3 yılda 58 Özel İşletmeye 71079 TL, 174 kişiye 11856 TL ceza kesildi

Tütün kullanımı en önemli önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Küresel tütün salgını , her yıl yaklaşık 600.000`i pasif içici olan 6 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır. Bu salgın eğer harekete geçilmesse, 2030`a kadar %80`i düşük ve orta gelir düzeyinde olan ülkelerde yaşayan 8 milyon kişinin ölümüne neden olacaktır. Ülkemizde de her yıl 100.000 kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir. Eğer önlem alınmassa 2030`a kadar bu sayının 240.000 kişi olacağı tahmin edilmektedir.

Dünya sağlık örgütü (DSÖ) Tütün kontrolü çerçeve sözleşmesi (TKÇS) dünyanın en önde gelen tütün kontrol aracıdır. Bu anlaşma halk sağlığının gelişmesinde önemli bir başarı sağlamıştır.

Yürülüğe girdiği tarihten 2012 yılına kadar, 170 ` den fazla taraf ülkeyle Birleşmiş Milletler tarihinin en hızlı ve en yaygın şekilde benimsenen anlaşması olmuştur. Bu anlaşma, herkesin en yüksek standartlarda sağlık hakkı olduğunu kanıtlamış ve bilimsel alt yapıya ek olarak tütün kontrol çalışmalarına yasal boyut kazandırmıştır. Ülkemizde de bu kapsamda 4207 sayılı kanunda değişiklik öngören 5727 sayılı tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkında kanun,

19 ocak 2008 tarihli ve 26761 sayılı resmi gazate` de yayımlanmış ve 19 temmuz 2009 tarihinde tüm hükümleriyle yürürlüğe girmiştir

Bu yıl DSÖ, “ Tütün endüstrisinin Müdahalesini” 31 mayıs 2012` de kutlanacak olan Dünya Sigarasiz Günü teması olarak belirlemiştir.

Bu kapsamda yürütülecek kampanya, tütün endüstrisinin DSÖ TKÇŞ` sini hiçe sayan, halk sağlığına ciddi bir tehlike oluşturan ve gittikçe artan ölçüdeki müdahalesine karşı önlem almaya odaklanmalıdır.

Çünkü tütün endüstrisi tütün kontrolü politikalarını etkilemek ve şekillendirmede tarihsel süreçte kullandığı çeşitli taktikleri halen kullanmaya devam etmektedir:

- Dünyada kamu yararına katkı olarak sosyal sorumluluk kisvesi altında pozitif toplumsal bir imaj yaratmak için sosyal programlara büyük miktarlarda mali katkıda bulunmaktadır. Bu tür sponsorluklar ülkemizde de görülebildiği gibi özellikle gençlik festivallerinde göze çarpmaktadır.

- kanıtla desteklenmemiş yanlış iddialarla halk sağlığı politikalarını ve kanunları etkilemektedir. Kapalı alanların güçlü havalandırıcılarla tütün dumanına bağlı zehirli gazlardan temizlenebileceği iddiası buna en güzel örneklerdendir.

- Tütün ürünleri paketlerindeki sağlık uyarılarının uygulanmasını engellemek için ülkemizde de yaşandığı üzere çeşitli davalar açılmıştır.

- Ekonomik gücünü lobi ve pazarlama çalışmalarında kullanarak bilimsel araştırmaları kötülemek için medyayı manipüle etmektedir.

- Üniversiteleri de kapsayacak şekilde bilim insanlarını ve araştırmacıları mali bakımdan desteklemektedir.

Bu gerçekleri, göz önünde tutarak , DSÖ TKÇS “ tütün endüstrisinin tütün kontrolü çalışmalarını bozma ve yıpratma girişimlerine karşı ülkelerin tetikte olmaları gerektiğini ve tütün endüstrisinin tütün kontrolü çabalarında olumsuz etkilere neden olabilecek faaliyetlerinden ülkelerin haberdar olması gerektiğini” belirtmektedir.

Ayrıca Anlaşma`nın 5.3. Maddesi “ tütünb kontrolü ile ilgili halk sağlığı politikalarının geliştirilmesinde ve uygulanmasında , ulusal kanunlar doğrultusunda, ülkelerin bu politikaları tütün endüstrisinin ticari ve diğer çıkar çevrelerinde korunması gerektiğini” ifade etmektedir.

Anlaşma`nın 5.3. Maddesinin uygulanmasına yönelik klavuz ise, ülkelerin, “ tütün endüstrisinin tütün kontrol politikalarına müdahalesi konusunda farkındalığının “ artırılmasını tavsiye etmektedir.

Bu çerçevede 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü etkinlikleri, karar vericiler ile toplumun, endüstrisinin kötü ve zararlı taktikleri hakkındaki duyarlılığını artırmayı hedeflemelidir.

2012 Dünya Sigarasız Günü kapsamında 2012 ve 2013`te, DSÖ` nün belirttiği gibi, tütün kontrol programımızı başarıyla uygularken, tütün endüstrisinin muhtemel müdahalesini engellemek için her türlü çabayı göstermeliyiz. Tütün kontrol programına ait başarı kriterlerini sıralarken özellikle illerde gerçekleştirilen denetimler büyük önem taşımaktadır. Kampanyalarınızda da kullanabileceğininiz, kampanya sloganları ve kampanya materyallerini temin edebileceğiniz web adresi: http://www.havanikoru.org.tr/dunyatutunsuzgunu_malzemeler.html

İlimizde 2007 yılından bu yana tütün ve tütünle mücadele konusunda ciddi anlamda çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. 2007 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen “Maddeye Değil, Sevgiye Bağlı Yaşam” projesi kapsamında çeşitli kurum çalışanları ve vatandaşlar ve öğrenci olmak üzere toplam 27680 kişi “madde, tütün ve zararları” konusunda eğitilmiştir.

19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında tütün kullanımının yasaklanması nedeni ile Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli personellerin eğitimleri tamamlanmış 2008 yılı sonuna kadar 210 kamu hizmet binası, 3 toplu taşıma aracı “denetim amaçlı” ziyaret edilmiştir.

İlimizde 2009-2012 yılında yapılan denetim faaliyetlerinde;

Merkez ve İlçelerde Gece ve Gündüz Olmak üzere 8 Denetim Ekibi ile birlikte 192 Personel tarafından, 2008 yılı-30 Nisan 2012 tarihleri arasında;

-1888 Kamu Kurumu,11623 Özel Hukuk, 300 Toplu Taşıma olmak üzere

TOPLAM: 13.811 Denetim Yapılmıştır.

- 257 Özel Hukuk İşletmesi, 13 Kamu Kurumunda Aksaklık olmak üzere

TOPLAM:264 Aksaklık Tespit Edilmiştir.

58 Özel İşletmeden 71079 TL. Tahakkuk edilmiştir. 212 Özel ve Kamu Kurumuna Uyarı Yazısı Yazılmış 4 işletmeyden 2.892.50TL.idari para cezası tahsil edilmiştir.

174 kişiye İdari para Cezası kesilmiş, 46 kişiden 2.483.20 TL Tahsil Edilmiştir. 130 şahsa 9.373 TL.tahakkuk edilmiş, toplamda 11.856.20 TL.tahakkuk edilmiştir

İlimizde, 4207 sayılı yasanın uygulanması, gerek vatandaşlarımızın, gerekse kamu kurumlarındaki personelin yoğun desek ve katılımları ile büyük başarı ile gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı halkımıza teşekkürü bir borç biliriz. Halkımızın ve özellikle genç ve çocuklarımızın zararlı alışkanlıklardan korunması ve ülkemizin sağlıklı nesiller ile daha sonraki yıllara sağlıklı ve başarılı ulaşmaları açısından tütün ve diğer maddelerle mücadele önemli bir yer tutmaktadır. Bu anlamda Bağımlılıkla Mücadele hepimizin asli görevlerindendir anlayışı ile İl Tütün İzlem Ekiplerimiz ve Bartın Halkı el ele Bağımlılıkla Mücadeleye ve yasanın uygulanırlığını artırmaya devam edecektir.

Sloganımız;
“KENDİNİZ VE SEVDİKLERİNİZ İÇİN
DUMANSIZ BİR HAYAT SEÇİN !”
Tütün Bağımlılık Yapar.

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü
Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Birimi
Dumansız Hava Sahası İrtibat Tel:227 02 58
e-posta:bartin.dumansizhava@gmail.com.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.