Yaz Okulu Ebru Sergisi Pera Müzesi'nde sergilenecek

Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na ait Pera Müzesi Pera Cafe'de 3 Mart 2012 Cumartesi günü saat 12.00'de açılacak olan serginin açılışına Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da katılacak.

Sergi ile ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın, Pera Müzesi'nde düzenlenen bu serginin hem Bartın Belediyesi, hem de eserleri bulunan çocuklar için çok önemli olduğunu söyledi. Akın açıklamasında "İbrahim Boz yönetiminde yaz okulu kapsamında ebru atölyesinde çalışmalara katılan 36 çocuğumuzun eserlerinin böyle önemli bir organizasyon ile sergilenmesinden mutluluk duyuyoruz. 3 Mart'ta açılacak olan sergiye ayrıca İstanbul'da yaşayan tüm Bartınlı hemşerilerimi de davet ediyorum" dedi.

Pera Cafe'de açılacak olan sergide eserleri yer alan çocuklar: Sıla Akdeniz, İpek Aldatmaz, Nilsu Aldatmaz, İrem Atmaca, Deniz Balım, Yusuf Safa Başar, Muhammed Enes Başar, İrem Bahçeci, Deniz Bulut, Mert Şükrü Çomak, Oğuzhan Demiray, Ceren Evcil, Ömer Furkan Ergin, Mina Güldür, Sena Nur İzmirli, Livanur İzmirli, Ayşenur Peker, Zeynep Özekşi, Yade Öztürk, Emirhan Kaya, Sude Karadağ, Cavit Kışlabayrak, Emir Efe Kaygın, Yaşar Eren Kaygın, Sude Kabuk, Çağatay Karaman, Ece Kurt, Nil Özdemir, Mine Liza Salcı, Efe Tunç Sevin, Rabia Nur Temiz, Yasin Batuhan Ural, Asya Uzun, Dilan Varnalı, Aybars Yalçınkaya, Yaprak Yemelek.

PERA MÜZESİ

2005 Haziran ayı başlarında kapılarını İstanbullulara açan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın, kentin bu seçkin noktasında, çeşitli düzeylerde kültür hizmeti vermek amacıyla hayata geçirmeye başladığı geniş kapsamlı bir kültür girişiminin ilk adımıdır. Bu projede bir 'müze-kültür merkezi' işlevini üstlenecek Pera Müzesi için, 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından İstanbul'un gözde semti Tepebaşı'nda inşa edilen, yakın zamanlara kadar da "Bristol Oteli" adıyla tanınan tarihi yapı Mimar Sinan Genim tarafından tümüyle elden geçirilerek çağdaş donanımlı bir müzeye dönüştürülmüş ve İstanbul halkının hizmetine sunulmuştur.

Pera Müzesi'nin başlıca bölümleri: Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın üç özel koleksiyonunun sergilendiği 1. ve 2. müze katları (2. kat: Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi); çok amaçlı sergi salonları (3. 4. 5. katlar), oditoryum, Pera Eğitim odası (bodrum kat) ve giriş katında yer alan Resepsiyon, Perakende-Artshop, Pera Café gibi mekânlardır.

Müze katlarından ilkinin büyük bölümünü kaplayan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, eski çağlardan günümüze Anadolu'da kullanılagelmiş ağırlık ve ölçü birimlerinin, çeşitli malzeme ve tekniklerde üretilmiş tartı ve ölçü aygıtlarının seçkin örneklerini, tarih ve arkeoloji tutkunlarına sunmakta; aynı katın başka bir kanadında sergilenen Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu, bu türün çarpıcı güzellikteki parçalarıyla kültür tarihimizin çok iyi tanınmayan bir yaratı alanına yeni ışıklar tutmayı amaçlamaktadır.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın üç yüzü aşkın tablodan oluşan Oryantalist Resim Koleksiyonu'ysa 17. yüzyıldan 19. yüzyıl başlarına uzanan bir dönemde Osmanlı dünyasından esinlenmiş Avrupalı "oryantalist" ressamların önemli yapıtlarını bir araya getiren zengin bir koleksiyondur. İmparatorluğun son iki yüzyılından çok geniş bir görsel panorama sunan bu koleksiyonda, sanat tarihçilerinin tek 'yerli oryantalist' saydığı Osman Hamdi Bey'in yapıtları ve ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da yer almaktadır. Koleksiyon, bir süre önce yitirdiğimiz Sevgi-Erdoğan Gönül çiftinin özel koleksiyonlarından birçok tabloyu da kapsamaktadır ve müzede onların adını taşıyan Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi'nde, uzun süreli tematik sergiler çerçevesinde, bölüm bölüm sergilenmektedir. Bu sergilerden Haziran 2005 başında açılan ilki, İmparatorluktan Portreler başlığını taşımakta ve koleksiyondaki padişah, şehzade, sultan, büyükelçi portreleriyle, değişik dönemlerden, değişik sınıflardan insanları betimleyen, genel anlamıyla 'portre' niteliğindeki tablolardan oluşmaktadır.
Vakıf koleksiyonlarını sergilemeye yönelik bu 'özel müze' işlevinin yanı sıra Pera Müzesi'nin, gerek çok amaçlı sergi salonları, gerekse oditoryum, Pera Eğitim odası ve konuklama mekânlarıyla kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir kültür merkezi işlevi kazanarak ve değişik içerikli sergilerle olduğu kadar, sözlü ya da görsel etkinliklerle de İstanbullulara geniş bir kültür hizmeti vermektedir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.