Sanko'dan 150 Milyon Dolar Yatırım

SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI KONUKOĞLU

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adil Konukoğlu, Bartın Manşet’e değerlendirmelerde bulundu. Bartın’da kurulu çimento fabrikalarına yaptıkları yatırımın yanı sıra ülke ekonomisi, 2012’den beklentilerini de anlatan Konukoğlu, Avrupa’da krizin gittikçe derinleştiğini, bunun yanında Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki iç karışıklıkların dünya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirtti. Aynı zamanda Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı olan Konukoğlu, 2011’in kendileri için olumlu bir yıl olduğunu, ancak yatırımcıların 2012 ve 2013’ün ilk yarısında yatırım yaparken dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Konukoğlu, “Bu olumsuz etkilerden biz etkilenmeyeceğiz deme şansımız yok. Ama bizim şu anda ülke olarak güçlü bir ekonomimiz var. Güçlü bir yapıya sahibiz. Bu güçlü yapıyı bozmadan 2012’de yüksek riskler almadan sakin sulara doğru yelken açmak zorundayız. Hükümetimiz, çok doğru ve istikrarlı bir politika içerisinde devam ediyor. Bütçemiz fazla veriyor. Hükümetimiz bütçenin dışında hiçbir şekilde çıkılmıyor. Bütçe doğrultusunda kalınıyor. Böyle dinamik bir takiple işi götürdüğümüz takdirde ülke olarak biz sakin sulara hiçbir şekilde kayıp vermeden el birliği ile topyekun olarak sakin sulara ulaştığımızda bu dönemin kazananları içinde oluruz” dedi. 2005’de Sanko Holding bünyesine katılan Bartın Çimento Fabrikasındaki teknolojik yatırımlarının Şubat ayında tamamlanacağını da ifade eden Konukoğlu, “Yenileme ve büyütme çalışmaları ile birlikte istihdam da artacaktır. Yine üretimimizin artması ile yeni pazarlara yelken açacağız. Ama hedefimiz, bizim bu üretimimizi Karadeniz kıyısındaki ülkelerde tüketmektir” dedi.

BARTIN ÇİMENTO FABRİKASINA 150 MİLYON DOLAR YATIRDI

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adil Konukoğlu, Bartın’da kurulu çimento fabrikalarının 150 milyon dolarlık yatırımlarının yenilenerek üretiminin 4 kat artırılacağını söyledi. Konukoğlu, Bartın Manşet’e yaptığı açıklamada 2005’de Sanko Holding bünyesine katılan Bartın Çimento Fabrikasında büyüme kararı aldıklarını ve mevcut sistem üzerinde teknolojik iyileştirme ve geliştirme yaparak üretim kapasitesini arttırdıklarını belirtti. Bartın'daki çimento fabrikasının ülkede en eski teknoloji ile üretim yapan bir tesis olduğunu ve bunu son sisteme çevirerek en modern hale getirdiklerini anlatan Konukoğlu, şöyle konuştu: “Bu yatırımın yaklaşık 150 milyon dolar bir maliyeti olacaktır. Bizim buradaki ana hedefimiz, hem enerjiden tasarruf, hem üretim kapasitemizi arttırmak, hem de filtre sistemlerimizi torbalı filtreye çevirerek mümkün olduğu kadar toz emisyonu olarak dünya standartlarının altında bir üretim yapmaktır. Kapasite olarak da şu anda mevcut kapasitemizin 4 katına çıkıyoruz. Yeni yapılacak teknolojik iyileştirme ve geliştirme ile birlikte yıllık 240 bin ton klinker üretimi 1 milyon tona, 450 bin ton çimento kapasitesini de 1.8 milyon ton çimentoya çıkarmayı hedefliyoruz.”

ŞUBAT AYINDA TAMAMLANACAK

Fabrikalarında devam eden teknolojik iyileştirme, geliştirme, kapasite arttırma ve yeni yatırımların yüzde 80 seviyesine geldiğini ve Şubat ayında tamamlanacağını anlatan Konukoğlu, şöyle dedi: “Bartın Çimento bulunduğu konum itibariyle ülke ekonomisine katkıda bulunmakta ve ihracattaki pazar payını giderek arttırmaktadır. Bartın Çimento, Bartın ve çevre illere yaptığı çimento satışının yanı sıra Libya, Mısır, Cezayir, Kongo, Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere de ihracat yapmaktadır. Yeni yatırımlarla birlikte yurt içi ve yurt dışı satış miktarlarını ve döviz girdisini arttırmayı hedeflemektedir. Bulunduğu çevreye ekonomik bir canlılık kazandıran Bartın Çimento fabrikası, ayrıca çevrenin korunması için gereken tüm önlemleri almış ve almaya devam etmektedir. Yenileme ve büyütme çalışmaları ile birlikte istihdam da artacaktır. Tabi bu yatırımımız ve hedeflediğimiz üretim iç pazardaki ihtiyaç açısından yeterli değil. Ancak, bizler yeni pazarlara yelken açacağız. Önemli olan yaptığımız üretimin tümünü satabilmektir. Onun içinde ihraç yaptığımız mevcut pazarlardaki pazar payımızı arttıracağız. Bunlardan artan olursa da başka ülkelere göndermek için uğraşırız. Ama hedefimiz, bizim bu üretimimizi Karadeniz kıyısındaki ülkelerde tüketmek. Hedefimiz bu.

“ŞU ANDA ÜLKE OLARAK GÜÇLÜ BİR EKONOMİMİZ VAR”

Aynı zamanda Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı olan Konukoğlu, 2011’in kendileri için olumlu bir yıl olduğunu, ancak yatırımcıların 2012 ve 2013’ün ilk yarısında yatırım yaparken dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Avrupa’da krizin gittikçe derinleştiğini, bunun yanında Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki iç karışıklıkların dünya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Konukoğlu, şöyle devam etti: “Bu olumsuz etkilerden biz etkilenmeyeceğiz deme şansımız yok. Ama bizim şu anda ülke olarak güçlü bir ekonomimiz var. Güçlü bir yapıya sahibiz. Bu güçlü yapıyı bozmadan 2012’de yüksek riskler almadan sakin sulara doğru yelken açmak zorundayız. Ülke olarak bu dönemi çok dikkatli geçmek zorundayız. Ben şuna inanıyorum, önümüzdeki dönem içerisinde birçok yerde değişimler oluşuyor. Gerek siyasi, gerek coğrafi, gerekse ekonomik değişimler söz konusu. Örneğin Avrupa’nın artık Avrupa Birliği konusunun ne olacağı konusunda artık kesin kararlar alması gerekiyor. Diğer taraftan Euro’nun ne olacağı konusunda karar verilmesi gerekiyor. Hükümetimiz, çok doğru ve istikrarlı bir politika içerisinde devam ediyor. Bütçemiz fazla veriyor. Hükümetimiz bütçenin dışında hiçbir şekilde çıkılmıyor. Bütçe doğrultusunda kalınıyor. Böyle dinamik bir takiple işi götürdüğümüz takdirde ülke olarak biz sakin sulara hiçbir şekilde kayıp vermeden el birliği ile topyekun olarak sakin sulara ulaştığımızda bu dönemin kazananları içinde oluruz. Önemli olan bu dönemin kazananları içinde olmamızdır. Ülkemizi sakin sulara rahat götürebilmemiz lazım. Bundan dolayı da 2012’deki yatırımlara ve 2013’ün ilk yarısındaki yatırımları yapma kararı alırken de sanayici olarak çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu dönem borçlanma dönemi değil, toparlanma dönemidir. Bu dönemi sakin geçirmek gerekir.”

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.