Tapu ve Kadastro Teşkilatının 165.Kuruluş Yıldönümü kutlanıyor
TAPU VE KADASTRO TEŞKİLATI 165 YAŞINDA

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, ülke genelinde 17.000 personeliyle yılda yaklaşık 7 milyondan fazla işlemle 20 milyonu aşkın vatandaşımıza hizmet verme onurunu yaşayarak, 165. Kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır.

Ülkemizde ilk tapu teşkilatı 21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuş ve Cumhuriyet dönemine kadar çeşitli isimler altında görevini sürdürmüştür.

Cumhuriyetin kurulmasından sonra, bağımsız bir tapu teşkilatının oluşturulması konusu; tapu işlemlerinin özel bir dal olması, bu hususta özel bir deneyim gerektirmesi ve kapsamının genişliği sebepleriyle önem kazanmıştır. Bunun üzerine 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü teşkilatı kurulmuştur. Bu teşkilat bünyesine 1925 yılında 658 sayılı kanunla kadastro birimi ilave edilmiştir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bugünkü yapısı ve hedefleri 29 Mayıs 1936 tarih ve 2997 sayılı Kanunla belirlenerek Maliye Bakanlığına bağlanmıştır. Daha sonra, 7 Temmuz 1939 tarihinde Adalet Bakanlığına, taşıdığı önem ve bağımsızlığı göz önüne alınarak 10 Ağustos 1951 tarihinde Başbakanlığa, müteakiben 22 Kasım 2002 tarihinde de Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlanmıştır. Teşkilat, 25 Kasım 2010 yılında çıkarılan 6083 sayılı Kanunla bugünkü statüsüne kavuşmuş, Kadastro Müdürlükleri il bazında ve Tapu Müdürlükleri de ilçe bazında teşkilatlanmış ve 08 Temmuz 2011 tarihinden itibaren de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanmıştır.

Bartın Tapu Müdürlüğü ve Bartın Kadastro Müdürlüğü, Bartın’ın ilçe olmasıyla birlikte kurulmuş ve 22.07.1956 tarihinde kesinleşen ilk kadastro işleminden itibaren ise Modern Tapu Sicili oluşturulmaya başlanmış ve 06/07/2010 tarihinde, son birimin kadastrosunun tamamlanması ile birlikte kadastro görmeyen birim kalmamıştır. Bartın Kadastro Müdürlüğünce yetki alanımızdaki toplam 31 adet birimde, 2/b güncelleme ve kadastro çalışmaları tamamlanmış olup, yine 39 adet birimde 3402 sayılı kadastro kanununun 22/a (yenileme) çalışmaları devam etmektedir.

Bartın Tapu Müdürlüğü 13.11.2006 tarihinde Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi TAKBİS’e dahil olmuş ve o tarihten bu yana online sistem ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

TAKBİS projesi, Ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan en temel e-devlet projelerinden birisidir. Mal sahiplerinin Vatandaşlık numaralarının temin edilerek TAKBİS sistemine girilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Yeni inşaa edilmiş olan Valilik Binasında, Müdürlüklerimizin hizmet alanı olarak belirlenen alanda, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Tapu ve Kadastro Modernizasyonu Projesi Kapsamında, yapılması gerekli tadilat ve tefrişatları
işlemleri tamamlanmış ve 05.08.2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan BAYRAKTAR’ın katılımıyla açılışı yapılmıştır.

Tapu ve Kadastro hizmetlerinin kaliteli şekilde sunulması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından iş ve işlem süreçleri devamlı olarak gözden geçirilmekte ve sorun üreten süreçlerde gerekli düzeltmeler ve iyileştirmeler yapılmıştır. Yapılan iyileştirme kapsamında, Tapu Müdürlüğümüzde Online Randevu Sistemi, SMS Bilgi Sistemi oluşturulmuş ve her iki müdürlüğümüz, Sürekli Kurumsal Gelişim Projesi kapsamında TS EN ISO 9001:2008 Kalite belgesi almıştır.
işlemleri tamamlanmış ve 05.08.2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan BAYRAKTAR’ın katılımıyla açılışı yapılmıştır.

Tapu ve Kadastro hizmetlerinin kaliteli şekilde sunulması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından iş ve işlem süreçleri devamlı olarak gözden geçirilmekte ve sorun üreten süreçlerde gerekli düzeltmeler ve iyileştirmeler yapılmıştır. Yapılan iyileştirme kapsamında, Tapu Müdürlüğümüzde Online Randevu Sistemi, SMS Bilgi Sistemi oluşturulmuş ve her iki müdürlüğümüz, Sürekli Kurumsal Gelişim Projesi kapsamında TS EN ISO 9001:2008 Kalite belgesi almıştır.
Online Randevu:Tapu Müdürlüğümüz, başvuruların elektronik ortamda da yapılmasına, sürecin başvuru sahibince izlenebilmesine yönelik olarak, online başvuru ve numaratörlü randevu sistemi yöntemiyle vatandaşlarımızın işlemleri daha kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.

SMS Bilgilendirme Sistemi: İşlem aşamalarından vatandaşı bilgilendirmek amacıyla SMS bilgilendirme sistemine geçirilmiştir. Evrakların kayıt altına alınmasından itibaren, yapılan işlemler aşama aşama işlem sahibine bildirilmekte ve işlemi bittiğinde Müdürlüğümüzde hazır olması sağlanmaktadır.

ISO 9001:2008 Kalite Belgesi: Müdürlüklerimiz TS EN ISO 9001:2008 Kalite belgesini almaya hak kazanmıştır.Hizmet verilen vatandaş ve kuruluşların (paydaş) memnuniyetini ön plana çıkaran bir kalite yönetim sistemi anlayışı ile hizmette kalite ve kalitede süreklilik sağlanmasına yönelik olarak, görev ve hizmetlerin gerçekleştirilmesinde yasal mevzuata, ulusal ve uluslararası standartlara uyulmaktadır.

165 yıllık geçmişinde olduğu gibi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz bundan sonra da ilgili mevzuatı ile verilen görevleri deneyimli, özverili ve yetişmiş kadrolarıyla yürütürken, kamu yönetimimizin insan odaklı hizmet üreten seçkin kurumları arasında olmaya devam edecektir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, ülke genelinde 17.000 personeliyle yılda yaklaşık 7 milyondan fazla işlemle 20 milyonu aşkın vatandaşımıza hizmet verme onurunu yaşayarak, 165. Kuruluş yıldönümünü, her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Mayıs günüdür. Kuruluş yıldönümü olan, 21 Mayıs 2012 Pazartesi günü saat: 09:30’da, Ulu Önder Atatürk’ün Cumhuriyet Meydanında bulunan anıtına çelenk sunulacak ve saygı duruşunda bulunulacaktır.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.