İspanyol şirketinin açtığı İsim Tescil davasını kazandılar

MADEŞ AB’DE İSİM TESCİL HAKKINI KAZANDI

Bartın'da ürettiği büro mobilyalarının yüzde 55'ini ihraç eden Madeş şirketinin Avrupa merkezi olarak kurduğu Mades GmbH'nin tescil talebine yapılan İspanyol şirketinin itirazı reddedildi. Türkiye’den ihraç edilen ürünlerle kalite ve fiyatta yarışamayan Avrupa Birliği ülkelerindeki şirketleri, AB ülkesi olmayan Türkiye'nin aleyhine olan AB tescil yasalarını kullanarak Türk şirketlerin piyasaya girmesini engellemeye çalışıyor. Üretim ve şirket merkezi Bartın'da bulunan büro mobilyaları şirketi Madeş şirketinin Avrupa Birliği'nde “Mades” ismini marka olarak tescil ettirme talebine İspanyol şirketin yaptığı itiraz reddedildi.

İspanya'nın Alicante kentinde bulunan Avrupa Birliği Marka Tescil Kurumu'na yaklaşık iki yıl önce avukatı Erinç Ercan'ın üzerinden başvurarak “Mades” markasının tescil edilmesi istedi. Bu talebe İspanya'da bulunan ve aynı sektörde faaliyet gösteren “Madex” şirketi “isim benzerliği var” iddiasıyla itiraz etti. Kurum ile iki yıl yapılan yazışma ve ortaya konan belgeler sonunda İspanyol şirketin itirazı kurum tarafından reddedildi.

SADECE TÜRKİYE’DEKİ TESCİL YETERLİ DEĞİL

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Madeş Firması Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çakır Türkiye'de tescilli markaların Avrupa Birliği nezdinde hiç bir koruması olmadığını ifade ederek, “Özellikle Avrupa Birliği ülkelerine ihraç eden Türk şirketleri için bu ciddi sorun. Bu nedenle mutlaka markalarını, isimlerini Alicante'deki Avrupa Birliği Marka Tescil Kurumu'na tescil ettirmeliler. Aksi takdirde isimlerinin kopyalanmasının önüne geçemezler. Hukuki olarak kazandığımız bu dava neticesinde bizler için de önemli bir tecrübe olmuş oldu.” dedi. Türkiye'den Avrupa'ya açılan şirketlerin sayısının her geçen gün arttığı belirten ticaret hukuku uzmanı avukat Erinç Ercan ise “Bu ekonomik aktivite AB'de de şirketleri rahatsız ediyor. Zira Türkiye'den gelen ürünlerin kalitesi AB standartlarının dahi üstünde, fiyatları da daha uygun. Dolayısıyla AB'li şirketler Türkiye'den gelen şirketlerin rekabetinden çekindiği için çok kez tescil kanunlarını engelleme metodu olarak kullanma eğilimleri var” dedi. Aynı şekilde ticarette “faydalı model kullanım hakkı” olarak tanımlanan bir ürünün çizimini, tasarımını ve tekniğini kopyalamaya karşı korumak amacıyla yapılan tescilin de ayriyeten yapılması gerektiğine işaret eden Ercan, “Aksi takdirde Avrupa'da piyasaya soktuğunuz ürünün tıpatıp kopyalayan bir şirkete karşı hiç bir hak iddia edemezsiniz” dedi.

ÜRETİMİN YÜZDE 55 ’İ İHRAÇ EDİLİYOR

Ürettikleri ürünlerin yüzde 55’ini ihraç ettiklerini anlatan Madeş Firması Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihat Çakır da yaptığı açıklamada yüzde 45 oranında ise iç piyasaya çalıştıklarını ifade etti. AB ülkelerine ihracat yaptıklarını dile getiren Cihat Çakır, “Fransa, İtalya, Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Ortadoğu, Afrika ülkelerine ihracat konusunda görüşme ve çalışmalarımız var. İhracat konusunda sürekli çalışmalar yaparak, fuarlar ve dış ticaret zirvelerine katılıyoruz. Pazarımızı daha geniş ülkelere yayarak dünyanın bir köşesinde kriz olurken diğer pazar ülkelerinden beslenmeyi hedefliyoruz. Şirketimiz bünyesinde şu anda 150 istihdamız bulunmaktadır.” dedi.

YARIM ASIRLIK ŞİRKET

Bartın'da 42 yıldan beri büro mobilyası üreten şirketin uzun yıllardan beri ürünlerini AB'ye de ihraç ettiği söyleyen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çakır, “Branşımızda önemli bir pazar payı sahibiyiz. Başta Almanya olmak üzere bir çok ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Şirketimizin Avrupa kolu olarak Hamburg merkezli Mades GmbH'yı kurduk. Ancak isme İspanyol şirketten itiraz geldi. Sayın avukat Erinç Ercan sayesinde hakkımızı aldık” dedi.

H.Önder

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.