JANGSTAR ( Jang seungho)

G.KORELİ K-POP SANATÇISI İLE RÖPORTAJ

Gençlerimizi konuştuk, kendi gençliğimize dönüp baktık ve yaşadıklarımız aynı, farklı olan ise heyecan duyduğumuz dünyanın hızla büyüyerek değişmesi. Moda, sanat, teknoloji, dergilerle sınırlı değil artık. Koleksiyon yaptığımız posterler, peçeteler, minyatür objeler, plak ve kasetlerin yerini internet aracılığı ile minik çipler aldı. Avrupa ve Amerikan rüyaları, çekik gözlü insanların diyarına kaydı. Bir dil bir insan sözü; beynelmilel dillerin dışına çıkıp teknolojinin hızla geliştiği uzak doğu Asya ülkelerine yöneldi. Bunun yaş sınırı da yok artık, elinizin altındaki bu internet ağı sayesinde eğer doğru kullanırsanız onlarca dil öğrenebilir, merak ettiğiniz bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Hayranı olduğunuz sanatçıyla, siyasetçiyle, yazarla, bilim insanı ile saniyeler içinde irtibata geçip ufkunuzu doğudan batıya okyanus ötesine de taşıyabilirsiniz.

Çocukluk heyecanım Şeker Kız Candy, ilkokul üçüncü sınıfta günlüğüme yazdığım kısa not: “ Japonya’yı görmek istiyorum.” Ve 40 yıl sonra gerçekleşen hayalim. Şimdi Japonca ve Korece öğreniyorum. Korelilerle iletişime geçip kültürlerini, onlar hakkında merak ettiklerime anında ulaşıyorum. Korece’yi öğrenirken, Türkiye de yaşayan Korece ve tekvando eğitmeni, Koreli sanat tarihi profesörü, Bambu ustası hatta bir Koreli K-Pop sanatçısı ile tanıştım. Kendisi aynı zamanda bir vokal eğitmeni ve yayıncı. Bir süre önce Ankara’da bulunan Kore Kültür Merkezinin organizasyonu olan K-Pop vokal eğitmenliği için Türkiye’ye de gelip hem jüri üyeliği hem de bir süre vokal eğitmenliği yapmış. Ülkesinde bir K-pop grubunun solisti olarak çalışmış olan bu müzisyen genç arkadaşın adı Jang seungho, fanlarının verdiği isim ise Jangstar. Koreli hayranlarının dışında şaşılacak derecede Türk hayranları var. Bizim gençlerimiz de sayesinde İngilizce ve Korecelerini geliştiriyorlar Türkçe öğrenmek için o kadar gayretli ki, canlı yayında ona Türkçe öğretmek isteyen gençlerle çok sevimli sohbetleri oluyor. On binlerce hayranı olan Jangstar ile sohbet ederken Bartın da her yaz kültür sanat festivali oluyor katılmak ister misin, dedim. Sohbet esnasında sorduğum soruya neden olmasın diye cevap verince çok şaşırdım. Tutkulu hayranları beni mesaj yağmuruna tuttu. Abla onunla neden röportaj yapmıyorsun, sen köşe yazıları yazıyormuşsun, dediklerinde şaşkınlığım iki katına çıktı. Bu kadar kısa sürede benim hakkımda bilgi sahibi olmaları beni korkuttuğu gibi birazcık da mutlu etmedi değil hani.

Bu arada İngilizcesi mükemmel, kısa zamanda Türkçeyi de çok iyi kullanacağını düşünüyorum. Kore de neredeyse İngilizce bilmeyen yok gibi. Türk hayran kitlesi de onun sayesinde Korece'yi kısa zamanda çözerler ki, dediğim gibi bu gençlerin içerisinde onun sayesinde çok güzel Korece konuşanlar oluşmuş.

Bu genç adamı tanımam ve doğru insan olup olmadığını anlamam gerekiyordu. Gençlerimizin heyecanlarını bilerek yaşamalarına yardımcı olmak, sürekli gençlerin eğitimleri konusunda yazılar yazan biri olarak bu bana bir vazife gibi geldi. Gözümüze yansıyan ışığın bile ne kadar uzun bir yoldan geldiğini düşünürsek, hayatta hiçbir başarı emeksiz olmuyor. Hedeflerimiz, kararlılığımız, azmimiz hatta cesaretimiz ve gücümüz buna yeter mi?

Jangstar Güney Kore’nin başkenti Seul’un Gyeonggi bölgesinde yaşıyor. Kore’de 30, Türkiye’de 29 yaşında. ( Onlarda bebek dünyaya geldiğinde 1 yaşında sayılıyor.) Vokal eğitmeni, yayıncı ve K-Pop sanatçısı.

Bakınız benim sorduğum sorulara ne cevap verdi:

-Türkiye’ye olan ilginiz nasıl ve ne zaman başladı:

J: -2019 Haziran ve aralık aylarında Türkiye’de vokal eğitmenliği yaptığım sırada Türk Kültürü ve yemekleriyle ilgilenmeye başladım. Aslında Kore savaşında o kadar uzaklardan gelip bize yardım eden, 2002 dünya kupasında kazanmayı ya da kaybetmeyi önemsemeden iki ülkenin birbirini desteklemesi Türkiye’ye sempati duymamdaki etkenlerdendir.

-Türkiye’ye geldiğinizde zorlandınız mı?

J: -İşim gereği birçok ülkeye seyahat ettim. Fakat en uzun süre Türkiye de kaldım. Hala aklım Türkiye’de. Şu ana kadar zorlanmadım ama her ülkenin kültürü farklı, birkaç insanla yaşadığımda zor olacağını düşünmüyorum. Gezip görmek istediğim çok yer var. Türkiye’ye iş için gelmiştim çok yer gezemedim. İzmir’i Trabzon’u, balonlarıyla meşhur Kapadokya’yı, Türkiye’nin her yerini görmek istiyorum. Yiyemediğim yemeklerini yemek istiyorum. En çok da İskender kebap.

J: -Öncelikle amacım Türkiye’de çok tanınmak. Türkçe şarkıları çok sevdiğim için “O Ses Türkiye” yarışmasına da katılmayı düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de yapmak istediğim çok şey var. Türkiye’de konser verip, Türk arkadaşlara K-pop vokalliğini öğretmek istiyorum. Türkiye gerçekten çok çekici bir ülke.

( Jangstar bazen canlı yayında nerelisin diye soranlara Türkiyelim diyecek kadar da sempati duyuyor ülkemize.)

-Kore’de K-Pop grubunuz varmış hayranlarınız sizi bu grup vasıtasıyla mı tanıdılar?

J: -2016 yılında D.I.P adında bir grupla sahne çıkışı yaptım. Birçok ülkede performans sergiledim. 2019’dan beri ses eğitmenliği yapıyorum. Ayrıca yayıncılıkta yapıyorum.

-Türkiye’de sanatını icra etmek istediğini söylüyorsun, Türk şirketleriyle çalışman gerekecek bu konuda ki hedefin ve çalışmaların neler?

J: -Büyük şirketlerle birlikte çalışmak güzel olur fakat ben henüz Türkiye’nin büyük şirketlerini de sistemini de bilmiyorum. Kore sisteminden çok farklı olduğunu duydum. Eğer iyi bir fırsatım olursa neden olmasın? Hedefime bir adım daha yaklaşıyorum, henüz ayrıntılı bir zaman belirlemedim. Planlarımı adım adım yaparak ilerleten bir yapım var. Umarım Korona yakında biter.

- Korona bittikten sonra, Türkiye’de konser verecek misiniz?

J: -Evet. Geçen yıl Türkiye’de hayran buluşması hazırladım fakat olmadı. Çünkü Türkiye hakkında yeterli bir bilgiye sahip değildim ve sistemsel olarak Kore’den biraz farklıydı. Ama beni seven Star’ları (hayran adı) çok özlüyorum. Pek çok ülkede performans sergiledim fakat tek başıma performans sergilemek benim için mücadeleye devam etmek olduğundan yeteneklerimin ötesine geçmek istiyorum.

-Piyano çaldığını biliyorum, başka hangi enstrümanları çalıyorsun?

J: -Piyano dışında, akustik gitar, basgitar ve biraz bateri çalabiliyorum ama o kadar iyi değilim.

-Gördüğüm kadarı ile hayran kitlenin çoğunu gençler oluşuyor, gerçi yetişkin hayranların olduğunu da biliyorum. Gençlerin birçoğu bir reklam yıldızıymışsın gibi görünüşüne hayranlar ve Türkçe şarkılar söylemen onları daha çok heyecanlandırıyor. Bu nasıl bir duygu anlatabilir misin?

J: -Starların(bu hayran ismi) beni aslında olduğum gibi sevdikleri için çok mutluyum. Neden Türkçe şarkıları seviyorsun? Bu gibi birçok fazla soru alıyorum. Türkçe şarkıları ilk dinlediğimde Kore şarkılarına benzer olduğunu hissettim. Kore ve Türkiye çok benzer kültürlere sahip, bu yüzden şarkılarda da bunu hissedebiliyorum. Genellikle Türk şarkılarını hiç dinlemeyen kişiler benim seslendirdiğim Türkçe şarkılarını dinledikten sonra sevmeye başladıklarını söylüyorlar.

Onların beni sevdikleri kadar bende kendimi geliştirdiğimi ve dürüstlüğümü göstermek istiyorum.

Ve bana ulaşmak isteyen hayranlarımla daha kolay iletişime geçebilmek için Youtube kanalı açtım.

Bu benim youtube adresim: https://www.youtube.com/jangstar.

-Askerlik konusunda Kore de genel bir izlenim olduğunu duydum. Senin bu konu hakkında düşüncen nedir?

J: -Kore’de askere gitmek zorunludur. Ben de askerlik yaptım, 1 yıl 9 ay askerde kaldım. Ülkesini koruyan askerlere saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.

-Ben Bartınlıyım ve bizim bu şirin turistik şehrimizde her yıl kültür sanat festivali yapılıyor. İngilizce ve Korece şarkılar dışında çok da güzel Türkçe şarkılar söylüyorsun. Bu festivale sanatçı olarak davet edilsen katılmak ister miydin?

Çok isterim. Sadece Bartın değil, başka yerlere de davet edilirsem mutlaka katılmak isterim.

Jangstar ile böyle bir sohbet yaptık ve bu bir röportaj oldu. İlk kez deneyimlediğim için ben de çok mutluyum. Bu röportaj hayranlarının isteğiydi. Ve ülkemizin birçok şehrinden aldığım bu isteğe kayıtsız kalamadım. Açıkçası Bartın İnfo'da bana hayır demedi. Teşekkürler Bartın İnfo.

Ayrıca bu yazıyı hazırlarken çeviride yardımcı olan, 22 yaşındaki Konyalı üniversite 4.sınıf öğrencisi genç arkadaşım İrem ARPACI' ya çok teşekkür ediyorum.

Video ve fotoğrafları da bizzat hazırlayıp bana gönderen, emek veren Adana Kozan'dan başarılı iki lise öğrencisi Güldane SEVGİLİ ve Hatice SEVGİLİ kardeşlere de teşekkür ediyorum.

Hatta Jangstar sayesinde derslerini sıkı çalıştıklarını söyleyen bu iki genç hayran, Jangstar'ın" önce dersleriniz" öğüdünü de dinledikleri aldıkları güzel notlardan belli. Birbirlerini mutlu ve motive etmek için hayranlıklarını çok güzel ve akıllıca yaşıyor bu gençler. Starlarına benimle tanışmalarına vesile olduğu için hatta benim de kendilerine bir şeyler yapma fırsatı verdiğimi düşünerek defalarca teşekkür ettiler. Bizler Semra ablayı asla hayal kırıklığına uğratmayacağız. Hayranı oldukları Jangstar için de bir şeyler yapma fırsatı bulduk diyen bu gençlerin en büyük hayalleri, öğrenmeye başladıkları koreceyi ilerletip ileride akademik eğitimini alma arzusunda olmaları.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rukiye Çiftci 7 ay önce

Bende JANGSTAR hayranıyım . JANGSTAR gerçekten çok iyi kalpli bir insan .Sesi dinleyenlere huzur veriyor. Ve tam 1.5 yıldır star'ım ve star fandomunda olmaktan çok mutluyum. JANGSTAR hakkında daha fazla makale yazmanız biz starları çok mutlu eder .

Avatar
Rukiye Çiftci 7 ay önce

Makale'de JANGSTAR'IN bize olan sevgisi çok güzel anlatılmış. 1.5 yıldır star'ım ve star fandomunda olmaktan çok mutluyum .Umarım daha fazla makale'de JANGSTAR hakkında yazılar okumaya devam ederiz.
Türkiye'de tanınmasına yardımcı olabilmemiz bile bizlere çok mutluluk veriyor. Çünkü birbirimizi destekleyerek ve inanarak mutlu olabiliriz.

Avatar
Güldane sevgili (klipvideo23) 7 ay önce

Ellerine sağlık abla çok güzel bir yazi olmuş bu yazida bizimde bir payimiz olduğu için çok mutluyuz

Avatar
Hadise 7 ay önce

Bende 1.5 senedir jangstar hayranıyım gerçekten iyi biri böyle iyi insanlar bulmak çok zor lütfen destek olalım böyle makaleler gelmeye devam etsin
Star

Avatar
Aylin Yenilmez 7 ay önce

Çok güzel bir röportaj olmuş sorduğunuz sorular verdiği cevaplar olsun hepsi çok hoş elinize sağlık okurken çok hoşuma gitti böyle insanları tanımak ayrıca bir zevk teşekkürler

Avatar
Fatma iseri 7 ay önce

Cok guzel bir yazı olmuş ellerine sağlık abla ayrıca jangstari çooook seviyoruz ve onunda bizi çok sevdiğini biliyoruz .

Avatar
Benazır 7 ay önce

Yaa Cook güzel olmuş jangtara ben de tam da bu soruları sormak istiyordum uzun zamandır star' ım jangstarı sürekli arastorıyorum böyle yetenekli ve tatlı bir insanın hayatını öğrenmek istiyordum şimdi sizin sayenizde onu biraz daha yakından tanıma fırsatım oldu bu röportaj için çok teşekkür ederim abla

Avatar
Benazır( suga Holmes) 7 ay önce

Çok güzel olmus bu röportaj sayesinde jangstarı daha yakından tanıma fırsatım oldu bu arada Türkiye'ye gelecegini biliyordum ama o kadar gele isteginin oldugunu bilmiyorsun nefer türkiyeye gelmek için sabırsızlanıyormuş umarım yaşadıgım sehire de gelebilme ihtimali olur böylelikle ben de onu görebilirim bu röportaj için çok teşekkür ederim abla