İşte Kent Ormanı Hakkındaki Gerçekler
Kent Ormanı hakkındaki gerçekler, Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'nın Bartın Kent Ormanı hakkında Bartın Valiliği'ne yapmış olduğu bilgi edinme başvurusu ile ortaya çıktı.

İlgili Foto Galeriye Git

Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Bartın Kent Ormanı hakkında Bartın Valiliği'ne yapmış olduğu bilgi edinme başvurusu ve gelen cevabı kamuoyuyla paylaştı. Yalçınkaya'nın, bilgi edinme başvurusunda kamuoyunda Kent Ormanı ile ilgili dile getirdiği iddialara yanıt, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'nden geldi:

İlgi yazınızda Bartın Milletvekili Sayın Rıza YALÇINKAYA' nm Bartın Şehir Ormanı hakkındaki 09.08.2017 tarihli yazısında izaha muhtaç bazı iddialar konusunda yapılan incelemeler neticesinde;

1 -Bartın Şehir Ormanının İşletmeciliği, Orman Kanununun 25. ve F.k-8. maddeleri. Mesire Yerleri Yönetmeliği ve 300 Sayılı Mesire Yerleri Uygulama Tebliğine göre 10.08.2016 tarihinde Açık İhale ile ihale edilmiş, ihaleye l(Bir) istekli teklif vermiş, şartları uygun olan istekli Kalaycıoğulları İnşaat-Yapı tic. ve Ltd Şti ye 5.000 TL yıllık kira bedeli karşılığında ihale edilmiş, 18.08.2016 tarihinde ise teslim-tesellüm yapılmıştır.İhaleye başka iştirakçi olmamıştır.

2 - Şehir Ormanının alan kullanımı ve yapılacak tesislerin yeri ve alanlarının belirlendiği vaziyet planı ve Gelişim Planı mevzuata uygun olarak yapılmış, Genel Müdürlüğümüzce onaylanmıştır.
 
3 - Şehir Ormanı içinde yapılan ağaç kesimleri, yapılacak olan tesislere alan açmak için değil, ziyaretçilerin can ve mal kaybını tehdit edebilecek kuru, kırık-devrik fertlerin alandan uzaklaştırılması ve altyapı (yol, elektrik, su vb.) çalışmalarına engel teşkil eden bireylerin Bartın Orman İşletme Müdürlüğünün yetki ve sorumluluğunda ilgili şefliğince usulüne uygun olarak Akgöz köylülerine yaptırılmıştır.
 
4 - İlgili alanda altyapı ve üstyapı tesis çalışmaları devam etmekte olup, teslim tesellüm yapıldıktan sonra idaremiz tarafından herhangi bir ihale yaptırılmamış, kiralama veya devir söz konusu olmamıştır.Teslim edilen tesisler dışında ilgili İşletme sahibi tarafından mevzuatımıza uygun ve gelişim planında öngörülen Kır Kahvesi, Kır Lokantası, Bekçi Kulübesi, Giriş Kontrol Binası, Yöresel Ürünler Satış Teri, Kameriye, Yağmur Barınağı, Mini Spor Alanı, Paintball alanı. Macera Parkı, Manzara Seyir Terası, Çocuk Oyun Alanı, Binicilik Faaliyetleri yerleri ve Spor Destek Binası gibi halkın dinlenme, eğlenme ve spor aktivitelerini yerine getirmesine yönelik tesisler yapılabilir.

5 - Şehir Ormanı İşletmeciliği hakkında Bartın Belediyesinin herhangi bir talebi olmadığı gibi bu konuda düzlenmiş bir protokol bulunmamaktadır.Ayrıca basına yansıyan at çiftliği ve 1500 kişilik düğün salonu yapılacağı ve bu nedenle ağaç kesildiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı, Orman İçi Dinlenme Yerlerinde 300 sayılı tebliğe aykırı olarak herhangi bir iş ve işlem yapılamayacağı, aykırı hareket yapan İşletme sahiplerinin sözleşmelerinin fesh edileceği hususlarını;

Bilgilerinize arz ederim.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Falan Filan 4 yıl önce

olayı bu noktaya getiren, yüzbinlerce lira para verip, ormanı kullanıma hazırlayan ancak bir bekçi veya gece kapıya bir zincir çekmeyi akıl edemeyen orman işletme müdürünü tebrik etmek lazım, karşımızda orman var artık yürüyemiyoruz. size daha ne diyeyim Allah bildiği gibi yapsın sizi. o ağaçlar hiç de kuru ağaçlar değildi, açıklamınız hiç inandırıcı değil, bal gibi diğer tesislere yer açmak için kesildi.

Avatar
mehmet atik 4 yıl önce

ihaleden haberi olan varmı?

Avatar
Ali Taşçı 4 yıl önce

**** *** *** dönemlerde belediye binssi altında ki çay ocağını ve İnkumundaki cepleri kimler için yapmıştı ve ihaleleri nasıl vermişti bunları kendisi çabuk unuttu ama Bartın halkı unutmadı. AKP li değilim ama adamın ihaleyi aldığı tarihi baktığımızda bu haberin tamamen yıpratma amaçlı yapıldığı ortada.Yanılmıyorsam bu ihale açık teklif usulüyle yapılmış olan ve ilan zorunlulugu olan bir ihale şartlarını yerine getiren herkes girebilir di hem ihaleye girmeyin hemde neden bir kişi girdi diye dedikodu yapın.
Gerçekten ayıp çamur at izi kalsın böyle siyaset devri mi kaldı.

Avatar
Kent Ormanı 4 yıl önce

bu ormanlık alan toki 1. etap projesinde c8 ve c7 (yanlış hatırlıyor olabilirim) bloklarının yapılacağı alan idi sonradan kent ormanı yapılacağı için bu bloklar c10 bloğunun önüne yapılmıştır. tamam güzel kent ormanı yapıldı. şimdi gördüğüm kadarı ile içeriye fertler giriş yapamıyor, kapatmışlar içeride ne yaptıkları belli değil. buranın ihaleye açılma sebebi nedir? bırakın kardeşim millet otursun kalksın koşsun dolaşsın, her ağaçlık alanda gözünüz var. kaç para kazandınız bu alanı ihaleye açıp. yazıklar olsun, bartın belediyesine de diyeceğim şunlardır bizim haberimiz yok deyip işin için sıyrılamazsın, belediyenin haberi olmadan hiçbirşey yapılamaz vilayette. göz yumuyorsunuz, hadi haberiniz yok o zaman sebebini sorup vatandaşın hakkını arayacaksın, caddenin ortasına ışık ve taş döşemekle belediyecilik olmaz. burada vatandaşlara ayrılmış olan bir alanın gasp edilme durumu mevcuttur evet bu bir gasptır. bu durumdan çok üzüntü duyduğumu beli̇rtmek i̇sti̇yorum...

Avatar
Uysal DARCIN 4 yıl önce

şehir merkezine 3 – 5 kilometre uzaklıkta bulunan kent ormanı bugünlerde kirli ve bakımsız görüntüsünün yanı sıra ahlakdışı olayların da yaşandığı yönünde şikayetlerin arttığı bir mekan haline bürünmüş durumda.
bartın vatandaşların ve yaz aylarında yurtdışından gelen misafirlerin bartında tercih ettiği ve dinlenme fırsatı buldukları yerlerden olan bartın kent ormanı, çöplerle dolu ve terk edilmiş görüntüsüyle vatandaşları karşılıyor.
doğa ile iç içe vakit geçirilebilecek bir fırsat sunan kent ormanında, hiçbir temizlik ve denetimin yapılmadığı gözler önüne serilirken, güvenlik anlamında da bir çalışmanın yapılmaması vaktini orada değerlendirmek isteyenlerin kafasında soru işaretlerine neden oluyor. ailelerin rahatça gidebileceği bir ortamın olmayışı vatandaşların tepkisini çekerken, ormanda yapılan mangallardan kalan kalıntıların neden olduğu kirlilik de duyarsızlığı ve bakımsızlığı gözler önüne seriyor. kent ormanı ile ilgili bir an önce yeterli düzeyde bir çalışmanın yapılması iste

Misafir Avatar
mehmet ışık 4 yıl önce @Uysal DARCIN

bartın kent ormanı yapıldı ama terik edildi işletme müdürlügü tarafında terik edildi uysal kardeşimiz konuya biraz sanırım vakıf burda yazılanlara baktım uysal kardeşimiz dogruları yazmış kendisine teşkür ederiz suçlusuda sorumlusuda yetkililer

Beğenmedim! (0)
Avatar
bartınlı 4 yıl önce

2 kez ihale yapıldı ilkinde ihaleyi alan firma bir müddet sonra vaz geçti teminatı bile yaktı. burdan bir şey olmaz diye ikinci ihalede halka açık olmasına rağmen duyuru yapılmasına rağmen tek firma katıldı ve kiraladı yasaya aykırı bir şey yok. herkesin herşeyden haberi var ama çamur at izi kalsın mantığı. yazık...

Avatar
Ertuğrul 4 yıl önce

Arkadaslar ihale kanunu diye bişey var... Bahse konu yer kiralandiginda Turhan Kalayci il başkanı değildi... Daha kiralama işi olmadan aramızdaki arkadasliktan dolayi burada ne yapılabilir sorusunu bana sormuş ve bahse konu işletmenin fikir babası olarak tek söylediğim şehrin böyle bir tesise ihtiyacı olduğu ancak çok fazla oynama yapmadan ufak tefek rutuslarla yapılacak tesisle herkesin özellikle haftasonları güzel vakit gecirebilecegiydi... Kaldıki devlet bu tür yaptığı ihalelerde ihaleyi yaptım gerisine karışmam demez, aksine daha sıkı kontrol yapar... Devleti ve kurumlarını bu kadar basit görmemek gerek... Bu kimseye bişey kazandırmaz... Bildiğim kadarıyla da ormanın tamamı değil bir kısmı ihale edildi... Kapatıldığı iddiaları gerçekçi değil çünkü şu an bazı düzenlemeler sebebiyle orada oluşabilecek kazaları önlemek adına yapılar bitinceye kadar güvenlik açısından bir kapatma durumu var diye biliyorum... Ve kullanılan bazı ifadeler gerçekten üzücü... Ne devleti nede firmayı aşağılamak kimseye bişey kazandırmaz... Bittiğinde Şehrimiz insanına özellikle haftasonlarinda nefes aldiracak güzel bir tesis olacağını düşünüyorum... Ve lütfen olayı daha 1 hafta önce il başkanı olmuş birine sanki mevkisini kullanarak bişey yapmış gibi lanse etmek abestle iştigal bence... İhale yapıldığında Turhan Kalaycı il yönetim kurulu üyesi Huseyin Manav da il başkanı idi... Bi düşünün bakalım Hüseyin abi böyle bir şeye göz yumarmi sanıyorsunuz yada dünyalıginı baya bi yapmış Turhan Kalaycı gelir olarak kendi ticaretinin yüzde 1i kadar bile gelir geturmeyecek bu iş için başını agritirmi sanıyorsunuz... Yapmayın arkadaşlar... Buna sadece gulunur...