Memur-Sen Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı
Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA, Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan "açlık-yoksulluk" araştırmasına göre, Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 489 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 229 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AKÇA şunları söyledi;  Ağustos ayında, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.489,02TL, yoksulluk sınırı ise 4.229,138 TL olarak belirlendi. Yapılan araştırmaya göre Ağustos ayında Temmuz ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,02’likbir düşüş yaşandı. Ağustos ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 7,56’yla kiraz, yüzde 6,38 marul, yüzde 5,72 limon, yüzde 5,19 yumurta da yaşandı. Göze çarpan en büyük düşüşler ise, yüzde 19,38 taze fasulye, yüzde 17,71 armut, yüzde 16,60 domates, yüzde 15,08 karpuz, yüzde 13,71 kavun, yüzde 13,29 azalışla üzüm madde fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Aydınlanma madde fiyatında ise Ağustos ayında Temmuz ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi.

GİYİM VE ISINMA FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Ağustos ayında Temmuz ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 2,46’lık bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Temmuz ayına göre göze çarpan en büyük değişimler yüzde 1,45 çocuk çorabı, yüzde 1,18 giysi tamir ücretleri, yüzde 0,75 kuru temizleme ücreti, yüzde 0,59 artışla erkek iç çamaşırı madde fiyatları oldu. Göze çarpan en büyük düşüşler ise yüzde 9,87 erkek tişörtü, yüzde 9,02 çocuk tişörtü, yüzde 7,57 kadın tişörtü, yüzde 7,49 azalışla çocuk pantolonu madde fiyatlarında gözlemlendi.

Ağustos ayında Temmuz ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,11’lik bir düşüş gözlenirken; Ağustos ayında Temmuz ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,88’lik bir artış oldu.

 

HABERLEŞME VE SAĞLIK FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Ağustos ayında Temmuz ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1’lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Temmuz ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 6,99 artışla telefon onarımı, yüzde 0,82 artışla telefon ekipmanları madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte haberleşme madde fiyatlarında Temmuz ayına göre herhangi bir düşüş gözlemlenmedi

Ağustos ayında Temmuz ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,45’lik bir artış yaşanırken, göze çarpan en büyük değişimler yüzde 1,31 tansiyon aleti, yüzde 1,09 artışla diş dolgu ücretinde olduğu görüldü. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında Temmuz ayına göre yüzde 0,53 azalışla emar ücreti madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,41’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Temmuz ayına göre göze çarpan değişimin yüzde 4,89 artışla sabun, yüzde 1,82 artışla misafir kolonyası madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,88 azalışla makyaj malzemeleri, yüzde 0,77 azalışla ağız ve diş bakım ürünleri madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

ULAŞIM VE EĞİTİM-KÜLTÜR FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,20’lik bir artış olduğu belirlendi.  Temmuz ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2,45 artışla araba kiralama ücreti, yüzde 1,29 artışla tramvay ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 2,99 azalışla LPG dolum ücreti, yüzde 1,32 azalışla mazot madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,16’lık bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Temmuz ayına göre değişimin yüzde 18,77 artışla spor müsabakalarına giriş ücreti, yüzde 11,06 artışla yurtiçi hafta sonu turları, yüzde 8,91 artışla özel üniversite ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 8,43 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 4,54 azalışla fotoğraf makinesi madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,45’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Temmuz ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,36 artışla pencere (pvc), yüzde 0,48 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu gözlendi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÇALIŞAN 5 yıl önce

yetkili sendika değilmisiniz makam koltuk için uğraşacağınıza çalışanlar için uğraşın

Avatar
Mağdur bir bordrolu çalışan 5 yıl önce

Yoksulluk sınırı 4.229,138 Tl imiş.Ben çocuğu kazandığı lise yurduna yerleştirmeye çalışan 4 kişilik bir aileyim.Ailenin aylık geliri 2.516.000 Tl den yüksek olanlar yurda yıllık 2500-300O Tl para ödemesi gerekiyor.Bordrolu çalışanlar bu işin mağduru.Zengin olduğunu bildiğimiz esnaf kardeşlerimiz(dürüst olanları tenzih ederim) aylık gelirini 2.516 Tl den düşük gösterip çocuğunu devlet yurtlarında bedava barındırabiliyor.Ve siz sayın yetkililer bunu da çok iyi biliyor ama düzeltmek için birşey yapmıyorsunuz.Sonra da dalga geçer gibi yoksulluk sınırının 4000 küsür olduğunu beyan ediyorsunuz.Bırakın böyle açıklamaları da gereğini yapın lütfen.Saygılar.

Avatar
uysal darcın 5 yıl önce

toki̇ konutlarının ve bartın kent ormanının yer aldığı hürriyet mahallesi muhtarı satı arslan, bartın kent ormanının yapılması kararından itibaren her aşamasını sıkı bir şekilde takip ederek, bartın'a kent orman kazandıran ak parti bartın milletvekili yılmaz tunç'a ve orman i̇şletme müdürlüğü yetkilileri ile emeği geçen herkesi teşekkür etti.birde güzel bir günde ülke genelinde yapılan 111 eserden biri olan bartın kent ormanının açılışını yapıyoruz. burası sadece eğlendiren, dinlendiren bir yer değil aynı zamanda bizlere tabiatı öğreten bir manada okuldur. burayı korumak, kirletmemek, temiz tutmak hepimizin görevidir. bartın için bu eserin yanında toki̇'de ikinci bir köprü yapmakta önemlidir. bu köprünün nerede yapılması gerektiğine dair bartın halkının tartışması lazımdır. bölgemizin bir diğer ihtiyacı da lisedir. toki̇ bölgesinde yapılacak bir lise hem trafiği rahatlatacak hem de öğrencileri daha rahat ettirecektir. lise yapılmalı diyordu şimdi toki kent ormanı pislikten kokudan dur

Avatar
Uysal DARCIN 5 yıl önce

orman iş ait olan kent ormanı bakımsızlık nedeniyle çöplüğü andırıyor. günlerdir çöpleri alınmayan kent ormanı özellikle piknik yapmaya gelenler tarafından kirletilince çevrecilerin tepkisini çeken görüntülere neden oldu. hayvan leşlerinin de bulunduğu ormanlık alanda sipor yapanlar piknik yapanlar da katıldı. kent ormanının bir ucundan diğer ucuna cöp atanlara uysal darcın şunları söyledi:
"kent ormanlarının amacı şehir hayatının kirli havasından kurtulmak, orman içinde piknik ve spor yapmak, doğa ile iç içe yaşamak. ancak büyük bir kirlilik vardı. bu görüntü kirliliğine duyarsız kalmayarak oluşturduğumuz piknik yapanlar da katıldı. yaklaşık 50 poşet çöp topladık. buraya evimiz gibi sahip çıkmamız gerek. şehrin akciğeri olan ormanlık alan çöp toplama merkezine dönüşmüş. piknik yap sipor yap saglıklı yaşa cigerlerini temizle bartın halkına sahip cıkın gerek beldiye gerek devlet bartın kent ormanına sahip cıkalım bartın halkı dogamıza ve yeşiligimize sahip cıkalım kirletmiyelim

Avatar
.? 5 yıl önce

belki de sen bir makam koltuğunda oturuyorsun