15 TEMMUZ, BİR KAHRAMANLIK DESTANI

Bugün, 15 Temmuz 2016 Cuma günü, TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından başlatılan darbe girişiminin yıldönümü. Hain darbe girişiminde aralarında Bartınlı imam Mustafa Yaman'ın da bulunduğu 249 vatan evladı şehit oldu, binlerce vatandaşımız yaralanarak gazi oldu. Allah bu aziz millete bir daha böyle acılar yaşatmasın.

İlgili Foto Galeriye Git

15 Temmuz'un yıldönümü dolayısıyla yayımlanan mesajlar:

DİRİM: ÇANAKKALE RUHU

Vali Nusret DİRİM, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Millî Birlik Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı: “Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emir komuta zinciri dışında, çeşitli sınıflardan ve rütbelerden, Fethullahçı Terör Örgütü üyesi bir grup asker tarafından millî iradeye ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile hükûmetine yönelik bir terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Milletimiz o gece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çağrısı ile sokakları, meydanları doldurmuş tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısında sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla canı pahasına karşı koymuş, günlerce meydanları boş bırakmayarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır.

Ülkemizin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına yönelik 15 Temmuz darbe girişiminin ilk anlarından itibaren açık ve net bir şekilde milli iradeden ve demokrasiden yana tavır koyan Bartınlı hemşerilerimiz de Bartın Cumhuriyet Meydanında demokrasi nöbetiyle vatanına, milletine ve bayrağına kararlı bir şekilde sahip çıkmıştır. 15 Temmuz darbe gecesi yaşananlar ile Türk Milleti Dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü Milli mücadelenin ilk ateşinin yakıldığı Çanakkale Zaferinde olduğu gibi aynı ruhla vatan sevgisini, cesaretini, azmini ve kahramanlığını tüm dünyaya bir kez daha duyurmuştur.

Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Bununla birlikte artık her yıl 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Millî Birlik Günü kendilerini yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün birinci yıldönümünde bizlere milli irade ve demokrasinin hâkim olduğu bir gelecek sağlamak için canlarını feda eden 15 Temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitleri ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum”. dedi.

TUNÇ: "15 TEMMUZ TÜRKİYE'NİN YENİDEN DOĞUŞUDUR"

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, 15 Temmuz'un yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Tunç mesajında 15 Temmuz'un ülkemiz tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "darbeci hainlerin yabancı güçlerin desteği ile gerçekleştirmek istedikleri işgal girişimi, milletimiz tarafından püskürtülmüş, milletimiz gösterdiği kahramanlıkla istiklaline ve istikbaline sahip çıkarak, adeta Türkiye'nin yeniden doğuşunu gerçekleştirmiştir" dedi.

Milletvekili Tunç, mesajında şunları ifade etti; "15 Temmuz'da bundan bir yıl önce ülkemiz bir işgal girişimiyle karşı karşıya kaldı, bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı, TBMM bombalandı, tanklar milletimizin üzerine yürütüldü, insanların üzerine kurşun yağdırıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanan FETÖ terör örgütü mensupları, asker kılığına girerek Türkiye'ye saldırdı. Bu saldırıyı milletimiz büyük bir dirayetle, azimle, kararlılıkla püskürtmeyi başardı. Türk milleti, demokrasi mücadelesinin, insan hakları mücadelesinin, vatan, bayrak mücadelesinin, bağımsızlık mücadelesinin nasıl yapıldığını bütün dünyaya göstermiş oldu. Ve içimizdeki hainleri, onları kumanda eden küresel güçleri mağlup ederek, tarihi bir başarıya imza attı."

15 Temmuz karanlık gecesinin, milletimizin kahramanlığı ile aydınlık bir güne açıldığını belirten Milletvekili Tunç; "O gece, Türkiye uçurumun kenarından döndü. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde gerçekleşen yeni istiklal mücadelesi, O'nun "Haydi sokağa vatanımıza sahip çıkmaya" dediğinde hiç tereddüt etmeden canı pahasına tankların önünde duran milletimiz tarafından başarıldı. Bu uğurda 250 şehidimiz var. 2190 gazimiz var, Onlardan biri Bartınlı şehidimiz Mustafa Yaman hocamız. Gölbaşında özel harekat bombalanmıştı. Burada din görevlisi olarak görev yapan Bartınlı hemşerimiz vardı. Orada 53 polisimiz şehit edildi. O da onlarla beraber şehit edilmişti. Terörle mücadele azim ve kararlılıkla canı pahasına mücadele eden dinlenmek için Ankara'ya gelen o polislerin üzerine bomba yağdıracak kadar cani bir örgütle bu ülke karşı karşıya kaldı." Şeklinde konuştu.

Milletvekili Tunç, mesajında; "15 Temmuzu unutturmak isteyenler olabilir. Ama bu millet 15 Temmuz'u hiçbir zaman unutmayacaktır, bu ülkede artık bu tür darbe girişimleri, demokrasiye müdahaleler devri kapanmıştır, hiçbir şer güç milletimize karşı gelemeyecek, bunu aklının ucundan dahi geçiremeyecektir. 15 Temmuz darbecileri bağımsız yargı önünde hesap vermektedirler, hukuk içerisinde gerekli cezalara çarptırılacaklardır. Darbecilerle ve FETÖ ile yapılan mücadeleyi "20 Temmuz darbesi" gibi, "karşı darbe" gibi "kontrollü darbe" gibi sözlerle çarpıtmaya çalışanlar darbeci teröristlerin ekmeğine yağ sürmektedirler. Şehitlerimizin kemiklerini sızlatan, şehit ailelerini ve gazilerimizi rencide eden bu tür beyanlardan herkesin uzak durması ve sorumlu davranması gerekir. 15 temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ ile ve ülkemizi huzursuz eden tüm terör örgütleri ile kararlı mücadelemiz devam edecektir. Olağanüstü Hal ilanı ve uygulamaları da ülkemizi terörden tamamen arındırarak, milletimizin huzurunu tam bir şekilde tesis etmek ve geleceğimize güvenle bakmak içindir." Şeklinde konuştu.

Milletvekili Tunç, "Biz şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkmakta kararlıyız. Ülkemizi huzur içerisinde birlik içerisinde çok daha ileriye taşımaya, lider ülke yapmak için, halkımızın refahını artırmak için gecemizi gündüzümüze katmaya inşallah devam edeceğiz. Bayrağımıza her zaman sahip çıkacağız. Ve 15 Temmuzu çocuklarımıza her zaman hatırlatacağız. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnetle yad ediyorum." Dedi.

AKIN: KARDEŞLİĞİMİZ, MİLLİ RUH VE DAYANIŞMAMIZ DAİM OLSUN

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Cemal Akın mesajında, "15 Temmuz gecesi ne yazık ki, demokrasiye pranga vurulmak, darbe indirilmek istenmiştir. Göz göre göre millet iradesi çok açık saldırı ve suikasta uğramıştır. Türkiye'mizin diz çökmesi, omurgasının kırılması, milli varlığının tümden yıkılması maksadıyla şerefli Türk Ordusunun içine sızmış bir avuç düşman işbirlikçisi ortalığa çıkmıştır. 15 Temmuz'da Türkiye ayaklandı, ayıklandı ve yeni bir tarih yazdı. Tankların önüne milli irade dikildi, teröristlere Osmanlı şamarını korkusuzca indirdi. Biz Türk milletini yaşatma konusunda and içmiş, ecdada ve tarihe söz vermiş Türk milletiyiz. Milletimiz; Türk-İslam ülküsünün şeref nişanesidir, Türkiye'ye doğrudan zarar verenlerin, yan gözle bakanların bile yuvasını bozacak yürek ve yüksek bir inancın namus timsalidir. Vatan, bayrak ve mukaddesat ortak paydasında Türkiye'nin namus ve haysiyetini cihana savunmak hepimizin milli görevi, ecdada da manevi borcudur. Darbecilere, teröristlere, Türkiye'yi hazmedemeyen mihraklara karşı biriz, beraberiz, Türk Milleti'nin sesi ve nefesiyiz. Demokrasi dışı arayışlar ve çağrılar milletimizden hiçbir zaman cevap ve cevaz bulamamıştır. Bu duygu ve düşüncelerimle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan müdafaasında şehadet şerbeti içen tüm şehitlerimize, 15 Temmuz kalkışmasında hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine, tüm sevenlerine, başsağlığı dileklerimi yineliyor, gazilerimize en derin şükranlarımı sunuyorum. Rabbim bizleri her türlü bela ve düşmanca muamelelerden korusun. Kardeşliğimiz, milli ruh ve dayanışmamız daim olsun" dedi.

REKTÖR UZUN'UN MESAJI

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun'un mesajında şu ifadelere yer verdi: "Bundan bir yıl önce bu topraklarda, tarihe bir kahramanlık destanı olarak yazılan şanlı bir istiklal mücadelesi daha verildi. Devlet ve toplum içinde gizli ve sinsi bir biçimde örgütlenen Fetullahçı Terör Örgütü tarihimizin en kanlı darbe girişimde bulundu. Ancak, Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesinde sokaklara ve meydanlara inerek imanından aldığı güç ve çıplak elleriyle namlulara, tanklara, helikopterlere, uçaklara karşı durarak bu oyunu bozmuştur. 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanımızın olağanüstü kararlı duruşu ve liderliği etrafında kenetlenen Milletimiz, sadece şanlı bir zaferi değil, aynı zamanda geleceğini de kazanmıştır. Bu duygularla, başta 15 Temmuz kahramanlarımız olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

TÜM DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLECEK KARARLI MÜCADELE

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Bartın Milletvekili Muhammet Rıza YALÇINKAYA'nın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı: Türk Milleti, 15 Temmuz'da demokrasisine, özgürlüğüne ve geleceğine pranga vurmak, parlamenter sistemi rafa kaldırmak isteyen darbecilerin tankları, uçakları, topları ve tüfeklerinin karşısına vicdanı ve yüreğiyle bir bayrak gibi dikilmiştir. Tüm dünyaya örnek gösterilecek bu kararlı mücadelede 249 vatandaşımız şehit olmuş, binlerce vatandaşımız ise yaralanmıştır. 15 Temmuz gecesinde ve terörle mücadelede hayatını kaybeden tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. 15 Temmuz'da milli iradeyi teslim almak isteyenlere karşı toplumun her kesiminin güçlü karşı duruş göstermiş olması, hem demokrasimizin gücünü hem de Türk milletinin parlamenter demokrasiye olan inancını bir kez daha ortaya koymuştur. Türkiye'nin demokrasi tarihine geçen bu kararlı mücadele, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine ve en temel değerlerine sahip çıkan, bir ve beraber olan halkımızın gücünü bir kez daha herkese göstermiştir. İşte bu karşı duruş, darbeye ve darbecilere karşı verilen en iyi cevap olmuştur.

Aziz milletimiz geleceğine sahip çıkıp, bu uğurda hayatını ortaya koyarken, egemenliğin tecelli ettiği Gazi Meclisimizin üzerindeki sorumluluk da artmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak milletimizden aldığı yetkiyle görev yapan tüm milletvekilleri, halkımızın göstermiş olduğu dirayet ve sorumluluk içerisinde hareket etmeli, demokrasiye ve parlamenter sisteme sahip çıkma kararlılığını her zaman ve her koşulda mutlaka ortaya koymalıdır. Hiç kuşku yok ki Anayasa ve hukukun dışına çıkan her kim olursa olsun, bunun bedelini mutlak surette ödemeli en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Elbette, vatandaşlarımıza kurşun sıkarak onların canını alan, halkının üzerine tankla, topla giden, Kurtuluş Savaşımızı yöneten Gazi Meclisi bombalayacak kadar gözü dönmüş hainler bunun bedelini mutlak surette en ağır ceza ile ödeyeceklerdir.

Dün olduğu gibi bugün için de farklı siyasi görüşlerimizin olması son derece doğaldır. Siyasi partiler, farklı düşüncelere ve fikirlere sahip olabilirler. Bu demokrasimizin zenginliğidir. Bu farklılıklarımızı, siyasi rekabet alanında kullanabiliriz. Ancak, söz konusu devletimizin bekası, laik, sosyal hukuk devleti ise, Cumhuriyetimiz ise vatanımız ve bayrağımız ise işte o zaman siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakmamız gerekir. 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması için bugün hepimize düşen görev, birlik ve beraberlik içinde devletimizin uğradığı zararı telafi etmek, devletimizi inandığımız değerler üzerinden Cumhuriyetimizin kurucu felsefesinden asla ayrılmadan yeniden ayağa kaldırmak ve daha güçlü bir ülke konumuna getirmek olmalıdır. Bunu da ancak ve ancak ortak akılla hep birlikte başarabiliriz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün veciz sözündeki gibi "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır". Mücadelemiz de temel anlayışımız da bu olmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlıyız ve ülkemizin kalkınması ve demokrasimizin güçlenmesi, hukukun ve adaletin yeniden tesis edilmesi için üzerimize düşen her görevi her zaman olduğu gibi layıkıyla yerine getirmeye hazırız.

Bu duygu ve düşüncelerle demokrasi şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyor, ülkemizin bir daha böyle karanlık günleri bir daha yaşamaması temennisiyle "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü"nü kutluyor, tüm hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

MÜSİAD: 15 TEMMUZ'U UNUTMAYACAĞIZ

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla üzerinden tam 1 yıl geçen hain darbe girişimi ile millet iradesi ve ülke ekonomisi baskı altına alınmak istenmiştir. O gece tüm dünyanın, millet iradesini hiçe sayan utanç verici bir girişime şahitlik ettiği, 15 Temmuz'da milletimiz; vatanı, bayrağı ve özgürlüğü uğruna neleri göze alabileceğini tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Türkiye siyasetini ve dolaylı olarak ekonomisini, dizayn etmek isteyenlerin, zaman zaman değişik yöntemler denediklerini, sistematik şekilde devam eden bu girişimlerin son halkası da 15 Temmuz darbe girişimi olmuştur.

Yakın tarihte yaşanan darbeler ve demokrasiye yapılan müdahaleler, ekonomide yapısal sorunlara yol açarak, ülkenin dışa bağımlılığını artırmıştır. 2000'li yılların başına kadar ekonominin kalkınma ve toparlanma dönemleri her defasında yeni krizlerle sekteye uğratılmış, ekonomik krizler kendini tekrarlayan bir hal almıştır. 15 Temmuz'da da yine aynı senaryo denenmiştir. Ülkemizin küresel piyasaların en etkili aktörlerinden biri olma yolunda attığı adımlar, birilerini rahatsız etmiş, darbe girişimi ile Türkiye ekonomisinin yeniden kriz ortamına sürüklenmesi amaçlanmıştır. Ancak, sağlanan ekonomik istikrar ortamı sayesinde, istenilen kriz ortamı oluşturulamamıştır.

15 Temmuz hain darbe girişimini, sahip olduğu istikrar ortamı sayesinde en az zararla atlatan Türkiye ekonomisinin, kısa sürede toparlanıp, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında tekrar yerini aldığı görülmektedir. Türkiye ekonomisinin, 15 Temmuz sonrasında, tüm siyasi, ekonomik ve toplumsal kargaşa ve belirsizlik ortamı oluşturma çabalarına rağmen, güçlü ve istikrarlı yapısını korumaya devam ettiğini görmekteyiz. Bunda sanayici ve işadamlarının, darbe girişiminin yaşandığı ilk andan itibaren gösterdiği "yatırımlara devam etme' kararlılığı da etkili olmuştur.

2017 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 5'lik büyümenin, bu kararlılığın bir sonucu, güçlü ve istikrarlı ekonomik yapının kanıtıdır. "Gelinen noktada Türkiye, büyük projeleri ile sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlemektedir. Şimdi artık kazanımlarımızı koruma değil; daha çok çalışma, daha çok üretme, daha çok ihraç etme, daha çok istihdam etme, dünyayı daha çok dolaşma zamanıdır. Bu bağlamda, yatırımlar hız kesmeden devam etmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, onları minnet ve saygıyla anıyoruz."

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
15 TemmuzMÜSİAD
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.