TGF 38. Başkanlar Konseyi Artvin’de yapıldı

Toplantıya, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, bazı daire amirleri ile Türkiye Gazeteciler Federasyonuna üye basın mensupları katıldı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Anadolu’da gazetecilik ve cemiyetçilik yapmanın zor olduğunu söyledi.

Artvin gibi küçük illerde gazetecilik ve cemiyetçilik yapmanın zor olduğuna dikkati çeken Karaca, ”Ankara’da, İzmir’de, Bursa’da gazetecilik ve cemiyetçilik yapmak bana göre kolaydır. Ama Artvin gibi küçük illerde gazetecilik ve cemiyetçilik yapmak zordur. Böyle küçük illerde gazetecilik yapıyorsanız elinizde hem fotoğraf makinesi hem de kameranız olmak zorundadır.” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonunun geçmişinden bahseden Karaca, “1998 yılında Türkiye Gazeteciler Federasyonu kuruldu. 15 yıldan beri 71 ilde örgütlü, 3 Azerbaycan, 2 Kıbrıs olmak üzere 76 il ve 2 ülke de 20 bine yakın üyesi var. Federasyonun en büyük etkinliklerinden biri tabi ki Türkiye genelinde meslektaşlarını ve o ildeki kamu kuruluşlarının başındaki insanları birleştirmek ve kaynaştırmaktır. Bu yıl ilk defa başkanlar konseyi Artvin’in de devreye girmesiyle rekora gidiyor. Yılda ortalama 3 başkanlar konseyi toplantısı yapıyorduk, bu sene 7 başkanlar konseyi toplantısı yapıldı. Ocak ayında 41. Başkanlar konseyi toplantısını inşallah Kocaeli ilinde yapacağız.” diye konuştu.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, her toplantısını farklı bir ilde gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu toplantılarının o ilin tanıtılmasına ve gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüğünü söyledi.

Bugünkü toplantıda daha çok Artvin turizminin ve doğal güzelliklerinin konuşulacağını kaydeden Atalay, şunları söyledi: ”Artvin ilinin doğal güzellikleri konuşulacak. Gittiğimiz her ilde bu toplantılar o illere bir katkı yapacaktır. Bu toplantıların çeşitli illerde yapılamasının amacı budur. Artvin, doğasıyla inanılmaz bir güzel bir şehrimiz. Artvin’in gezilip görülmesi gereken bir çok güzel yerleri var. Bu doğal güzelliklerin keyfini yaşamak lazım. 2 gün boyunca bu güzellikleri yaşayın. Biz her gelişimizde ayrı güzellikler görüyoruz.

Türk basını çalışıyor, görevini yapıyor. Hakikaten büyük çaba harcıyorsunuz. El ele, kol kola bunu görüyorum. Basın İlan Kurumunun genel konularında güzel tartışmalar oluyor. Anadolu’ya açılmamızda, yeni şubeler açmamızda, Anadolu’daki gazeteciler cemiyetlerini desteklememizde genel kurul üyelerimizin, yönetim kurulu üyelerimizin büyük çabaları oluyor. Gazeteciler Cemiyetlerine yardımlar konusunda çalışmalarımız var. Belki bir sonraki toplantıda onunda müjdesini verebiliriz. Demek ki takım çalışması ile güzel şeyler oluyor.

Bizde Basın İlan Kurumu olarak ele ele, kol kola çalışmaktan, sizlerle birlikte olmaktan, sorunlarınızı dinlemekten ve gazetecilerimizin sorunlarını birlikte çözmekten keyif alıyoruz. İnşallah çok daha sorunsuz günlerde buluşmak üzere diyorum.

Artvin Valisi Necmettin Kalkan ise, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Karaca, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Atalay ve ülkenin çeşitli illerinden Artvin’e gelen basın mensuplarının teşriflerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Artvin’in güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyleyen Vali Kalkan, “Şüphesiz bu toplantının ilimizde gerçekleştirilmesinde en büyük pay sahibi Artvin Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Gül ve onun çalışma arkadaşlarıdır. Biz kentin yöneticileri olarak böyle bir etkinliğin ilimizde düzenlemesinden gurur duymakla beraber, Artvin Gazeteciler Derneğine yardımcı olmayı bir görev bildik. Takdir edersiniz ki hepiniz Anadolu’nun değişik illerinden geldiniz. İlimizin imkanları pek çok ilin imkanlarından oldukça sınırlıdır. Eğer sizleri ilimizde rahat ettiremediysek, bu sorumluluk biliniz ki biz yöneticilerdedir.

Artvin, geleceği eğitim ve turizm olan bir kenttir. Eğitim denilince aklımıza Artvin Çoruh Üniversitesi geliyor. Henüz genç bir üniversiteye sahibiz. 4 bin 500 kadar öğrencisi var. Ama bir vali olarak şunu görüyorum ki, üniversitenin yeteri kadar önemini kavrayamamış bir kentiz. Eğer bu kentin geleceğinin eğitimde olduğunu düşünüyorsak ve bu konuda samimi isek, üniversitemizin sorunlarını çözmek, başta ulaşım ve barınma sorunu olmak üzere bu sorunları çözüp üniversitemize sahip çıkmak ve yardımcı olmak zorundayız.

Diğer bir konumuz turizm. İlimiz eko turizm bakımından oldukça ciddi potansiyele sahip bir kent. Antalya ilimizden sonra Türkiye’nin üçüncü iliyiz. İçerisinde barındırdığı 3 adet mili parka, tabiat koruma alanlarına, av yaban hayatı geliştirme sahalarına sahip bir kentiz. Turizm konusunda da nitelikli konaklama sorunu ortaya çıkıyor. Artvin’in nitelikli konaklama tesisine ihtiyacı var. Geçtiğimiz günlerde çıkan teşvik düzenlemelerinin ilimize bu anlamada çok ciddi katkı sağladığını ben Artvin Valisi olarak söyleyemiyorum. Artvin’de Cumhuriyet tarihinde yapılmış 8 adet sanayi tesisi var. Bu sanayi tesislerinin 6’sı gıda sektöründe, 4’ü kamuda çay fabrikası, 2’si özel sektörde çay fabrikası, 2’si de maden sektöründe biri Murgul’da Bakır İşletmeleri diğeri de Hopa’da termik santraller. Eğer bu kentin geleceği sanayi olmuş olsaydı, geçen 80 yılda çok daha büyük sanayi kuruluşları kurulurdu.

Turizmde teşvikler hazırlanırken bölgenin potansiyeli dikkate alınarak hazırlanmalıdır diyen Vali Kalkan, "Bu bölgede turizm 6. Bölge kapsamında değerlendirilmeli ve turizm yatırımlarına öncelik verilmelidir. Diğer bir sorun ulaştırma sorunudur. Bölgeye gelecek yerli ve yabancı turistler havaalanına indikten sonra en fazla bir veya bir buçuk saat içerisinde konaklayabilecekleri yere ulaşma ihtiyacını hissediyorlar. En yakın havaalanı Trabzon’da, 4 saatlik bir yolculuğun ardından Artvin’e ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yollarının Batum iç hat seferleri anlamında başlattığı uçak seferleri, bu ulaşım sorununu bir parça çözmüştür. Ancak kapıdaki geçişi rahatlatmamız gerekecektir. Kapıdaki geçişleri rahatlattığımızda Trabzon havalimanının bu olumsuzluğu, Batum havalimanında sefer sayılarının artırılması ile mümkündür. Bunun yanı sıra gündeme getiriyoruz. Artık Artvin ve Rize’nin ortak bir havaalanına ihtiyacı vardır. Bu ilin bir araya gelip, yeri önemli değil ama mutlaka bir havaalanının yapılmasında fayda var. Kaçkarların, Ayder’in turizme açılması, Artvin’in yaylalarının turizme açılması bu anlamda önemlidir diye düşünüyorum.

Ulaşımda sorunumuzu çözecek bir diğer proje, bölgenin hayali olan Hopa Cankurtaran Tüneli projesidir. Şu an 4 kilometrelik bir çalışma yapıldı. Tünel toplamda 10.4 kilometre uzunluğunda çift tüpten oluşuyor. 4 kilometresini geçtiğimiz bu tünel inşaatında, 2013 yılında bu tünellerimizden geçme şansına sahip olacağız. Hopa ilçemize olan mesafemizde yaklaşık 12 kilometre kısalmış olacak. Artvin Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. İlimizin turizm anlamında tanıtılmasına katkı sağlayacağı inancıyla ilimize gelen bütün basın mensuplarına tekrar hoş geldiniz diyor, Artvin’de sizleri ağırlamaktan Artvin Valisi olarak mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Gönlünüzce bir hafta sonu geçirmenizi diliyor ve hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvin Gazeteciler Derneği onursal başkanı ve Artvin’de ilk basın kuruluşunun sahibi olan Hilmi Çeltikçioğlu’na ulaştırılmak üzere yeğeni Muvaffak Çeltikçioğlu’na plaket takdim etti.

Toplantı, verilen plaketlerin ardından sona erdi.

Buradaki toplantının ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu Üyeleri Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Kalkan, değerli basın mensuplarını Artvin’de görmekten ve ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Artvin’i Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kardeş şehri olarak gördüklerini ifade eden Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal ‘’Artvin’de vali olmak da zor, cemiyet başkanı olmakta.’’ dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Karaca ise Artvin’in doğasına hayran kaldığını belirterek, bugün burada bulunan gazeteci arkadaşlarımızın yazacakları güzel haberlerle doğa harikası Artvin’in turizmine katkıda bulunacaklarına inandığını söyledi.

Ziyaret, TGF Başkan Vekili Karaca’nın Vali Kalkan’a günün anısına şilt vermesinin ardından sona erdi.G.Yavuzaslan

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.