Öne Çıkanlar Bartınspor Kozcağız Amasra Cemal Akın Yılmaz Tunç Bartın Üniversitesi Kenan Dursun İsmail Toksöz

Köyler tamamlandı merkez sayılıyor

İlimizde sürdürülen Adrese Dayalı Nüfus Tespit çalışmalarının yaklaşık bir hafta içerisinde tamamlanacağı belirtildi.

Bartın İli Mahalli İdareler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 15 Şubat tarihinde bitirilmesi planlanan çalışmaların karne tatili dolayısıyla geciktiği ifade edilirken vatandaşlara yönelik yapılan uyarıda da “muhtarlıklarda nüfus tespit çalışmaları askıya çıktığı zaman vatandaşların listelerde adlarının ve bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol etmelerini istiyoruz. Eğer ad ve adreslerini bulamadıkları takdirde muhtarlıklara başvuru yaparak form doldurmak suretiyle kayıtlarını yaptırabilecekler” denildi.

Yerleşim yeri nüfus bilgilerinin güncel olarak tutulduğu ve nüfus hareketlerinin izlenebildiği, bir kayıt sisteminin kurulması için Acil Eylem Planında ve e-dönüşüm Türkiye projesinde yer alan Ulusal Adres Veri Tabanının oluşturulmasına ilişkin 18 Ağustos 2006 da başlayan çalışmalar ilimizde tamamlanma aşamasına geldi. Bu yeni sistem ile adrese dayalı kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütülmesinin yanında sokağa çıkmaya gerek kalmadan nüfusun güncel olarak tespit edilmesine imkan sağlıyor. Bartın merkezinde İl Mahalli İdareler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ilçelerde ise Kaymakamlık başkanlığında sürdürülüyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Kurma çalışmaları ile ilgili gazetemize bilgiler veren İl Mahalli İdareler Müdürü Oktay Yavuz “ Türkiye İstatistik Kurumu Temsilcilerinin kontrolünde adres ve numaralamaya ilişkin gerekli numaralama çalışmaları kendi mücavir alan sınırları içersinde Belediyelerimizce, köylerimizde ise İl Özel İdaresi tarafından 11 Aralık 2006 tarihi itibariyle tamamlanarak aynı zamanda Ulusal Adres Veri Tabanına aktarılmıştır” dedi.

YAKLAŞIK 300 PERSONEL GÖREV ALDI

İlimiz merkezi ile ilçelerimizde Adrese Dayalı Nüfus Tespit çalışmasının hazırlanan adres veri tabanı ışığında bitmek üzere olduğunu belirten İl Mahalli İdareler Müdürü Oktay Yavuz “ il merkezine ve ilçe merkezlerimize bağlı bütün köylerimizde çalışmalar 31 Aralık tarihinde bitirilmiş olup, veri tabanına aktarma ve MERNİS kayıtlarıyla eşleştirme çalışmaları bürolarımıza devam etmektedir. Nüfus tespit çalışmalarında il bazında toplam 273 personel, veri girişi ve MERNİS eşleştirme çalışmalarında ise 20 personel görevlendirilmiştir. Adrese dayalı nüfus tespit çalışmaları veri girişlerinin 01 Mayıs 2007 tarihi itibariyle tamamlanarak, adres ve nüfus listelerinin muhtarlıklarda askıya çıkması planlanmaktadır. İnternet ortamında tespit edilen hane halkı nüfus tespit formlarının adres veri tabanıyla eşleştirilmesi, 1 Mart 2007 tarihi itibariyle tamamlanmış olacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

VATANDAŞLARA UYARI

Nüfus tespit çalışmalarının muhtarlıklarda askıya çıktığında kontrol edilmesini isteyen İl Mahalli İdareler Müdürü Oktay Yavuz vatandaşlara uyarılarda bulundu. Vatandaşların listelerdeki bilgileri ile ilgili açıklamalarda bulanan Yavuz “muhtarlıklarda nüfus tespit çalışmaları askıya çıktığı zaman vatandaşların listelerde adlarının ve bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol etmelerini istiyoruz. Eğer ad ve adreslerini bulamadıkları takdirde muhtarlıklara başvuru yaparak form doldurmak suretiyle kayıtlarını yaptırabilecekler. Sayım sırasında hane halkı bilgilerinin memurlara verilmesi zorunlu olmasının yansıra Adres sayımı sırasında hanelerinde bulunmayan vatandaşlarda askı süresi içinde muhtarlıklarda kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir” dedi. Yavuz “15 Şubat tarihinde bitirilmesi planlanan sayım çalışmalarının tamamlanamamış olmasının nedeni karne tatili dolayısıyla öğrenci öğretmen ve birçok kurum çalışanın il dışında olmaları evlerinde bulunmayışıdır. Huzurevi, yaşlı bakım evi gibi kurumsal alanlarda göçebe nüfus tespit çalışmalarına da başlanmıştır” dedi.

bartin.info Arşiv


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme