Vali İsa Küçük'ten Önemli Mesajlar

Saygıdeğer Bartınlılar

Ulusal Birliğimizin hukuksal ve siyasal bir devlet yapısı ile taçlandığı, özgürlük ve bağımsızlığımızın bayraklaştığı bu büyük bayram gününde sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Bu büyük gün, büyük bayram, Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Bu yıl Cumhuriyet Bayramımızı bir yandan Van İlimizde meydana gelen deprem felaketi, bir yandan da bizi yutup yok etmek isteyen dış şer güçler ve onların işbirlikçisi hainlerin, yarattığı kanlı terör ortamında, varlığını Türk varlığına armağan etmiş kahraman evlatlarımızın, aziz şehitlerimizin acıları arasında kutluyoruz.

Biliyoruz ki acılar paylaştıkça azalır. Biz Bartınlılar olarak deprem afetine maruz kalan vatandaşlarımızın da, evlatlarını hain teröre kurban vermiş şehit ana babaları, eş ve çocuklarının da acılarını yüreklerimizde hissediyor paylaşıyoruz.

Esasen Türkiye Cumhuriyeti de büyük savaşlar yangınlar ve yıkımlar sonucu kurulmuştur. Millet Cumhuriyet sevincine büyük acı ve ızdıraplar çekerek ulaşmıştır.

Cumhuriyet cephelerde, siperlerde ateşler içinde yanarak, can vererek kazanılmış zaferlerle ulaşılan sevincimizdir. Cumhuriyet başta Büyük Atatürk olmak üzere adsız şehitlerin, gazilerin yüce kahramanların kazandığı şanlı zaferlerin bize armağan ettiği güzel günlerin, coşkuların, sevinçlerin bayramıdır.

Cumhuriyet ben, sen, o, biz, siz, onlar ayrımı olmaksızın herkesin toplamıdır, bölünmez bütünlüğümüzdür, yıkılmaz birlik ve beraberliğimiz, geçmişten bu güne, bugünden yarına uzanan birlikte hür ve bağımsız yaşama isteğimizdir. Cumhuriyet hepimizdir ve hepimizindir.

Cumhuriyet, kurucusu Büyük Atatürk’ün bizlere verdiği “Çağdaş uygarlık düzeyini aşmak” hedefi ile her gün tazelen umutlarımız, her gün yeşeren sevinçlerimiz, her gün büyüyen Mutlu Türkiye hayalimizdir.

Saygıdeğer Bartınlılar,

Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. Yıldönümünü kutladığımız bu yıl Bartın’ımızın Vilayet oluşunun da 20. Yılını kutluyoruz. Bartın ve Bartınlılar, gerek ilçe gerekse il olduktan sonra, Cumhuriyet değerlerine bağlılığı, Atatürk ilke ve devrimlerini içselleştirip bir yaşam biçimi haline getirmeyi başarmış olması ile Türkiye’nin Aydınlık Yüzü nitelemesini hak etmiş ve bu onuru şerefle taşımasını bilmiştir.

Saygıdeğer Bartınlılar,

Şanlı Cumhuriyet Bayrağımız altında geçen 88 yılda Bartın ve Bartınlılar için önemli yatırımlar yapılmış, Bartınlılar daha güzel bir Bartın için çok önemli işler başarmışlardır. Bu dönemde Bartın kat kat büyümüştür. Dünyanın hızla değişip geliştiği günümüzde yapılanları yeterli göremeyiz. Gelecekte de ekonomisi güçlü, sosyo-kültürel değerleri canlı, ürettikleri ile ülkemizin ve dünyanın her yerinde aranan bir marka olarak, Bartın’ın yoluna devam etmesi, ürettiği değerlerin kalitesine verdiği önem ve rekabetçi kimliği ile Cumhuriyet Türkiye’sinin önemli bir ili olması için yatırım ve gelişim planlarımızı şimdiden yapmalı hedeflerimizi belirlemeliyiz.

Eğitim alanına çok önem vermeliyiz. Çocuklarımızın ilköğretim, lise ve üniversite eğitim ve öğrenimi için maddi ve manevi imkânlarımızı seferber etmeli, bu konudaki destek ve denetimlerimizi artırmalıyız.

Bartın Üniversitemizdeki gelişmeleri yakından takip etmeli Üniversitemizi kente, esnafa, sadece ekonomik girdi sağlayan bir fabrika olarak bakmamalı üniversitenin bir fabrikadan ve hatta bir şehirden daha büyük bir değerler topluluğu, bir bilim yuvası olduğunu unutmamalıyız.

Turizm sektöründeki gelişmeler ilimizi en çok etkileyecek diğer bir alandır. Doğru ve gerçekçi bir planlama ile dünyada ve ülkemizde çok hızla büyüyen bu sektörden yararlanmak için uygun altyapı çalışmalarını ivedilikle gerçekleştirmeliyiz. İlimizin belirli bölgelerinin turizm alanı olarak ilan edilmesine bağlı olarak gerekli fiziki altyapıyı tamamlamak önceliğimiz olmalıdır.

Ülkemizin taşkömürü rezervinin %30’unun bulunduğu, rüzgâr ve su rejimi dolayısıyla sahip olduğumuz enerji sektöründeki termik santral, rüzgâr enerjisi, hidroelektrik santralleri yatırımları ilimizin ekonomisini, ekolojisini ve sosyo-kültürel hayatını etkileyecek diğer önemli bir alan olmaya devam edecektir.

İlimizin toplam tarım alanlarının büyük bölümü kısa zaman sonra sulu tarım yapılır hale gelecektir. Sulu tarım daha çok ve daha yüksek kalitede bol çeşitli ürün demektir. Tarım sektöründe de Bartınlı yatırımcıların önü açıktır.

Demiryolu ulaşımı ve Filyos Projesindeki gelişmeler Bartın’ımızın geleceğini önemli ölçüde etkileyecektir.

Saygıdeğer Bartınlılar;

Önümüzdeki dönemlerde de kamu kurum ve kuruluşları, rutin hizmet ve görevlerini kendi yasal yükümlülükleri ve karar oluşturma süreçleri içerisinde yerine getirecektir. Ama hiç şüphe yoktur ki bir yörenin talihi ve tarihi o yörede yaşayan insanların karar oluşturma süreçlerindeki etki ve katkısıyla doğru oranda gelişmektedir. Önümüzdeki dönemde siyasi partiler, sivil toplum, mesleki kuruluşlar ve gönüllü sektör temsilcileri ve halk bir araya gelerek karar vericilerin işini kolaylaştırmalı, etkin bir yönetişim ve kamuoyu denetimi örneği ortaya koyarak, Bartın’ın tarih ve talihini yazıp yaratmaya ortak olunmalıdır.

Sevgili gençler, sevgili öğrenciler, değerli öğretmen arkadaşlarım

Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. Yıldönümünde yine ilk günkü gibi gururluyuz.. Yurdumuzu kurtaranların, Cumhuriyetimizi kuran Kuvayi Milliye kuşağının kazandığı Kurtuluş Savaşımız mazlum milletlerin gönlünde bağımsızlık meşalesini yakmış, onların kurtuluşu için de bir bayrak olmuştu.

Şimdi 88 yıl sonra yine birçok ülke Atatürk ilke ve devrimleri başta olmak üzere Cumhuriyetimizin ulusal egemenlik, laiklik, hukukun üstünlüğü, sosyal devlet, demokrasi, insan hakları gibi nitelik ve değerlerini kendi siyasal ve yönetsel yapıları için örnek alıyorlar. Bu ülkenin halkı demokratik, laik devlet yapısı, özgürlük ve insan hakları için mücadele ediyorlar.

Cumhuriyetimize aynı dönemde kurulan sistemler çökmüş, o sistemlerin vaat ettiği hayaller ölmüşken, Türkiye Cumhuriyetinin tarih içinde şanlı yürüyüşü Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyetine ve değerlerine olan inanç ve hayranlık artarak devam ediyor. Yapılanların doğruluğu tarih önünde bir kere daha kanıtlıyor. Bu her Türk çocuğu, her Cumhuriyet genci için büyük övünç ve mutluluk kaynağıdır.

Bu yüzden şimdi, kalplerimiz 88 yıl sonra yeniden sevinç dolu, gurur dolu..

Aydınlık, mutlu ve güzel geleceğimiz için hep birden Yaşasın Cumhuriyet! Diyoruz.

Yaşasın Cumhuriyet!
Bu duygu ve düşüncelerle, yurdumuzu kurtaran Cumhuriyetimizi kuran başta Büyük Atatürk ve silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize, varlıklarını Türk varlığına armağan ederek toprağı vatan toprağı yapan, adsız kahramanlara şükranlarımızı sunarız.
 
Cumhuriyet Bayramınızı kutlar Tüm Bartınlılara esenlikler diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.