14 Mart Tıp Bayramı
BARTIN TABİP ODASI 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI

Biz hekimler piyasaya düşürülmüş bir sağlık hizmetinin “oyuncusu” olmak istemiyoruz. Topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak görevimizi gelecek kaygısı duymadan yapmak istiyoruz.

Yeni yıla yeni bir Bakan’la girdik. Yeni her zaman için bir beklenti, bir umut’tur. Türkiye’de hekimler; acil hekimi, 112 hekimi, kurum hekimi, ASM hekimi, TSM hekimi, işyeri hekimi, uzman hekim, özelde çalışan hekimler, muayenehane hekimi, emekli hekim, asistan hekimler... Sadece hekimler mi? Elbette değil, ekibin diğer üyeleri; hemşiresi, taşeron çalışanı, diş hekimi, eczacısı, laboratuar teknisyeni, radyoloji çalışanı, psikologu, biyologu, ebesi, fizyoterapisti, sosyal hizmet uzmanı, tekmil sağlık çalışanları, bıkkın, yorgun, mutsuz, tükenmiş, kırgın, örselenmiş durumda. Kısacası bir önceki Sağlık Bakanı gitti ama arkasında bir sağlık çalışanı enkazı bıraktı: moralsiz, haksızlığa uğramış, yıpranmış, özlük hakları iyileştirileceğine her geçen gün tırpanlanan, en fazla taşeronun çalıştırıldığı ve hepimizin güvencesizleştirilmesinin hedeflendiği “SAĞLIKSIZ” bir süreçten geçiyoruz.

Yarın 14 Mart Tıp Bayramı, buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz. Sağlık ortamı açısından bu anlamlı gün sağlık çalışanlarını rahatlatan “müjde” niteliğinde haberler vermek için çok iyi bir zaman olacaktır. Basından, yarın Tam Gün yasası ile ilgili bazı gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını öğreniyoruz. Belirtmek isteriz ki; sadece bu alanda ve sadece öğretim üyelerini içeren düzenlemelerle Türkiye’de sağlık ortamının rahatlaması, hastalanmış halinden bir iyileşme sürecine geçmesi mümkün değildir.

TUNÇ'TAN 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMA MESAJI


AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Tunç mesajında, Türkiye’nin AK Parti iktidarı ile sağlıkta reform yaptığını, bunda da özverili bir şekilde çalışan doktor ve sağlık çalışanlarının önemli rolü olduğunu belirterek, tüm doktorların ve sağlık çalışanlarının 14 mart Tıp Bayramını kutluyorum dedi.

Milletvekili Tunç mesajında şunları söyledi:

14 Mart 1827 yılında Osmanlı döneminde ilk modern Tıp Okulu açılarak, sağlık eğitiminde ilk adım atılmış, 14 Mart 1919 tarihinde de Tıbbiyeliler, İstanbul'da işgalci güçlere karşı tepkilerini göstermişlerdir. Bu tarihten sonra da 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmış, 14 Mart tarihini içine alan hafta Sağlık Haftası olarak değerlendirilmiş ve bu haftada sağlık alanındaki güncel konular, sağlık çalışanlarının ve hekimlerimizin talepleri kamuoyunun gündemine taşınmıştır. Kanuni Sultan Süleyman'ın yüzyıllardır dillerde söylenen "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." Sözü sağlığın ve Tıp biliminin önemini çok güzel bir şekilde anlatmaktadır.

Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, "Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz" diyerek, Türk hekimlerine olan güvenini ortaya koymuş bu veciz söz ülkemizde Sağlık alanındaki gelişmenin ve ilerlemenin anahtarı olmuştur. "İnsanı Yaşat ki, devlet yaşasın" anlayışıyla 11 yıldır ülkemize hizmet eden AK Parti iktidarı her alanda olduğu gibi Sağlık alanında da önemli reformlara imza atmış, halkımızın kaliteli sağlık hizmetine kolay ulaşabilmesi için "Sağlıkta Dönüşüm Programı" uygulamaya konulmuştur. Hastaların hastanede yatış ücretini ödeyemediği için rehin almaların yaşandığı, acil servislerden hastaların geri çevrildiği, ambulans hizmeti için ücret istendiği günleri Türkiye artık tarihte bırakmıştır.

AK Parti hükümetleri döneminde 1500'ün üzerinde Sağlık tesisi hizmete açılmış, geçmiş hükümetlerin kamu hastanelerinde hizmete soktuğu, odasında banyo ve tuvalet bulunan hasta yatağı sayısı 10 bin iken 11 yılda bu sayı 35 bini aşmıştır. Hastanelerin tek çatı altında toplanmalarıyla birlikte kamu özel demeden hastanelerin kapıları herkese açılmış, isteyen istediği eczaneden ilacını alabilir hale gelmiştir. Genel Sağlık Sigortası ile, her doğan çocuğumuz sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmış, 18 yaşına kadar her Türk vatandaşına sağlık sigortasından yararlanma imkanı getirilmiştir. Acil hasta taşıma kapasitesi dört katına çıkmış, ambulanslar artırılmış, hava ambulansları devreye sokulmuştur. Aile hekimliği uygulamasına başlanmış, artık en ücra köye kadar doktorlarımız gitmekte, hastaneye, sağlık ocağına gelemeyen hastalarımızın ayağına giderek hizmet vermektedir.

Türkiye genelinde gerçekleştirdiğimiz Sağlık alanındaki hizmetlerden Bartın ilimiz de payını almış, Bartınlı hemşerilerimizin, geçmişle kıyaslanmayacak derecede kaliteli Sağlık hizmetine ulaşmaları sağlanmıştır. 400 yatak kapasiteli yeni Devlet Hastanesi yatırım programına alınmış, yer tahsisi yapılmış, imar çalışmalarının ardından ihalesi yapılacaktır. AK Parti iktidarı döneminde her alanda olduğu gibi Sağlık alanında da Bartın kazanmaya devam etmiştir. Bartın Devlet Hastanesi binası AK Parti hükümeti döneminde tamamlanıp hizmete açılmış, Göğüs Hastalıkları Hastanesine ek bina yapılmış, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açılmış, ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi inşaatına başlanmıştır. Kadın doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hizmete açılmış, Kozcağız ve Hasankadı beldelerimize Aile Sağlığı Merkezleri yapılmış, Arıt Aile Sağlığı Merkezi inşaatına başlanmış, Ulus İlçe Hastanesi ile Kumluca ve Kayadibi Aile Sağlığı merkezleri yatırım programına alınarak ihale aşamasına getirilmiştir.

Bartın'da Aile Hekimliği'ne geçilmiş, 57 adet aile hekimi göreve başlamış, kardiyoloji başta olmak üzere uzman hekim eksiklikleri giderilmiş, mobil sağlık ekipleri ve ambulans sayıları artırılmış, helikopter ambulans devreye girmiştir. Sağlık alanında gerçekleştirilen bu icraatlar AK Parti'nin insana verdiği değerin bir göstergesidir. İnsanımız çok daha iyisine layıktır. Bütçe imkanları arttıkça, sağlık alanındaki gelişmelerde hızla artacaktır. Bilim ve teknolojinin baş döndürücü hızla ilerlediği dünyamızda sağlık ve tıp alanında da her gün yeni gelişmeler kaydedilmekte. Tıp alanında bu gelişmeler yaşanırken, vatandaşlarımıza kolay, erişilebilir ve etkili sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına düşmektedir. İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın ve tüm toplumun en önemli hedefidir. Bu nedenle hekimlik mesleği önemini hiçbir zaman kaybetmemiş, kutsal bir meslek olarak kabul görmüştür. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün de ifade ettiği gibi sağlığımızı emanet ettiğimiz Türk hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanında özveri ve inançla meslek onuruna yakışır bir şekilde hizmet üretmeye devam edeceklerine inancımız sonsuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı içtenlikle kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Yalçınkaya, Tıp Bayramı’nı kutladı

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 14 Mart Tıp Bayramı kutlama mesajında hekimlik mesleğinin en onurlu ve kutsal mesleklerin başında geldiğine dikkat çekti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, yayınlamış olduğu mesajla 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Hekimlik mesleğinin; oldukça zor bir meslek olmasına rağmen, onurlu ve en kutsal mesleklerden biri olduğuna dikkat çeken Rıza Yalçınkaya mesajında “Sağlık politikalarında yaşanmakta olan kargaşalar ve çözümsüzlükler, maalesef hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızı derinden etkilemeye devam etmekte bu kargaşalardan en büyük yarayı da maalesef yine onlar ve vatandaşlarımız almaktadırlar. Bütün bu olumsuzluklara rağmen; önce insan anlayışını kendisine ilke edinen ve çok zor koşullar altında onurlu bir görev ifa eden ve her zaman duyarlı-etkin bir çaba içerisinde olan, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın, “Tıp Bayramını” kutlar, içerisinde bulunduğumuz dönemde sağlık sektöründe yaşanmakta olan sıkıntıların bir an önce çözümlenebilmesi dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.

AKIN TIP BAYRAMI’NI KUTLADI

Belediye Başkanı Cemal Akın, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Cemal Akın mesajında, sağlık çalışanlarının insanların daha sağlıklı ve mutlu şekilde yaşaması için zor şartlarda fedakârca çalıştığını belirterek "İnsanlığa nitelikli yaşam sunma ilkesiyle zor koşullarda fedakârca hizmet veren sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlarım. Ayrıca bu gün vesilesiyle tüm sağlık çalışanlarına bu kutsal mesleğe verdikleri emeklerden dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi.

KARAKAŞ'IN TIP BAYRAMI MESAJI

Herkes, kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklere sahiptir. Bu hakların başında sağlıklı yaşam hakkı gelir. Sosyal bir devlet olmanın en önde gelen koşullarından biri de her yurttaşımızın sağlığa ulaşım hakkıdır. AKP iktidarının yol açtığı olumsuzluklar nedeniyle, ne yazık ki doktorlarımızın ve tüm sağlık emekçilerinin , bu günü bir bayram olarak hissetmediklerini yakından biliyoruz. Sadece doktorlarımız değil; diş hekimleri, eczacılar, hemşireler, ebeler, sağlık memurları, sağlık teknisyenleri, paramedikler, teknikerler, sağlık alanında çalışan mühendis, memur ve diğer tüm yardımcı sağlık personelinin, yaşadığı olumsuzlukların farkındayız. Bugün uygulanan sağlık politikalarının cezasını en başta sağlık çalışanları çekmektedir. Can güvenliğinin ve gelecek güvencesinin olmadığı böylesi bir ortamda sağlık çalışanlarından nasıl bir hizmet beklenebilir?  Emekliliğe yansımayan, performansa bağlı ek ödeme sistemi ile nasıl bir gelecek hayal edilebilir? Kadro açılmadığı için açıkta kalan binlerce hemşire, binlerce sağlık teknisyeni eve nasıl ekmek götürebilir? Sendikal hakkı elinden alınan taşeron sağlık işçisi hakkını nasıl arayabilir?

İşte tüm bu sorular, CHP iktidarında yanıtlarını bulacak. Çünkü CHP emekten yana, halktan yanadır. Günümüzde, ülkemizin sağlık sistemi üzerinde büyük oyunlar oynanmaktadır. Amaç, sağlık sistemini ele geçirmektir, önce özel hastane zincirleri kurup daha sonrada bunları uluslararası sermayeye birer birer satma çabaları maalesef kendi vatandaşının sağlığını düşünmekten çok doymak bilmeyen emperyalizmin ve yandaşlarının karnını doyurmaktır ve bu oyuna sadece ceplerini doldurma uğruna alet olanlar bu ülkenin insanına ihanet etmektedirler. Tüm bu düzenin yanı sıra özel hastane zincirlerinde daha ucuza sağlık emekçisi çalıştırmak için yurt dışından doktor ve hemşire getirmek için yapılan düzenlemeler, şeytana bile şapka çıkartmaktadır. AKP iktidarı sağlık hizmetlerini özelleştirerek hastaneleri tedavi merkezleri yerine ticarethaneye, hastaları da bu ticarethaneye gelen müşteri konumuna getirmeye çalışmaktadır

AKP’nin üniversiteden kopardığı hastaneleri Sağlık Bakanlığına bağlayıp kendi kadrolarını yerleştirmesi, bir yandan da vatandaşları özel hastanelere yönlendirmesi ‘paran kadar sağlık’ politikasının karşı çıkılması gereken iki tipik örneğidir

CHP iktidarında doktor; kaç hasta muayene ettiği, kaç hasta ameliyat ettiği ile değil, kaç hastanın canını kurtardığı, kaç insanımızı hastalıktan koruduğu ile değerlendirilecektir. Emekliliğe yansıyan, insanca yaşayabileceği, uzun eğitim çilesini unutturacak bir ücret alacaktır. Tüm sağlık çalışanlarının can güvenliği sağlanacak, kadrosuz hemşire, işsiz sağlık teknisyeni, sendikasız işçi kalmayacaktır. Taşeron işçilik her alanda son bulacaktır.

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Sağlık sisteminin eksikliklerini gidermek boynumuzun borcudur.

● Sizler çok daha kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetini hak ediyorsunuz.

● Muayene dahi edilmeden, birkaç dakika değil; detaylı, gerektiği kadar sürede muayene olmayı hak ediyorsunuz.

● Her türlü tanı ve tedaviniz sırasında ve ameliyatlarda en ucuzunu değil, en kaliteli malzemeyi hak ediyorsunuz.

● Parası olanın daha iyi, parası olmayanın da kötü hizmet almasına son vereceğiz.

● Her insan hak ettiği, en kaliteli hizmeti, kendisine en yakın hastanede ve katkı payı ödemeden alacaktır.

● Sizin hastalığınızı tedavi etmek kadar, sizi hastalıktan korumak da sağlık hizmetinin temel hedefi olmalıdır. İşte halktan yana, halkçı CHP iktidarında bunlara kavuşacaksınız.

CHP iktidarında;

● Her yurttaş için ulaşılabilir olduğu kadar, eşit ve nitelikli sağlık hizmeti,

● Her sağlık çalışanı için iş, aş ve can güvencesi, emekliliğe yansıyan, hakkettiği ücret güvencesi gelecektir.

● CHP iktidarında; özgürlüğün ve umudun Türkiye’sinde, herkes parasıyla değil, yurttaşlık hakkıyla sağlık hizmeti alacaktır.

14 Mart'ın yalnızca sorunların dile getirildiği bir gün değil, yüce mesleklerinde sevgi ve gönül bağıyla çalışan doktorlarımızın ve bütün sağlık çalışanlarımızın sorunlarının çözümü konusunda umutların arttığı bir bayram olarak kutlanması dileğiyle tüm sağlık emekçilerimizin Tıp Bayramı'nı kutluyor, tüm hemşerilerime sağlıklı günler diliyorum.

C.Selim KARAKAŞ CHP Bartın İl Başkanı

BİLGİN “TIP ÇALIŞANLARINA MİNNETTARIZ”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Sezai Bilgin 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Bilgin, mesajında Tıp çalışanlarının, İnsanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı ilke edindiğini söyledi. Bilgin “Bir ülkenin gelişimi, her şeyden önce toplumun sağlıklı bireylerden oluşmasına bağlıdır.Ne mutlu ki Türk hekimleri Dünya'da aranan niteliklere sahip, tıbbın bir çok alanında ilklere imza atmış durumda. Hayat kurtarmak gibi kutsal bir vazifeyi ve çok büyük bir sorumluluğu üstlenerek insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı ilke edinen Tıp çalışanlarımıza her zaman minnettarız. Bu noktada, birey, aile ve toplum sağlığının korunması için, modern tıbbın sunduğu bütün imkanları kullanarak her türlü bedensel, ruhsal rahatsızlık ve hastalığa karşı bütün önlemleri alıp, mücadele ve tedavi hizmetlerini fedakarca sunan tüm hekimlerimize ve sağlık çalışanlarına şahsım ve teşkilatım adına teşekkür eder 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlarım” dedi.

NURAN AKMAZ'IN TIP BAYRAMI MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Akmaz mesajında “Bir toplumun huzurlu mutlu ve başarılı olmasının yolu o toplumun her şeyden önce sağlıklı bireylerden oluşmasından geçer. Bu sebeple sağlık çalışanları bireyleri tedavi ederken aynı zamanda toplum ve ülke için çok önemli bir görevi ifa etmektedirler. İlk nefesimizden itibaren yaşayabilmemiz için ne gerekirse yapan, her türlü rahatsızlığımızda yanımızda olan, acılardan kurtarmayı ve sağlıklı bir yaşam sunmayı ilke edinen tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı'nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

KABASAKAL’IN TIP BAYRAMI MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Merkez İlçe Başkanı Avni Kabasakal Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. MHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Avni Kabasakal 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Görevlerini bilgi, beceri ve emekle ifa eden ve öz verili hizmetlerine her fırsatta tanık olduğumuz doktorlarımız ve tıp çalışanlarımız her zaman övünç kaynağımız olmuştur. Allah’ın yarattığı en önemli varlık olan insana hayatın her safhasında sağlık hizmetleri veren, onun sağlıklı ve mutlu olması için çaba sarf eden doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının ne zor şartlar altında görev yaptıklarını biliyoruz. İnsan yaşamını her şeyin üstüne tutan doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük haklarının iyileştirilmesi, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, rahat çalışabilecekleri ortam ve olanakların sağlanması dileğiyle Tıp Bayramlarını kutluyorum" dedi.

ARLAN’IN MESAJI

AK Parti İl Başkanı Yaşar ARSLAN, '14 Mart Tıp Bayramı' nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği dünyada sağlık alanında önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi. Hükümetin sağlık alanında yaptığı reformların hizmet kalitesini arttırdığını ifade eden Yaşar ARSLAN, "Hükümetimizin attığı adımlar hizmet kalitesini arttırdı" dedi. Hekimlik mesleğinin önemini hiçbir zaman kaybetmediğini de kaydeden Ak Parti İl Başkanı Yaşar ARSLAN, mesajında, "Tıp alanında bu gelişmeler yaşanırken, vatandaşlarımıza etkili sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına düşmektedir. Sağlıklı hayat, insanların vazgeçemeyeceği temel bir haktır. Etkin ve kaliteli bir sağlık sistemi, nitelikli bir toplumun en önemli şartıdır. 'Önce insan' anlayışının benimsendiği günümüzde, herkesin kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanması büyük önem taşımaktadır" dedi. İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın en önemli hedefi olduğunu da ifade eden ARSLAN, "Hekimlik mesleği önemini hiçbir zaman kaybetmemiş, kutsal bir meslek olarak kabul görmüştür. Türk hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanında özveri ve inançla meslek onuruna yakışır bir şekilde hizmet üretmeye devam edeceklerine inancım sonsuzdur. Ak Parti İl Başkanı Sayın Yaşar ARSLAN, Ömer Tepesinde Diş Hastanesinin süratle yapımına devam edildiğini ve yeni yapılacak olan, programa alınan 400 yataklı hastanenin yapım ilanına çıkacağını, böylece Bartın’lı hemşehrilerimiz daha ferah, daha geniş ortamlarda sağlık hizmetinden yararlanacaklardır. Bartın’da hükümet olarak sağlık alanında büyük hizmetler yaptıklarını ve bundan sonrada bu hizmetlere devam edeceklerini söyledi. 2001 yıllarında sağlığa ayrılan bütçenin 1.280.660 lira olduğu hükümetimiz iş başına geldikten sonra 10 yıl gibi kısa bir sürede sağlık bütçesinin bu rakamlardan bugünkü 2012 sağlık bütçesi olan 15 milyar gibi bir rakamlara geldiğini söyledi. Hükümet olarak bu da insanımıza verdiğimiz önemi göstermektedir. İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın anlayışı ile yola devam etmekteyiz. Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın yaşam kalitesini de arttırdıklarını söyledi. İnsanların yaşam koşullarını en üst seviyeye taşımak için fedakarlık da bulunan, en kötü zamanlarımızda yanımızda olup manevi destekte bulunan tüm Tıp çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
14 MartTıp Bayramı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.