Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı dolayısıyla kamuoyunu bilgilendirici bir bası açıklaması yaptı:

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda en az 25.000 kadını etkilemektedir. Tüm kadın kanserleri içerisinde %20-25’i meme kanseridir. Erken evrelerde yakalanan meme kanserlerinin tedavi oranları çok yüksektir. Ancak, ileri evrelerde hem yaşam süreleri kısıtlıdır, hem de uygulanılan tedaviler hastaların  yaşam kalitesini düşüreceği gibi kamu maliyetlerini de artıracaktır.
  
Meme kanserinde erken tanı mümkün müdür ve tarama testi var mıdır?

Hiç şikayeti yokken olası bir kanseri erken yakalamak için yapılan işlemlere tarama testleri denir. Ulusal tarama standartlarına göre hedef yaş grubu olan 40-69 yaş arasındaki her kadının iki yılda bir mamografi çektirmesi gerekmektedir. Diğer bir tarama yöntemi 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi yapması ve yılda bir kez klinik meme muayenesi yaptırmasıdır.
 
Meme kanserinin belirtileri neler olabilir?

Erken evre meme kanserinde hastanın hiç şikayeti olmayabilir bu yüzden taramalar önemlidir. Meme kanseri genellikle erken evrede ağrıya neden olmaz. Çoğunlukla aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı vardır.

 • Memede ele kitle gelmesi en sık rastlanan belirtidir.
 • Memeden akıntı gelmesi (bulanık ya da kanlı)
 • Meme başında veya meme derisi üzerinde çekilme
 • Memede büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması
 • Meme başında iyileşmeyen yara, ülser
Hastalık meme dışında organlara sıçramışsa (metastaz yapmışsa), sıçradığı organa göre şikayetler ortaya çıkar. Örneğin kemiğe sıçramışsa, kemik ağrısı, kemik kırıkları, beyne sıçramışsa baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, görme bozukluğu hatta felç gibi şikayetler gelişebilir.

Meme kanserine yakalanma riskini arttıran durumlar nelerdir?
 • En önemli risk faktörü yaştır. Yaş arttıkça meme kanserine yakalanma riski de artar. Meme kanserlerinin çoğu 50 yaş üzerinde görülür.
 • Aile öyküsü çok önemlidir. Birinci derece akrabalarında (anne, kız kardeş gibi) meme kanseri olanların meme kanserine yakalanma riskleri daha yüksektir.
 • Daha önce meme kanseri geçirmiş olanlarda,
 • Geç menopoza girenlerde (55 yaş sonrası),
 • Gebelik yaşı geç olanlarda (özellikle 30 yaş üstünde) ve çocuk emzirmemiş kadınlarda daha sık görülür.
 • Düşük miktarda yağ içeren, meyve ve sebzenin bol tüketildiği, ideal kilonuzda kalmanızı sağlayan dengeli bir beslenme önermektedir. Ergenlik döneminde yapılan düzenli fiziksel aktivitenin meme kanseri gelişmesini azalttığı bilinmektedir.
 • Alkol alımı (fazla miktarda) ve sigara kullanımı meme kanserine yakalanma riskini arttırır.
Unutulmamalıdır ki; erken evrede yakalanan kanserler tedavi ile iyileştirilebilir.

Meme kanseri taraması yaptırmak için 40-69 yaş arası kadınlar 2 yılda bir mamografi çektirmek için KETEM’e yada Aile Hekimine,

Rahimağzı (serviks) kanseri taraması yaptırmak için 30-65 yaş arası kadınlar 5 yılda bir kez Aile Hekimine,

Kalınbağırsak kanseri taraması yaptırmak için 50-70 yaş arası kadın ve erkekler 2 yılda bir Aile Hekimine,

Prostat kanseri taraması yaptırmak için 40 yaş üstü erkekler her yıl bir kez Üroloji (bevliye) hekimine başvurmalıdır.

Kanser taramaları KETEM ve Aile Hekimliklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.