendiren diğer bir hususu da hatırlatmak gerekirse 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre; ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulması zorunlu olup, damga süreleri dolmuş bulunan ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresi 28 Şubat 2013 Perşembe günü mesai saati bitiminde sona erecektir. Diğer bir husus ise sanayicilerimizin vermeleri gerekli olan işletme cetvelleridir” dedi. Ziyaretlerinden dolayı Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu ve beraberindeki Şube Müdürü Ömer Çiçekçi’ye teşekkür eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt sanayinin gelişmesinin önemine dikkat çekerek Bartın’a atanan Selahattin Emirsüleymanoğlu’na görevinde başarılar diledi. BAKİAD Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz, İl Genel Meclisi Başkanı ve dernek yönetim Kurulu Üyesi Ali Kartal, Aynur Yıldırım, Cihat Çakır, Yaşar Bahçıvan, Mehmet Çelikkaya, Yunis Çiftçi, Salih Günay, Ali Can ve Genel Sekreter Hasan Önder’in hazır bulunduğu ziyaret sonunda Çalışma ve İş Kur Müdürü Ramazan Erdim, Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, Şube Müdürü Ömer Çiçekçi ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

H.Önder

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cengiz 9 yıl önce

Çok önemli bir konuya değiniliyor, işverenin işi çok zor ve daha da zorlaştı 5084 ten sonra Bakiad yine ömemli bir konuya dikkat çekmiş hele 5084 uzatılmazsa daha bartın sıkıntılı günler geçirir