Doğumsal Brakial Pleksus Zedelenmelerine Dikkat

19-25 Ekim Obstetrik (Doğumsal) Brakial Pleksus zedelenmeleri farkındalık haftası dolayısıyla tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Türkiye'de doğumsal kol felci konusunda uzman birkaç doktordan biri olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Bölümü Ana Bilim Dalı El ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Akın Üzümcügil , TRT HABER'e konuk oldu.

Doç. Dr. Akın Üzümcügil yaptığı açıklamada, "Doğum sürecinde anne 20 kilodan fazla bebek ise 4 kilodan fazla aldıysa büyük risk vardır. Bu durumda bu risk oranı normal doğumda %97 sezaryen de %3'tür. Sezaryen bu şekilde bebek ve anne kilosu yüksek olduğunda normal doğuma oranla daha az risk taşır daha güvenlidir. Ancak sezeryan doğumu Doğumsal Brakial Pleksus riskini ortadan kaldıran bir etken olarak görmüyoruz"dedi.


Nedir "Obstetrik (Doğumsal) Brakial Pleksus zedelenmeleri" ?

Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mintaze Kerem Günel'in kaleminden:

Gönül ister ki hiçbir çocukta özür oluşmasın, ama buna rağmen maalesef çocukları etkileyen özürlerin oldukça fazla olduğunu görmekteyiz.

Çocuk özürlerinde, erken teşhis ve rehabilitasyon özürlü çocukların bağımsız yaşama dönmesine olanak vermekte, aileleri psiko-sosyal yönden desteklemektedir.

Brakial Pleksus, üç büyük dal halinde seyrederek, tüm kürek kemiği, omuz ve kol kaslarının innervasyonunu ve duyu integrasyonunu sağlayan büyük bir sinir topluluğudur. Zedelenmesi durumunda kürek kemiği,omuz, dirsek, el bileği, el ve parmak kasları etkilenecektir.

Zedelenmenin şiddeti farklı olmaktadır. Sinirin zedelenen bölümlerine göre çalışmayan veya etkilenen kaslar değişik olacaktır.

Doğum sırasında zedelenmesi “Obstetrik (Doğumsal) Brakial Pleksus zedelenmeleri" olarak adlandırılır.

Brakial Pleksus, makat gelişli doğumlarda gövdenin ve boynun yana aşırı eğilmesi ile sinirlerde oluşan çekilme sonrası, baştan gelen doğumlarda ise omuzların dışarı çıkışı sırasında başın ve boynun aşırı yana eğilmesi ile sinirlere uygulanan traksiyon sonrası,doğum ağırlığı büyük, pelvise göre iri ve kafası büyük bebeklerde oluşabilir.

Obstetrik zedelenmeler 3 gruba ayrılabilir.

-5 ve 6. servikal köklerin etkilendiği Erb Duchenne üst seviye paralizisi,

-Servikal 8 ve Torakal 1 köklerinin etkilendiği Klumpke paralizisi,

-Tüm kolu içine alan paralizi (felç),

Brakial Pleksus zedelenmesinin erken fark edilmesi ve teşhisi, bebeklerde hareket azlığının ilk haftalarda çok göze batan bir semptom olmaması nedeniyle çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Doğum sonrası, kadın doğum ve neonatal pediatrist hekimler tarafından Brakial Pleksus zedelenmesi olduğu düşünülen bebekler, pediatrik nöroloji uzmanına sevk edilmeli ve hemen fizyoterapi ve aile eğitimi başlatılmalıdır.

Erken teşhis ve rehabilitasyonun önemi açısından ;

Taburcu olana kadar fark edilemeyen bebeklerde ailelerin bu olayı fark ederek bebeklerini doktora götürmelerini sağlayacak bazı noktaları açıklamak istiyorum;

Bebeğin her iki kolunu eşit hareket ettirememesi,

O taraf kolda renk değişikliği ve şişlik,

Kıyafetlerini giydirirken o taraf kolun giydirilmesinde zorluk,

Yıkama sırasında o taraf kol kaslarında hissedilen yumuşaklık,

Kucağa alınırken bebeğin o taraf kolunun kayması, tespit etmede zorluk.

O taraf elin yumruk yapılamaması ( bebeklerde ilk bir aya kadar devam eden elin sıkıca yumruk yapılmasından ibaret olan yakalama refleksi, olması gereken bir reflekstir), parmak uzatılınca kavranmaması,

Köprücük kemiği üzerinde tek taraflı şişlik,

Daha büyük bebeklerde (1 ay ve sonrası);

Elin ağza götürülememesi,

Cisim ve oyuncakların hep tek elle kavranması,

Yüzükoyun yatırıldığında o taraf kolunu dışarıya çıkaramaması

Oturma dengesinin geç gelişmesi ve etkilenen kol tarafına bebeğin düşme eğilimi,

Bu gibi durumlarda ailenin bebeği hemen doktoruna ve gerekirse pediatrik nörologa ve ortopediste götürmesi gerekmektedir.

Brakial Pleksus tedavisi cerrahi + fizyoterapi yada yalnızca fizyoterapi olarak ikiye ayrılabilir.

Ameliyat gerekip gerekmediğine ileri tetkiklerle karar verilir. Ama cerrahi girişim yapılsa da yapılmasa da fizyoterapi uygulamaları çok önemlidir. Cerrahi yapılacak vakalarda ekip çalışması önemlidir ve ameliyat öncesi de rehabilitasyon programı sonrasında olduğu gibi devam etmelidir.

Ben sizlere mesleğim gereği yalnızca fizyoterapi rehabilitasyon yaklaşımlarından ve tedavi sırasında ailelerin dikkat etmesi gereken önemli durumlardan bahsetmeye çalışacağım.

Fizyoterapi-Rehabilitasyon:

Brakial Pleksus zedelenmelerinde iyileşme 1- 18 ay içerisinde en iyi şekilde görülür, bununla birlikte iyileşme;

* Sinir zedelenmesinin şiddetine,

* Tipine,

* Erken ve uygun cerrahi girişime,

* Erken başlanan rehabilitasyona,

* Ekip çalışmasına.,

* Ailenin aktif olarak rehabilitasyona katılmasına bağlıdır.

Doğumdan hemen sonra tespit edilen vakalarda kolu, sinirde ve çevre dokularda oluşan ödem ve olası kanama nedeniyle 1-2 hafta dinlendirmek gerekir. Eğer köprücük kemiğinde bir kırık ve zedelenme söz konusu ise dikkat edilmelidir. Bu aşamada sinir üzerine gerilimi önlemek amacıyla kol sarkık vaziyette tutulmamalı, kol hafif yanda ve dirsek hafif bükük tutulmalıdır. Bu dönemde cihaz önerilmemektedir. Eski yıllarda bu dönemde kol 90 derece yanda ve dışa dönük tam tespit yapılırdı. Son literatür çalışmaları, rijit bir tespitin omuz ve kol eklemlerinde limitlenmelerine ve omuz çıkıklarına yol açabileceğini vurgulamaktadır Bu nedenle, özellikle bebeğin kucağa alınması, kıyafet değişimi ve yıkanması sırasında kolun sarkması önlenmeli, sırt üstü yatış bu devrede tercih edilmeli, yatış sırasında kol yukarda bahsettiğim şekilde hafif yanda tutulmalıdır.

2 haftadan sonra egzersiz uygulamalarına geniş bir fizyoterapi değerlendirmesinden sonra geçilmelidir. Egzersizlerin amacı,

Kasların zayıflaması ve uzun süreli hareketsizliğe bağlı kaslarda oluşacak bozuklukların önlenmesi,

Eklem açıklığının devamının sağlanması ve limitasyonların önlenmesi,

Bebeğin motor gelişim geriliklerinin önlenmesi,

Kol ve elin fonksiyonel kullanımın sağlanması,

Omuz çıkıkları ve kas yaralanmasını önleyecek pozisyonlarının sağlanmasıdır.

Egzersizler ailelerin düzenli yapmaları amacıyla her alt değişimi sonrası olarak tavsiye edilir. Sayısını fizyoterapist çocuğun durumuna göre belirlemelidir.

Rehabilitasyon yaklaşımları her iki kolu da içine alarak yapılmalı ve oturma, emekleme gibi aktiviteler çalıştırılmalıdır.

Egzersizlerin yanı sıra gerekli durumlarda cihaz ve değişik fizyoterapi uygulamaları gerekebilir.

Düzenli kontrollerin ilgili doktor ve pediatrik fizyoterapist tarafından yapılması gerekir.

Özetle, doğum sırasında oluşan ve kolun fonksiyonlarını etkileyerek çocuğun ilerde kolunu kullanamaması ve diğer hareketlerde bozukluğu yaratan Brakial Pleksus zedelenmelerinde erken teşhis, uygun tıbbi müdahale, erken rehabilitasyon ve aile eğitimi çok önemlidir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Brakial Pleksus
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hanife erdem 5 yıl önce

herkes sezeryan olsun o zaman bu nasıl mantık, nasıl haber başlangıc cümlesi, hoca bile bunu demiyo videoda, siz hangi videyoyu dinledinizde bunu anladınız, "kadın çok kilo alırsa bebek çok kilo alırsa sezeryan güvenliymiş" güya, sezeryanın güvenli oldugunu kim demiş,
recep akdağın yakın zamanlı ifadeleri:
"sezaryen, sadece ihtiyaç halinde anne ve bebeğin sağlık durumu tehlikeye girdiğinde başvurulması gereken bir yöntemdir. tüm hekim arkadaşlarımı ve gerek olmadığı halde sezaryen ameliyatı yapan kuruluşları da uyarıyorum. ben türkiye cumhuriyeti sağlık bakanı olarak, hamile vatandaşlarımızı korumaya kararlı olduğumu özellikle ifade etmek istiyorum" dedi.
sağlık bakanı recep akdağ, son yıllarda mersinde normal doğumun aksine sezaryen ile doğum oranında patlama yaşandığını belirterek bakanlık olarak sezaryene karşı olduklarını söyledi
ve bunun gibi...
EDİTÖR: Ancak sezeryan doğumu Doğumsal Brakial Pleksus riskini ortadan kaldıran bir etken olarak görmüyoruz EKLENMİŞTİR

Avatar
Hatice Erdem 5 yıl önce

editör: biraz erdem

Avatar
Muhammet Karakök 5 yıl önce

benim coocugumun kolunun.felc.olma.sebebinin yukaridaki haberden daha net bir izahı yok. anne 30 kilomalmis bebek neredeyse 4.5kilo normal dogum yapildi. bu çagda bu teknolojide boyle bir olayin sebeplerini hic bir aciklama savunamaz. ilk yorumu yapan art niyetli şahsa ebemisin doktormu? diye soran degerli sagduyulu şahsiyete.tesekkurlerimi sunuyorum. bizlere.destek olan herkesten Allah razi olsun.

Avatar
Derdin ne Hanife 5 yıl önce

Saglik bakanligi genelgesinde kilolu anne ve kilolu bebeknrisktir diye belirtulirken ve Bir cok uzman acik acik belirtirken dogumsal.kol felcinormal.dogumda yuzde doksan daha cok olur diye sen halen neyin sezaryenini savunuyorsun. Bebek kilolu degilse annede seker yoksa zaten normal dogum yapilmali ona bisey diyen yokki. Yok yere sezaryeni savunan da yok. Sizin derdiniz ne hanife hanim. Turkiyede 4 cocuktan biri brakiql pleksus yqralqnmasi ile doguyor. Daha diger anne ve bebek olumleri bunun icinde yok. Bilmeden konusmayin binlerce.aile magdur.. İngilteredr normal.dogumda yaralanma olayinyuzde sifir bizde sezaryen cok ona ragmen yuzde 97. siz bence doktolarin ebelerin egitimini saglik sisteminin bozuklugunu ekipman ve personel yetersizligini konusun sonra normal dogum yapilsin tabiki.. Siz annesinolen cocuklarla bebegi ölen annelerle konustunuzmu cocugu felcli ailelerle gorustunuzmu aci ocaginiza dusmedigi icin bilmiyorsunuz.. yazil.cok yazik. Bakanin aciklamarini bilen tek siz degilsiniz bakan gereksiz yere sezaryen yasak diyor. Bi gidin bakin 2.5kilo 3kilo bebekleti tanidik es dost kiyagi ile torpille.sezaryen dogumla alan doktorlari sorgulayin.. bakalim cesurca ortaya koyabilen bir yonetim cikacakmi?

Avatar
henife doktormusun ebemi 5 yıl önce

sayın sağlık bakanının beyanı sezeryanla doğum oranı çok artmıştır sezeryanla doğum hem hen bebek sağlığı için çok olumlu bir uygulama değildir onun içindirki sezeryanla doğumu zorunlu haller dışında yasakladık demiştir bartın da bu beyanı gözleri ile okuyup başka yerleri ile anlayanlar 2 kilo 3 kilo 4 kilo ya kadar çocukları sezeryanla 4 ve üzerindeki bebekleri normal doğumla yaptırmışlardır buda son dört yılda bartında sakat doğum oranını arttırmıştır. bartında sağlık alanında türkiyenin gerisine düşmüştür siyasileri göreve davet ediyorum sağlık da ahbap çavuş ilişkisi ailelerde derin yaralar bırakıyor saygılar

Avatar
derdin ne hanife diyenin derdi ne 5 yıl önce

ingilterede doğum yaralanma oranı yüzde 0 diyen vatandaş bunu nasıl uydurdun, ayrıca normal doğumu savunmak için doktor veya ebe olmak mı gerekiyor, cumhurbaşkanımız da normali savunuyor, normali varken neden illa anormal, eskiler 5 kilo bile doğururmuş bişey olmazmış,

Avatar
hatice erdem 5 yıl önce

biraz erdem, evet gerçekten de biraz erdemli olup ona göre davranmak gerekir, kadere inanmayan herşeyin mükemmel güzellikte olmasını isteyen yeni nesil, evet anlıyorum hayat kolay değil zorluklarla dolu ancak zorlukların hayatın bir imtihanı olduğunu bunlara rağmen Allah'a isyan etmemek gerektiğini bilmek gerekir,yani eksiklikler kötü mü illa, Allah bunu bize mesela hz.musa ile göstermiştir, kekemedir,kardeşi hz harun çoğu zaman onun yerine hitap etmiştir, bu da bir işaret değil mi, eğer Allah (c.c) isteseydi hz.musayı kekeme yapmazdı ama eksiklik gibi gözüken şeylerin insanlara liderlik eden bir peygamber olmasına dahi engel olamayacağını gösteren en güzel örnektir, muhammet bey çocugunuza üzüldüm elbet ama belki de kaderi budur çocugunuzun, belki de çok iyi bir hatip olmaktır kaderi veya çok iyi bir öğretmen olmak, Allahın(c.c) fikrinden sual olunmaz elbet vardır bir hikmeti bir de bu açıdan düşünmek ve isyan etmemek, engeller gibi bize gözüken eksikliklerin belkide vardır bir sebebi

Avatar
Hanife biz seni tanıdık 5 yıl önce

o annelere yavrulara yapilan ihmalleri cumhurbaskanima da sikayet edicem. simdi sende beni tanidin dimi :-) rabbim bizi bu derde sokanları bizden beter etsin. i̇ngilterede yuzde 0 oldugunu surekli ingiltereye giden cerrah buyugumuzden ogrendim. numarani site yoneticisine mail at bana versin seni arar detayli sekilde bilgilendirim. burada atarken sergiledigin cesareti telde gorelim. buarada bartinda 1 sene icinde kac tane cocuk dogumsal.kol felciyle dunyaya geldi sana bu bilgiyide vericem. sayi az degil ve genelde malesef tablolar hep ayni. neden bir zengin cocugunda böyle bisey yok bunuda sana belgeleriyle ispatliycam. halk konasacak siz susacaksiniz. karsinizda bos insanlar yok. biz yavrularimizin tibben magdur edildiginden eminiz ve bunu ne pahasina olursa.olsun adalet onunde de ispatlayacagiz. sen benim cocugun ebesi veya esimin doktorumusun acaba.... :-) fetöcü hakimler savcilar bilirkisiler icerde bakalim delil yokedenler adaleti yaniltanlar simdi ne yapacak. numarani bekliyorum.