Bartın'da Avukatlar Günü kutlandı

ALTAN: BAĞIMSIZ SAVUNMA OLMADAN, BAĞIMSIZ YARGI DA OLMAZ

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Bartın Barosu tarafından Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Başkanı Kamil Altan, bağımsız savunmanın bağımsız yargının kurucu unsurlarından olduğunu belirterek bağımsız savunma olmadan güçlü ve bağımsız bir yargıdan söz edilemeyeceğini söyledi. Hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunmanın da baroların ve avukatların asli görevlerinden olduğunu kaydeden Altan, “Barolar ve avukatlar, insan temel hak ve özgürlüklerinin ödünsüz savunucularıdır. Güçlü yargı ancak güçlü ve bağımsız savunmayla mümkündür. Savunmayı göz ardı edenlerin bir gün savunmaya, savunulmaya ve avukata ihtiyaçları olacaklarını yadsımak olanaksızdır. Genelde yargı, özelde savunma adına izlenen yol ve yöntemler geçmişten günümüze tarihi süreç içerisinde hiçbir siyasal iktidara yarar sağlamamıştır. Çünkü, unutulmasın ki, savunma çökerse yargı da çöker. Bu nedenle hepimize zor görevler düşmektedir. Birçok olumsuzlukların yanında mesleğimizin verdiği enerjiyle yolumuza devam ediyoruz. Ülkeye yönetmeye talip olan siyasetçilere, bağımsız savunmanın bağımsız yargıda, bağımsız yargının gerçek hukuk devletinde gerçek hukuk devletinin de eksiksiz demokrasi ve insan haklarına saygıyla yaşama geçirilebileceğini ısrarla söylemeliyiz. Bunun böyle olduğunu kabul ettirmeliyiz” dedi. Törene, Bartın Valisi İsa Küçük, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Burhan Gümüş, Ağır Ceza Reisi Yalçın Cebiş ile avukatlar katıldı.

YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR YETERSİZ

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Bartın Barosu tarafından Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Törene, Bartın Valisi İsa Küçük, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Burhan Gümüş, Ağır Ceza Reisi Yalçın Cebiş ile avukatlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Başkanı Kamil Altan, bağımsız savunmanın bağımsız yargının kurucu unsurlarından olduğunu belirterek bağımsız savunma olmadan güçlü ve bağımsız bir yargıdan söz edilemeyeceğini söyledi. Altan, şöyle konuştu: “Eksiksiz demokrasiye, insan haklarına, bağımsız yargıya, tüm kurul ve kurallarıyla işleyen hukuk devletine inancımızla çalışma ve çabalarımızı sürdürüyoruz. Bağımsız savunma, bağımsız yargının kurucu unsurlarındandır. Bağımsız savunma olmaksızın güçlü ve bağımsız bir yargıdan asla söz edilemez. Adil yargılanma hakkının ve adil yargılanmanın olmazsa olmaz koşulu bağımsız savunmadır. Yine hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunmak baroların ve avukatların asli görevlerindendir. Barolar ve avukatlar, insan temel hak ve özgürlüklerinin ödünsüz savunucularıdır. Tüm bunların gerçekleşmesi için de savunmanın, avukatların ve baroların bağımsızlığını içeren Havana Kuralları’nın 16. maddesi gereği hükümetler avukatların hiçbir engelleme, baskı, taciz ve yolsuz bir müdahale ile karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyetini yerine getirmelerini sağlar denilmektedir. Ama tüm bunlara karşılık yürütülen çalışmalar yetersiz olduğu gibi gelişmeler avukatlık mesleğini geriye götüren boyutlardadır. Sürecin en sonunda savunmayı çökertip yargıyı ayakta tutmak mümkün değildir. Güçlü yargı ancak güçlü ve bağımsız savunmayla mümkündür.

SAVUNMA ÇÖKERSE, YARGI DA ÇÖKER

Savunmayı göz ardı edenlerin bir gün savunmaya, savunulmaya ve avukata ihtiyaçları olacaklarını yadsımak olanaksızdır. Genelde yargı, özelde savunma adına izlenen yol ve yöntemler geçmişten günümüze tarihi süreç içerisinde hiçbir siyasal iktidara yarar sağlamamıştır. Çünkü, unutulmasın ki, savunma çökerse yargı da çöker. Bu nedenle hepimize zor görevler düşmektedir. Bu bağlamda avukatlık kanununun ve baro yönetim kurulunun görevlerini düzenleyen maddeleri avukatlık onurunun ve meslek düzeninin korunması düzenini barolara vermekte aynı zamanda mesleki dayanışmanın sağlaması ve devamlılığı için her türlü çalışmalarda bulunmak, mesleğe ve meslek mensuplarına yönelik hak ve hak ihlallerine karşı avukatlık mesleğini ve meslektaşlarını savunmak, bu konularda her türlü yasal ve idari girişimlerde bulunmak görevi Türkiye Barolar Birliği’ne ve barolara verilmektedir. Bizler, bu görevleri Baro olarak bu görevleri en üst düzeyde ve eksiksiz olarak yerine getirmeye çalışmaktayız. Ancak, bugün sorunlar sarmalıyla karşı karşıya olan mesleğimizin geleceği bakımından bu çalışmalar yeterli değildir. Birçok olumsuzlukların yanında mesleğimizin verdiği enerjiyle yolumuza devam ediyoruz. Bizim çalışma ve gayretlerimizin yanında tüm meslektaşlarımızın bu konularda gerekli duyarlılığı göstermesi, savunma hakkının gölgelenmesine izin vermemesi gerekmektedir. Ayrıca meslektaşlarımıza, bütün anlamda hukukçulara aynı kökten bir bütünü oluşturduğumuzu birimizin varlığını sürdürmesinin diğerine bağlı olduğunu ve güçlünün uyumu ve kalitesinin adil yargılama, adalete erişim ve adalete saygıyı gerçekleştireceğine her platformda ve her olayda daima meslek kurallarımızın emrettiği özen içerisinde hatırlatmalıyız.

EYLEM VE SÖYLEMLERİMİZİ DURAKSAMADAN İNANÇLA SÜRDÜRECEĞİZ

Ülkeye yönetmeye talip olan siyasetçilere, bağımsız savunmanın bağımsız yargıda, bağımsız yargının gerçek hukuk devletinde gerçek hukuk devletinin de eksiksiz demokrasi ve insan haklarına saygıyla yaşama geçirilebileceğini ısrarla söylemeliyiz. Bunun böyle olduğunu kabul ettirmeliyiz. Tüm olumsuzluklara karşın, ülkemizde hukukun üstünlüğü ilkesine olan sarsılmaz inancıyla hak ve adaletin gerçekleşmesine savunmanın özlü temsilcisi olma bilinciyle yaklaşan saygın ve onurlu meslektaşlarımızın varlığı mesleğimizin geleceği için en büyük güvencedir. Bu saygın insanlar sadece mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunları bağlamında güvence olmaktan öte yurt ve ülke sorunlarının çözümü yanında aydınlık, çağdaş ve uygar bir Türkiye için de güvencedir. Çünkü barolarımız aydınlık, özgür ve yürekli üyelerinden aldıkları güçle ülkemizde eksiksiz demokrasi, insan hakları hukukun üstünlüğü, hukuk devleti yanında bizlere emanet edilen cumhuriyet ve onun kazanımlarının inançlı savunucularıdır. Bundan hiç kimsenin asla kuşkusu olmasın. Sosyal yapımızda yer yer baş gösteren olaylar, bizi inandığımız yoldan geri çeviremez. Her platformda ve her yerde güçlü bir şekilde seslendirdiğimiz gibi demokrasiye, bağımsız savunmaya, bağımsız yargıya, hukuk devletine inanan avukatlar ve örgütleri barolar olarak yasanın bize verdiği görevi yerine getirmek için hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak bu kavramlara işlerlik kazandırmak amacıyla eksiksiz demokrasiyi gerçek hukuk devleti, bağımsız yargı, bağımsız savunma hedefine yönelik eylem ve söylemlerimizi duraksamadan inançla sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Nisan avukatlar gününü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adamn biri 10 yıl önce

bırakın bu şekilciliği