Çocuğunuz altını mı ıslatıyor?
ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA (ENÜREZİS)

Çocuklarda alt ıslatma oldukça sık görülen, çocuğu ve aileyi üzen bir problemdir. Gece altını ıslatma (enürezis nokturna) çocuğun gece ve gündüz idrar kontrolünü sağlayabilecek olgunluğa ulaştığı 5 yaştan itibaren bir sorun olarak kabul edilmelidir.

Çocuklarda, tuvalet eğitiminin en geç kazanılan aşaması gece idrar kontrolüdür. Bazı çocuklarda, bu akranlarına göre daha da geç olmakta, çocuk gündüzleri kuru kalıp zamanında tuvalete giderken gece tuvalet ihtiyacıyla uykudan uyanamamaktadır. Gelişimi normal seyreden bir çocuğun gündüz mesane kontrolünü 2-3 yaşlarında, gece ise 3-4 yaşlarında sağlaması beklenir. Fiziksel bir sorun olmadığı ve uygun eğitim verildiği halde belli aralıklarla alt ıslatma devam ediyorsa, çocuğun alt ıslatma sorunu olduğundan söz edilebilir.

Enürezis’in 2 tipi vardır.

1.Birincil Enürezis: Doğuştan olan idrar kaçırmadır, çok sık görülür ve çocuk neredeyse her gece yatağını ıslatır. Bu çocuklar tuvalete kalkma alışkanlığını kazanamamışlardır.

2 İkincil Enürezis: Normal olarak tuvalet alışkanlığı edinmiş ama altı ayda bir yeniden yatak ıslatmaya başlamışlardır. Enürezisin görülme sıklığı, ilköğretim 1. sınıfta %15, 3.sınıfta %3 tür. Enürezis yaş ilerlemesine bağlı olarak olgunlaşmayla azalır. Enürezis daha çok erkek çocuklarda görülür.

ENÜREZİSİN SEBEPLERİ NELERDİR?

1. Mesane kaslarını kontrol edememe.

2. Santral sinir sistemiyle ilgili bir problem; mesaneden giden sinyallere beynin duyarlılığının az olması. Bu sinyalin alınamamasına bağlı olarak gece ve gündüz idrar kaçırma olur.

3. Aile içi değişkenlik; boşanma, her türlü şiddet, mekan değişikliği…

4. Duygusal stres; okul problemleri, ebeveyn eksikliği, arkadaş ilişkileri, kardeş kıskançlığı, ölüm…

5. Kalıtsal nedenler; çocukluklarında hem anne hem de baba benzer bir sorun yaşamışlarsa, çocuk için de risk yüksek olacaktır.

6. Tuvalet eğitimindeki yanlışlıklar; baskıcı tuvalet eğitimi, tuvalet eğitimindeki tutarsızlıklar…

7. Fiziksel travmalar; kazalar, düşmeler…

8. Fizyolojik rahatsızlıklar; idrar yolu enfeksiyonu…

NELER YAPILABİLİR?

Alt ıslatma birtakım rahatsızlıkların belirtisi olabileceği için çocuğu ilk önce doktor muayenesinden geçirerek başka bir rahatsızlığı olup olmadığı hakkında bilgi edinilmelidir. Fizyolojik olarak herhangi bir problemi yoksa aşağıda verilen öneriler uygulanmalıdır.

1. Yatmadan bir saat önce sıvı gıdalar verilmemeli

2. Geceleri kalkıp tuvalete gitme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bunun için ona bir çalar saat verebilirsiniz. Çocuk gece saatini kurar ve tuvalete giderse problem belki ortadan kalkabilir fakat bu çocuğunuzun da isteyebileceği bir yöntem olmalı ve onun sorumluluğunda gerçekleşmelidir. Eğer çocuk saat kurarak kalkmak istemiyorsa onu bunun için asla zorlamamalısınız, bunu istemesi için desteklemelisiniz.

3. Çocuğunuzun alt ıslatma sorununda kontrolü ele almasına izin verin. Çocuğunuza bu konuda ihtiyaç duyduğu mahremiyeti sağlayın. Onun yatak ıslatma sorununun kardeşlerinin yanında gündeme gelmesini engelleyin.

4. Çocuk yatmadan önce tuvalete götürülmeli eğer sabah yatak kuruysa güneş ve gülen yüzle ödüllendirilir. Yatak ıslaksa yağmur ve üzgün yüz verilmeli çocukla birlikte anne çocuğun yatağını ve üstünü değiştirmelidir.

5. Gündüz saatlerinde okul tuvaletlerinin temiz olmaması ve benzer sebeplerle uzun süreler idrarını tutan çocuklar bu alışkanlıklarından vazgeçirilmelidir. Okul sorumluları ile konuşup tuvalet kirliliğine çözüm bulmaya çalışmalıdır.

6. Gece kuru kalması için bez bağlanmamalıdır. (Gece kalkma motivasyonunu olumsuz etkilemektedir.) Altının bağlanması, çocuğun özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca altı bağlandığı için çocuk rahat davranarak alt ıslatmaya devam edebilir.

7. Aileler, alt ıslatma probleminin çocuğun yaşadığı bazı sorunlara bağlı olarak ortaya çıktığını unutmamalı, cezalandırıcı ve suçlayıcı tavırlardan kaçınmalıdırlar. Böylesi tavırlar, problemi ortadan kaldırmayacağı gibi daha da şiddetlenmesine, çocuğun benlik algısının zedelenmesine, özgüveninin sarsılmasına neden olabilir

8. Çocukların benlik saygıları desteklenmelidir.

(ÇOCUK GELİŞİMCİ FATMA AKTAŞ, ÇOCUK GELİŞİMCİ C.ÖZGE MERCAN)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.