Lünen'e BARTIN Güneşi Doğdu - Foto Galeri

Lünen Belediyesi'nin davetlisi olarak bu kente giden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz ve diğer yetkililer 6 gün süren programlarda hem Bartın'ın tanıtımını yaptı, hem de Lünen'de yaşayan Türk'lere güç kattı.

GELENEKSEL EL SANATLARI SERGİLENDİ

Bartın Geleneksel El Sanatları Derneği yöneticileri Emire Can Sucu ve Aysel Demir'in de bulunduğu heyet Lünen merkezinde kurulan stantta telkırma başta olmak üzere geleneksel el sanatlarını tanıtarak satışa sundu. Bartın el işleri büyük ilgi gördü. Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin'in başında bulunduğu stant 4 gün açık kaldı.

BİR MEYDANA "BARTIN" ADI VERİLMESİ GÜNDEMDE

Bartın heyetinin katılımı ile Lünen Uyum Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. Uyum Meclisi Başkanı Gürbüz Demirhan, Uyum Görevlisi Aysun Aydemir, Lünen Belediye Başkanı Hans Wilhelm Stodollick, uyum meclisi üyeleri ve Bartın heyetinin yer aldığı toplantının ilk gündem maddesi olan Lünen Belediyesi önünde bulunan bir meydana "Bartın" ismi verilmesi konusu oylamaya sunuldu. Uyum meclisi üyelerinin oy birliği ile alınan karar önümüzdeki günlerde Lünen Belediye Meclisi'ne sunulacak.

CEMAL AKIN LÜNEN FESTİVALİ'NİN AÇILIŞINDA BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Lünen'de bu yıl 32. kez düzenlenen festivalin açılışı görkemli oldu. Belediye Binası önünde ana sahnede gerçekleştirilen açılış törenine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın'ın yanı sıra, Lünen'in diğer kardeş şehirlerinden biri olan Demmin Belediye Başkanı Ernst Wellmer de katıldı.

Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın "32. festivalinizi kutluyorum. Bartın ve Lünen her yönüyle birbirine benzeyen iki şehir. Bu kardeşliğin devamını gönülden arzu ediyorum. Bartın'ı sizlere anlatmak mümkün değil. Gelin kendi gözlerinizle şehrimizin güzelliklerini görün" dedi.

DORTMUND İLE TİCARİ İLİŞKİLER GELİŞTİRİLECEK

Program dahilinde Dortmund Ticaret ve Sanayi Odası da ziyaret edildi. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz burada yaptığı konuşmada "Her zaman ilişkilerde yüz yüze görüşmek daha etkili ve güven vericidir. Biz de bugün sizi tanımak ve odalarımız arasında ticari ilişkileri kuvvetlendirmek adına buradayız. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası yüz yılı aşkın süredir kentimize hizmet vermektedir. 2 bin 500 üyesi bulunan odamız ayrıca Avrupa Kalite Ödülü almıştır. Bağlı bulunduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşudur" dedi.

Dortmund Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Schulz ise konuşmasında Bartın heyetini misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Schulz  2009-2010 yılları arasında Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin yüzde 40 arttığını belirterek "Bu artış bize daha sıkı işbirliği gerektiğini anlatmaktadır. Sizinle işbirliği yapmayı çok istiyoruz" dedi.

BARTIN HEYETİ YÜZME HAVUZLARI KOMPLEKSİ AÇILIŞINDA

Lünen'de yapımı gerçekleştirilen ve yaklaşık 12 milyon Euro'ya mal olan büyük bir yüzme havuzları tesisinin açılış törenine davet edilen Bartın Heyeti, açılış törenine katıldı. Belediye Başkanı Cemal Akın tesisin çok güzel tasarlandığını belirterek "Bizim de hedefimizde Bartın'a bu tür tesisler kazandırmak var" dedi.

100 DAVETLİNİN KATILIMI İLE GÖRKEMLİ İMZA TÖRENİ

Bu yılın Mayıs ayında Bartın'da gerçekleştirilen kardeş şehir imza töreninin Lünen ayağı da gerçekleştirildi. Lünen Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapılan tören büyük ilgi gördü. Törene Uyum Bakanı Müsteşarı Zülfiye Kaykın, Essen Konsolosu Şule Özkaya, Milletvekili Dr. Dieter Wiefelspütz, Milletvekili ve Bartın-Lünen Kardeş Şehir Destekleme Derneği Başkanı Rainer Schmeltzer, Lünen Belediye Başkanı Hans Wilhelm Stodollick, Uyum Meclisi Başkanı Gürbüz Demirhan, Lünen iş dünyasının önde gelen isimleri, yüksek dereceli bürokratlar, Bartın-Lünen kardeş şehir ilişkileri sürecinde destek veren Türk ve Alman konuklar katıldı.

Törende ilk olarak Uyum Bakanı Müsteşarı Zülfiye Kaykın konuşma yaptı. Kaykın       "Bartın'ın Karadeniz'de ekonomik ve turizm bakımından güçlenmekte olduğunu görüyoruz. Bu çalışmadan dolayı iki kentin yöneticilerini de kutluyorum. Böyle bir kardeşliğin kültürleri yakınlaştıracağına inanıyorum. Bu yolun açık ve verimli olmasını temenni ediyorum" dedi.

Daha sonra konuşan Essen Konsolosu Şule Özkaya kardeş şehirlerin farklı kültürler ve dinler arasında yapıcı bir diyalog sağlanması için önemli bir zemin oluşturduğunu belirtti. Özkaya "Günümüzde yerel yönetimlerin oluşturduğu ortaklıklar sadece ilgili kentler ve ülkeler için değil, tüm Avrupa için siyasi ve toplumsal etkiler yaratmakta, Avrupa'nın bütünleşmesine yerel düzeyde verilen katkılara güzel bir örnek oluşturmaktadır. Bartın ve Lünen kentlerinin buluşmasını şans olarak tanımlayabiliriz. Bu iki küçük ve güzel kent, dinamik, dünyaya açık ve geleceğe odaklı özellikleri ile benzerlikler taşımaktadır" dedi.

Ardından konuşma yapmak üzere davet edilen Milletvekili Dr. Dieter Wiefelspütz "50 yıl önce ülkemize gelmeye başlayan Türk vatandaşlar bizim hayatımızı olumlu renklendirdi. Lünen'in bir Türk şehri ile kardeşlik anlaşmasını çok olumlu buldum. Gönülden başarılar diliyorum. En kısa zamanda Bartın'ı ziyaret etmek istiyorum" dedi.

Milletvekili ve Bartın-Lünen Kardeş Şehir Destekleme Derneği Başkanı Rainer Schmeltzer ise "Biz size Bartın'daki gibi gün batımı sunamayız ama sizi kalbimizin içine aldık. Bu kardeşlik anlaşması diğer şehirlere de örnek olabilir. Sizlerin Lünen programlarınız her gün medyamızda yer alıyor. İnternette bu haberlere yorumlar da yapılıyor. Bir yorumcu 'Bartın heyeti ile gelen bayanların hepsinin başı açık ve modern giyimliler' demiş. Bu örneği başörtüsü konusunu açmak için söylemiyorum. Ön yargıların değiştiğini gösteriyor" dedi.

Uyum Meclisi Başkanı Gürbüz Demirhan da konuşmasında "Lünen'de artık kiliselerin yanında cami, ev yemekleri, istihdam sağlayan Türkler de bulunmaktadır. Din ve dil çeşitliliği kızgınlıklara yol açıyor. Şehirler yakınlaştıkça bu ortadan kalkıyor. Kültürlerimize özgürlük verelim" dedi.

Lünen Belediye Başkanı Hans Wilhelm Stodollick ise konuşmasında "Bu akşam dostluğumuzu kutluyoruz. Bu dostluk yaklaşık 3 bin kilometreyi aşmakta, iki şehri birleştirmekte ve iki şehir üzerinden iki devleti ve iki kıtayı bağlamaktadır. Biz bu anlaşmayla barışçı, uyumlu ve hoşgörülü bir birliktelik kuracağımızı açıkça ilan ediyoruz. Aynı zamanda Alman-Türk İşgücü Anlaşması'nın 50. yıldönümüne denk gelen Lünen ve Bartın arasındaki ortaklığın imzalanması, yıldönümünde iki şehrin dostluğunu çok özel bir yıldız altında tutmaktadır. Ve bu yıldız her zaman dostluğumuzun üzerinde ışıldayacak, karşılıklı anlayış karşılıklı anlayış ve çeşitli ortaklık ilişkileri için bir sinyal olacaktır" dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise kardeşlik sürecinin başlaması ve gelişmesine vesile olan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında "Nüfusunun yüzde 10'u Türk olan bir kent ile kardeşlik ilişkileri kurmak bizim için çok önemli. Dünyanın iki güçlü devletinin iki şehrinin kardeşliğini önemsiyoruz. Birlikten güç doğacağına inanıyoruz " dedi.

Kardeşlik anlaşmasının ilkinin 25 Mayıs'ta Bartın'da gerçekleştiğini hatırlatan Başkan Akın "Mayıs ayında Sayın Valimiz İsa Küçük başta olmak üzere üst düzey katılımla yapılan imza töreninin ikinci ayağı için Lünen'deyiz. Birinci Dünya Savaşı yıllarında başlayan iki ülke arasındaki kader birlikteliği, karşılıklı iyi niyet, dostluk, hoşgörü ve dayanışma çerçevesinde kuşkusuz uzun yıllar devam edecektir. Gösterdiğiniz misafirperverliğe çok teşekkür ediyorum. Lünen'de yaşayan herkesi Bartın'ı görmeye davet ediyorum" dedi.

CEMAL AKIN'IN MİLLETVEKİLİNE CEVABI UZUN SÜRE ALKIŞLANDI

Milletvekili Rainer Schmeltzer'in başörtüsü ile ilgi yorumu aktarmasına kürsüden cevap veren Belediye Başkanı Cemal Akın "Bartın heyetinde gelen bayanların başı açık. Ben size iki örnek vermek istiyorum. Benim eşimin başı kapalı, kızımın başı açık. Biri eşim, biri kızım. Üç kız kardeşim var. Birinin başı kapalı, ikisinin açık. Ama üçü de kız kardeşim. Türkiye'nin gerçeği bu. Biz hoşgörü içinde yaşıyoruz" dedi. Başkan Akın'ın cevabı salonda bulunan davetliler tarafından uzun süre alkışlandı.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediyeler verildi. Lünen Belediyesi Meclis Salonu'nda asılı bulunan kardeş şehirler şiltlerinin yanına asılmak üzere ahşaptan hazırlatılan Bartın Belediyesi logosu bulunan şiltin tanıtımı yapıldı.

BARTIN TÜRKİYE'DEN ÖNCE AVRUPA BİRLİĞİ'NE GİRDİ

Ayrıca Lünen Belediyesi'nin kardeş ülkelerinin bayraklarının Avrupa Birliği bayrağı altında yer aldığı ve şehrin 6 girişine asılacak olan tabela da konuklara ve basına tanıtıldı. Belediye Başkanı Cemal Akın "Bartın Türkiye'den önce Avrupa Birliği'ne girdi" dedi.

MÜSTEŞAR VE KONSOLOSTAN ÖVGÜ

Belediye Başkanı Cemal Akın, 7 Eylül'de Lünen Belediyesi Kültür Merkezi'nde açılan "Bartın Fotoğrafları" sergisini Uyum Bakanı Müsteşarı Zülfiye Kaykın ile Essen Konsolosu Şule Özkaya'ya gezdirdi. Fotoğraflar hakkında tek tek bilgi veren Başkan Cemal Akın, Kaykın ve Özkaya'yı Bartın'a davet etti. Sergiyi büyük bir ilgi ile gezen müsteşar ve konsolos Başkan Akın'a övgülerini dile getirdi.

BARTIN GÜNEŞİ GETİRDİ, YAĞMURLU LÜNEN FESTİVALİ'NİN "BARTIN GÜNÜ" ETKİNLİKLİKLERİ SICAK HAVADA GERÇEKLEŞTİRİLDİ    

Uzun süredir yağmur ve soğuk hava ile günlerini geçiren Lünen'e Bartın Güneşi geldi. Lünen Festivali etkinlikleri kapsamında 10 Eylül Cumartesi günü yapılan Bartın Günü etkinlikleri güneşli ve sıcak havada gerçekleştirildi.

Bartın Günü etkinliklerine Lünen Belediye Başkanı Hans Wilhelm Stodollick ve bürokratları ile milletvekilleri, çok sayıda Türk ve Alman vatandaş katıldı. 12 saat süren Bartın Günü etkinliklerinde halk oyunları ve spor gösterileri, konserler yer aldı. Ayrıca Bartınlı sanatçı Sezai Çağdaş da bir konser verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.