Ölçü ve Ölçü Aletleri muayenelerine dikkat

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamına giren Ölçü ve Ölçü Aletleri belli sürelerde muayene ve damgalama işlemine tabidirler. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 24.07.2004 tarih ve 22000 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği ile periyodik muayeneleri Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Memurluğu ile Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğunca yapılacak Ölçü ve Ölçü Aletleri aşağıda belirtilmiştir.

A)1. Sözkonusu yönetmeliğin 9. maddesine göre Bartın Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Memurluğunca periyodik muayene ve damgaları 2 (iki) yılda bir yapılacak Ölçü ve Ölçü Aletleri aşağıda belirtilmiştir.

a)Her türlü elektronik terazi
b)5 Kg' dan yukarı kütle ölçüleri ( tartılar)
c)Hassas Terazi ve kütle ölçüleri
d)Çekeri 2000 Kg' dan fazla olan basküller
e)Hububat Muayene aletleri
f)Demiryolu yük ve sarnıçlı vagonlar ile taksimetre, naklimetre ile LPG, akaryakıt ölçer ve sayaçları

2. Periyodik muayeneleri Bartın Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Memurluğu tarafından 10 (on) yılda bir yapılacak Ölçü ve Ölçü Aletleri aşağıda belirtilmiştir.
a.  Elektrik, Su, Havagazı ve Doğalgaz Sayaçları
b.  Akım ve Gerilim Transformatörleri                          

B) Sözkonusu yönetmeliğin 11. maddesine göre periyodik muayeneleri Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğu tarafından 2 (iki) yılda bir yapılan Ölçü ve Ölçü Aletleri aşağıda belirtilmiştir.

a. Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaçmetreler)
b.  Akıcı maddeler için hacim (debi) ölçüleri
c.  Kuru daneli maddeler için hacim ölçüleri
d. 5 Kg' a kadar (5 Kg dahil hassas olmayan kütle ölçüleri)
e. Mekanik tartı aletleri (masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler, çekeri 2000 Kg dahil olan basküller)

Bu nedenle; ellerinde damgalama süresi gelmiş Ölçü ve Ölçü Aleti bulunanların (A) maddesinde sayılan Ölçü ve Ölçü Aletleri ile ilgili periyodik muayene ve damgalama başvurularını Bartın Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne, (B) maddesinde sayılan Ölçü ve Ölçü Aletleri için başvurularını ise Belediye Başkanlıklarına yapmaları, gerekmektedir.

Kanunla para cezaları arttırılmıştır. Suçun tekerrüründe para cezaları 2 (iki) kat olarak tahsil edilmektedir. Sözkonusu yıllık muayene müracaat süresi 1 Ocak' ta başlamakta ve Şubat ayı sonunda bitmektedir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme