Projem Bartın Yarışması sonuçlandı

İlk olarak Bartın TSO Binasında Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz ve yönetim kurulu ve meclis yönetimi ile görüşen Aynur Bektaş’a Bartın’a özgü el işi işlemeler takdim edilmesinden sonra Bartın yemeklerinden oluşan yemekte tüm yönetim kurulu üyeleri ve meclis yönetimi ile araya geldi. Sohbet havasında geçen yemek sonrasında Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ve Bartın Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen "Projem Bartın" yarışmasının ödül törenine katılmak üzere Bartın Üniversitesi’ne geçildi. "Projem Bartın" isimli proje yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Girişimciliği teşvik etmek amacıyla yapılan yarışmanın ödül töreni büyük ilgi gördü.

Düzenlenen ödül töreninde Vali İsa Küçük, Milletvekili Yılmaz Tunç ve Rıza Yalçınkaya, Belediye Başkanı Cemal Akın, Rektör Ramazan Kaplan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz, Meclis Başkanı Halil Çelen, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Şahiner ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Cem Yıldız ile çok sayıda davetli hazır bulundu. Milletvekili adayları, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da törene katılanlar arasında yer aldı.

Proje konusu "Kendi İşimi Kuruyorum" olarak belirlenen ve Bartın Üniversitesi bölüm temsilcileri ile TSO Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerinden oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirmede Meslek Yüksek Okulu İşletme Yönetimi 2. Sınıf Öğrencisi Yunus Emre Dağdelen'in "Buharlı oto yıkama" projesi birinci oldu. MYO Turizm Otelcilik 2. sınıf öğrencisi Gökhan Akbay'ın "Butik Otel" projesi ikinciliği elde ederken MYO İşletme Yönetimi 2. sınıf öğrencisi Ecem Burçin Şahin de "Cafe Bistro" projesiyle üçüncü sırayı aldı. Bartın Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen yarışmada birinciye bir adet Lap-Top Bilgisayar, ikinciye bir adet Net-Book Bilgisayar, üçüncüye de bir adet cep telefonu hediye edildi. Yarışmada iki proje de mansiyona layık görüldü. Mansiyon ödülü olarak da birer cep telefonu verildi. Törende konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Şahiner,"Mustafa Kemal Atatürk, 'Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümez ise ilerlemesine teknik olarak imkan ve bilimsel olarak ihtimal yoktur' demektedir. İl ekonomimizin gelişmesine katkıda bulunacak sektörlerde girişimde bulunulmasına yardımcı olacak tedbirleri belirlemek ve bu sektörlere kadın girişimcileri yönlendirmek istiyoruz. Kadın girişimcilerimizin sivil toplum kuruluşlarında, yerel yönetimlerde görev almalarını teşvik etmeye çalışıyoruz" dedi.

Rektör Ramazan Kaplan ise, "Ticaret Odası bünyesinde Kadın Girişimciler Kurulumuzun başlattığı bu güzel girişimin bugün güzel bir noktaya geldiğini görüyoruz. Bizi ziyaretlerinde ben kendilerine üniversitelerin asıl vizyonunun ve görevinin kalkınmaya öncelik etmek olduğunu ve dolayısıyla ilimizde ve bölgemizde bu bağlamda yapılacak her türlü etkinlikte üniversitemizin öncü bir rol üstleneceğini hem de elinden gelen bütün imkânları seferber edeceğini ifade etmiştim. Bugün bu noktaya geldik. Çok kısa zamanda

Planlanan, uygulamaya konulan ve güzel örneklerinin olduğu 'Projem Bartın' girişimi ileride bölgesel olarak hangi güzel etkinlikleri gerçekleştirebileceğimizin de güzel bir örneğidir" diye konuştu.

TSO Başkanı İsmail Toksöz de, "1906 yılında kurulan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası, kurulduğu tarihten günümüze kadar geçen süre içinde üyelerine hizmet vermenin yanı sıra, ilimizin gelişimi için üstlendiği misyonu her alanda başarılı bir şekilde ortaya koymuştur.

Oda olarak mükemmellik yolculuğumuza ISO Kalite Yönetim Sistemi Belgesini alarak başladık. Daha sonra Akredite Oda Sertifikasını aldık. 24.05.2011 tarihinde Dünya Tüketici Akademisi tarafından Avrupa Kalite Ödülü alan ilk oda olduk. Üyelerimize sunduğumuz hizmet kalitesine her zaman önem ve değer veren odamızın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomik Raporu İnceleme Komisyonu Üyeliği, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyeliği, Türk-Amerikan Ticaret Odası Üyeliği gibi ulusal ve uluslararası kuruluşlara üyeliği bulunmaktadır. Ayrıca Küresel İlkeler Sözleşmesini imzalayarak da üyelerimizin AB Kalitesinde firmalar olduğunu tescil ettirdik. Oda olarak TSO Kadın Girişimciler Kurulumuzun faaliyetlerini bire bir takip ederek daha aktif üretken çalışabilmeleri için her türlü desteği kendilerine vermeye devam ediyoruz" dedi. Sadece 5.9 milyon kadın çalışıyor Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da konuşmasında: "Değerli katılımcılar bildiğiniz üzere kadınların işgücüne katılımı, sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir unsuru olarak kabul edilmekle birlikte, işgücüne katılım oranları düşük olup, yıllara göre azalma göstermektedir. 72 milyon nüfusu olan ülkemizin 52 milyonu çalışabilir nüfusunun 26 milyonu çalışabilir kadın nüfustur. Ancak sadece 5.9 milyon kadın çalışmaktadır. Kadınların işgücüne katılma oranı 2010 yılı için yüzde 27,6, erkeklerin ise yüzde 70,8'dir. Türkiye genelinde işgücüne katılım ise yüzde 48,8'dir. 2010 yılında kadın işsizliğinin en çok olduğu bölge yüzde 17,4 ile İstanbul'dur" dedi.

Gençlerde işsizlik oranı yüzde 20,6. Köyden kente göçü yoğun olarak yaşayan ülkemizde, köyde işgücü içinde görülen kadın kente geldiğinde yeterli eğitim ve mesleki bilgi-beceriye sahip olmaması nedeniyle kent işgücü piyasasına girememekte, işgücü dışında kalarak genellikle ev kadını olmaktadır. Oysa üniversite mezunlarının yüzde 53.2'si, yüksek lisans yapanların yüzde 50'si, doktora yapanların yüzde 100'ünün çalışma hayatına katıldıkları görülmüştür. Gençlerde ise Şubat 2011 verilerine göre işsizlik oranı yüzde 20,6'dır. Gençlerde ve kadınlardaki bu yüksek işsizlik oranını ancak girişimciliğin bir kariyer seçeneği olduğunu anlatırsak ortadan kaldırabiliriz" şeklinde konuştu.

Bektaş; "Türkiye'de 1.2 milyon erkek girişimciye karşılık sadece 80 bin kadın girişimci bulunuyor. İş dünyasında zengin olmanın, kullanılmayan potansiyeli etkin hale getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolunun, kadınların girişimciliğinin teşvik edilmesinden geçtiği gerek akademik çevrede, gerekse iş dünyasında ifade edilmektedir. Bugün Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisine sahiptir. Ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olması hedefleniyor. Şuna inanalım ki bu tablo böyle devam ederse yanikadınları ve gençleri ekonomiye dahil etmediğimizsürece bu mümkün olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.