Tunç'tan teşvik müjdesi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın'ın 2004 yılından bu yana uygulanan 5084 sayılı yatırımların ve istihdamın teşviki yasasından büyük faydalar sağladığını belirterek, 2012 yılı içerisinde uygulamaya konulan bölgesel ve sektörel teşvik uygulamalarından da yararlanmaya devam edeceğini açıkladı.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın'ın yeni teşvik sisteminde dördüncü bölgede yer aldığını belirterek, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, 7 yıl süreyle Sigorta Primi işveren hissesi desteği, Yatırıma katkı oranı %50 olmak üzere %90 Vergi indirimi, Faiz Desteği (sabit yatırım tutarının %5'ini aşmamak kaydıyla azami 50 Milyon TL, Yatırım Yeri Tahsisi, Bina inşaat harcamalarına KDV iadesi (500 Milyon TL ve üzeri yatırımlar için), Gelir Vergisi Stopajı Desteğinden Bartın'ın yararlanmaya devam ettiğini söyledi.

Milletvekili Tunç, Birinci, ikinci ve üçüncü bölgede yatırımı bulunanların, dördüncü bölgede yer alan Bartın ilinde yatırım yapmaları durumunda önemli avantajlara sahip olduğunu belirterek, bu yatırımcıların OSB'lerde yapılacak yatırımlar, Aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların birlikte gerçekleştireceği ve faaliyet gösterilen yatırım konusuna dikey veya yatay entegrasyon sağlayacak yatırımlar, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünün üretimine yönelik yatırımlarda desteklendiğini söyledi.

Bölgesel teşvik uygulamalarında 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlara yüzde 30, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlara yüzde 25, Büyük ölçekli yatırımlara 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlara yüzde 40, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlara yüzde 35 vergi indirimi sağlandığını belirten Milletvekili Tunç, vergi indirimi desteğinin, münhasıran teşvik belgesine konu yatırımdan elde edilecek kazançlara uygulanmakla birlikte, yatırıma katkı oranının belirli yüzdesine ulaşıncaya kadar yatırım döneminde tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlara da uygulanabileceğini söyledi.

Bartın ilinin de içinde yer aldığı 4. Bölgede faiz desteğinin 4 puan olduğunu belirten AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlar için 6 yıl boyunca sigorta işveren hissesi desteği verileceğini belirterek, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlarda da bu desteğin 5 yıl süreceğini söyledi.

Bartın'ı Sanayide Teşvik Kapsamına aldıktan sonra, fabrikaları çoğalttıklarını, sigortalı sayısını 3 kat artırarak, Bartın'ı göç veren il konumundan çıkararak, nüfusu artan iller konumuna getirdiklerini belirten Milletvekili Tunç, Bartın'daki Şirket sayısı 2003 yılında 850 iken, 1447'ye çıkardıklarını, Bartın Organize Sanayi Bölgesinde AK Parti iktidarından önce sadece 4 fabrika faaliyette iken bu gün 28 fabrikanın üretim yaptığını, Teşvik Kapsamında 41 Fabrikaya Enerji Desteği, 276 İşletmeye Vergi Stopajı desteği, 464 İşletmeye Sigorta primi desteği sağladıklarını söyledi.

Organize Sanayi Bölgesinin genişletilmesi çalışmalarına devam ettiklerini belirten Milletvekili Tunç, Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Projesi inşaatına başladıklarını, Organize Sanayi Bölgesi dışında da 5084 sayılı yasadan yararlanmak isteyen sanayicilerimiz için arsa tahsisleri yaptıklarını, 182 İşyerinden oluşan Atılım Küçük Sanayi Sitesi, 32 işyerinden oluşan Abdipaşa Küçük Sanayi sitesini tamamladıklarını, Bartın’da KOSGEB İl Müdürlüğünün kurulmasını sağladıklarını, Sanayici ve esnafa Kosgep’ten destek sağladıklarını söyledi.

Bölgesel teşvikin yanı sıra, 2005 yılından buyana uygulanan teşvik sisteminin sigorta prim desteği bakımından uzatılması ile ilgili talepleri hükümetin değerlendirdiğini belirten Milletvekili Tunç, Meclise sevk edilen tasarı ile bu konuda işverenlerimize önemli bir kolaylık sağlanacağını, tasarıya göre sigorta prim teşviki ile ilgili olarak Bakanlar Kuruluna yetki verileceğini söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
5084Teşvik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tekstilci 9 yıl önce

Sayın Tunç bu açıklamalar hep aynı nakarat, bölgesel ve sektörel teşviklere teşekkür ediyoruz ama bunun mevcut yatırımcıya faydası yok siz 5084 müjdesi verin rahatlatın bizi çok sıkıntıdayız