Bildiğiniz gibi İl Koordinasyon Kurulu yılda 4 kez belirli zaman aralıklarında toplanır. Bu toplantılarda il genelindeki yatırımlar değerlendirilir, ortaya çıkan aksaklıkların çözümü için koordinasyon oluşturulur. Ama bu toplantılar genelde hikayeden öteye geçmez. Peki, neler olur bu toplantı sonrası? Değişen pek bir şey olmaz. Neden böyle yazdığım konusuna gelince, 2008 yılından beri az çok bu toplantıları takip ediyoruz. İlgili kurum müdürleri çıkar projeleri anlatır. Bizde hikaye, masal dinler gibi dinleriz. Mesela Kozcağız-Perşembe yolu. Buna efsane desek daha doğru olur sanırım. Her koordinasyon toplantısında “Kozcağız-Perşembe yolunun bu yıl bitirilmesi hedefleniyor” hikâyesini yıllardır dinliyoruz. “Kamulaştırma son aşamada, bu yıl bitecek, bu yıl bitirmeyi hedefliyoruz” gibi klasik sözleri duymaktan bıktık. Aslında çocuklarımızı uyuturken bu masalı anlatsak hiçte fena olmaz. Çünkü biz yıllardır bu masalla uyutuluyoruz.

Vali İsa Küçük’te son toplantıda sorunları artık çözün diyor. Sorunları sıralayarak çözüm bulunmasını istiyor ama geç kalınmış bir serzeniş bu. Şimdiye kadar çoktan yapılması gerekirdi.

İsa Küçük, OSB’de hala DSİ’nin dere ıslahı konusunda bir aşamaya gelmediğini, yine OSB’de genişletme çalışmalarında enerji nakil hatlarının çekilmesinde büyük sorunlar yaşandığından bahsediyor. Çaycuma’da yaşanan köprü faciasından sonra ilimizdeki köprüleri inceleyin diyor. (Bizde böyledir ya, önlemler ancak yıkıldıktan veya can kaybı yaşandıktan sonra alınır) Yeni kampus alanında karayollarının yapması gereken kavşak projesini beğenmedik, oraya alt yâda üst geçit istiyoruz diyor. Amasra tünel inşaatının bulunduğu alanda ana yola cüruf dökülüyor. Karayolları buna müdahale etsin diyor.

Daha yapılacak geç kalınmış iş çok. Bartın Irmağının içler acısı hali ortada. Canım ırmak firmaların atık çöplüğüne döndü. Kurumların görevi, kirletene ceza yapmak değil, kirletilmeden önlemini almaktır. Bunu becerdiğimiz zaman zaten adam olduk demektir. Bartın’a yeni bir çevre yolu şart. Ödeneği hazır denilen Toki köprüsü yer tespiti hala yapılamadı. Bu hikayelere pardon sorunlara da bir yerden başlamak lazım.

Vali İsa Küçük Bartın’da 199 projeden 2 projenin bittiğini, 63 projede faaliyetlerin devam ettiğini, 13 projede ihale aşamasına gelindiğini ve 121 projeye başlanılmadığını söylüyor. Yapılan projelerde nakdi gerçekleşmenin %7 olduğunu belirtiyor. Projelerdeki Fiziki gerçekleşme ne aşamada bilen yok. Bölge müdürlerinin sunumlarında projelerde fiziki gerçekleşmelerin hangi aşamada olduğundan bahsetmeleri gerekir. Proje şu anda hangi aşamada? Yüzde kaçta? Nakdi olarak şu kadar harcandığı söyleniyor ama genelde fiziki gerçekleşme verilmiyor. Vali İsa Küçük projelerdeki fiziki gerçekleşme oranlarını da istemelidir. Projelerdeki en önemli kıstas fiziki gerçekleşmedir.

Hem böylece hikayeler daha gerçekçi olmaz mı?

Süleyman Karaman
Bartın Gerçek Gazeteciler Derneği Başkanı
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Araştırmacı 9 yıl önce

Bartın Gerçek Gazeteciler Derneği Başkanına ve Bartın info'ya çok teşekkürler... Oh be, ilk defa gerçekler yazıldı.. İl Koordinasyon Kurulu, gerçek anlamda çalışmıyor.. Bu gerçeğin ortaya konması güzel bir olay... Masallarsa olduğu gibi "Kral çıplak" sözü söylensin artık.. İl Koordinasyon Kurulunun var olan güzel çalışmalarına teşekkürler, yapılmayan çalışmalar mutlaka eleştirilecektir.. Bazılarıda bu yorumları eleştirecektir.. İl Kordinasyon Kurul toplantısında "yapılacak" sözlerini okuyor ve duyuyoruz. Acaba kaç "yapıldı" sözünü duyduk. Toplantı yapmak yerine Kitap yazmak mı güzel olurdu acaba.. Bartında sel önlemleri kaç kez konuşulda acaba. 6 yılda toplam 24 toplantıda SEL ÖNLEMLERİ konuşulmuşsa eğer mutlaka surulacak bir sorum olacak. " Sayın Vali ve değerli kurul üyeleri, "TEFER PROJELERİ NEDİR. TEFER PROJELERİNİN GERÇEK GERÇEKLEŞME ORANI NEDİR. TEFER PROJE HATALARI VARMI. PROJE HATALARI VARSA, YILLARDIR NEDEN YAPILMADI.." Umarım, bir cevap mutlaka verilir....

Avatar
Araştırmacı 9 yıl önce

Bartın 1975 yı öncesi 90 yılda 3 sel felaketi yaşamış.. 1975 yılından 2009 yılına kadar 34 yılda 9 sel felaketi yaşamış.. Yaşanan sel felaketlerinin nedeni araştırılıp önlemler alınmışmı acaba.. 1975 öncesi 30 yılda bir sel yaşanırken, 1975 yılı sonrası 4 yılda bir sel yaşanmasının sebepleri araştırılıp önlemler alınmış mı acaba. Sayın Vali ve değerli kurul üyelerine sormalı. "BARTIN, TARİHİNİN EN BÜYÜK SEL FELAKETİNİ GEÇİRME KORKUSU VAR MI ACABA.." Umarım, bir cevap mutlaka verilir.

Avatar
Araştırmacı 9 yıl önce

İl koordinasyon kurulunun değerli üyelerine sormalı. " TEFER 1-2 PROJELERİ NEDİR.. TEFER 1-2 PROJELERİNİN GERÇEK GERÇEKLEŞME ORANI NEDİR.. TEFER 1-2 PROJE HATALARI NEDİR.. TEFER 1-2 PROJE HATALARI VARSA EĞER YILLARDIR NEDEN KONUŞULMUYOR VE GİDERİLMİYOR.. Yıllardır konuşulmayan bir TEFER-3 Projesi var... TEFER-3 PROJESİ NEDİR. YILLARDIR NEDEN YAPILMIYOR.. TEFER-3 PROJESİ YILLARDIR YAPILMIYORSA NEDEN GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR.." Bartın halkı yıllardır "SELLER BARTININ KADERİDİR"" masalıyla uyutuluyordu. BARTIN SELLERİ BİR KADER Mİ YOKSA, SEL ÖNLEMLERİNİ İLGİLİLERİNİN ALMAMASINDAN MI KAYNAKLANIYOR..Bartın halkı uyandı artık...Umarım, değerli kurul üyeleri mutlaka cevap verirler.. Cevap vermeyenler, yaşanacak sel felaketinde çok büyük vebal altında kalacağı unutulmamalı....

Avatar
Araştırmacı 9 yıl önce

Bartın'a iki gün aşırı yağmur yağsa.. Aşırı yağış, karayel rüzgarlarıyla beraber yağsa, BARTIN SEL FELAKETİNİ YAŞIYACAKTIR.. İl Koordinasyon kurulunun değerli üyelerine sormalı, """BARTIN KARAYEL RÜZGARLARIYLA BERABER İKİ GÜN YAĞIŞ ALSA, BARTIN SEL FELAKETİNİ ARTIK YAŞAYAMAYACAKTIR """ sözlerini söyleyebilecekler mi.. Umarım, bir cevap verirler.

Avatar
Araştırmacı 9 yıl önce

Sayın başkan, güzel bir yazısına, güzel bir başlık yazmış. "İyi koordine olamıyoruz." Teşekkürler sayın başkan. Yılda 4 kez toplanan İl Koordinasyon Kurulunda çalışmalar verimkar gözükseydi, belkide bu ifade kullanılmayacaktı. İl Koordinasyon Kurul Üyeleri: Bartın Valisi İsa KÜÇÜK başkanlığında, Vali yardımcısı, Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Yatırımcı Bölge Müdürleri, Daire Müdürleri ve Meslek Kuruluşları Temsilcileri. İl Koordinasyon Kurulunun değerli üyelerine üyelerine bir sorunun mutlaka cevaplanmasını rica edeceğim. "BARTIN İLİ SU HAVZASINDA, SEL ÖNLEMLERİNİN ALINMASI BİTTİ Mİ." Bartın 1998 yılında, çok büyük sel felaketini yaşamıştı.. Aradan 14 yıl geçti, büyük sel felaketinden sonra 2000, 2002 ve 2009 sellerini yaşadı. Değerli Kurul Üyeleri "BARTIN İLİ SU HAVZASINDA SEL ÖNLEMLERİNİN ALINMASI BİTMİŞTİR. BARTIN'DA BÜYÜK SEL FELAKETİ ARTIK YAŞANMAYACAKTIR" sözlerini mutlaka söyleyebilecektir. Umarım, mutlaka bir cevap verilir.