33 kişiye 2.155 TL Ceza

Sigara; önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında en önde gelen nedenlerdendir. Günümüzde dünyada 1,3 milyar kişi sigara içmekte ve sigara içenlerin % 80’i gelişmekte olan ülkelerde yer almaktadır.

Ülkemizde sigara ile ilgili kararlı ve istikrarlı mücadele çalışmalarıyla önemli gelişmeler ve ilerlemeler kaydedilmiştir. Dumansız hava sahamıza sahip çıkmak ve bu mücadeleyi devam ettirmek amacıyla İlimizde de çalışmalar sürdürmektedir.

Dumansız Hava Sahası ile ilgili çalışmaları izlemek ve değerlendirmek üzere Valilik bünyesinde İl Tütün Kontrol Kurulu oluşturulmuştur. İlimizde 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun Uygulanırlılığının izlenmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde; İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediyeler ve İl Dernekler Müdürlüğü’nde görevli personellerden “İl Tütün İzlem Ekipleri” oluşturulmuştur. İzlem ekipleri tarafından özellikle yasanın geniş kapsamlı olarak tüm kapalı alanları kapsayacak şekilde yürürlüğe girdiği 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren denetimler yapılmaya başlanmıştır. Denetimlerde ortalama 200 kişi görev almıştır.

19 Temmuz 2009-31 Aralık 2011 tarihleri arasında yapılan denetimlerde:

• 1715 kamu kurumu, 10.234 özel hukuk işletmesi ve 286 toplu taşıma aracı olmak üzere toplam 12.235 denetim yapılmıştır.

• 233 özel hukuk işletmesinde aksaklık tespit edilmiş, 179 özel hukuk işletmesine “uyarı cezası”, 51 özel hukuk işletmesine “idari para cezası” uygulanmış ve 54.526 TL tahakkuk edilerek, 1.692,50 TL tahsil edilmiştir.

• Ayrıca 13 kamu kurumunda aksaklık görülmüş, 11 kamu kurumuna “uyarı” yapılmıştır.

• 160 kişiye “idari para cezası” tahakkuk edilmiş, 33 kişiden 2.155,20 TL peşin olarak tahsil edilmiş, 121 şahsın İdari Yaptırım Karar Tutanakları tahsil edilmek üzere Maliye'ye gönderilmiştir.

Kanun ihlallerini bildirmek için; 184 nolu Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) telefonu, Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 0378 227 02 58 numaralı Dumansız Hava Sahası telefonu, 155 Emniyet, 156 Jandarma telefonlarını arayabilir veya bartin.dumansizhava@gmail.com e-posta adresine mail atabilirsiniz.

Tütün ve tütün ürünlerinin zararları konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla çalışmalarımız yıl boyunca devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında özellikle sağlıkla ilgili belirli gün ve haftalarda, diğer belirli gün ve haftalarda ve İlimizde düzenlenen Çilek Festivali etkinliklerinde sigara ile ilgili çalışmalara geniş olarak yer verilmiştir.

• Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan el broşürleri, dövizler, pankart ve afişlerle halkın dikkati sigaranın zararlarına ve dumansız hava sahasının önemine çekilmiştir. Basın ve yayın aracılığıyla halkımız bilgilendirilmiştir.

• Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Müdürlüğümüz işbirliği ile Yeşilay Haftası etkinlikleri çerçevesinde sigaranın zararlarını anlatan tiyatral çalışma ve gösteriler yapılmıştır.

• Müdürlüğümüzce Sayın Valimiz İsa KÜÇÜK’ün öncülüğünde “Dumansız Hava Sahası Koruyucuları Projesi” başlatılmıştır. Sigara ile ilgili çalışmalara destek vermek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim okulları öğrencilerinden gruplar oluşturulmuştur.

İlimizde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) bünyesinde 01 Temmuz 2010 tarihinde faaliyete başlayan Sigara Bıraktırma 2011 yılında ilk başvuru olarak 1402 kişiye, kontrol ve takip polikliniğinde ise 2177 kişiye olmak üzere toplam 3579 kişiye sigara bırakma tedavisi ve danışmanlık hizmetleri sunulmuştur. Çalışmalarımıza destek veren tüm kurumlara teşekkür ederiz.

Dumansız havamıza sahip çıkalım.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.