TOKİ İlköğretim Okulu'ndan kan bağışı

Bartın TOKİ İlköğretim Okulu Müdürü Aydın Bilgin yaptığı konuşmasında, "Zonguldak Kızılay Kan Merkezine ve Bartın Kızılay Şubesi Başkanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bizde TOKİ İlköğretim Okulumuzda elimizden geldiği kadar bu kan merkezimize velilerimizle destek vermeye çalıştık. Herkesin kana bir gün mutlaka ihtiyacı olabileceğini düşünüyoruz tüm halkımızı kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz" dedi. Kan Merkezi hekimi Dr. Kubilay Demir, "Unutmamak gerekir ki kan yapılamayan tek ilaçtır. Kanın tek kaynağı da insanlar yani bizleriz. Kan verme noktasında vatandaşlarımız bilinçleniyor. Kızılay'ımızın hizmetleri arasında sadece kan bağışı bulunmuyor. Türk Kızılay'ı bugün birçok önemli çalışmaya öncülük ediyor. Kan bağışı noktasında da Türk Kızılay'ının önemli çalışmaları bulunuyor. Amacımız günümüzde çok fazla artan kana ihtiyaca cevap vermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

KAN VERMEK VÜCUDUMUZU YENİLER

Bartın Kızılay Derneği Şubesi Başkanı İsmail Çakır TOKİ İlköğretim Okulunda düzenlenen kan bağışı kampanyasında yapmış olduğu konuşmada kan vererek vücudun yenilendiğini belirtti. Çakır konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Her yıl yüzlerce insan hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık, son yıllarda yapılan araştırmalar ülkemizdeki yıllık kan bağışı oranının nüfusun yüzde 1?i kadar olduğunu gösteriyor. Kan bağışı, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanı sıra kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşıyor. Kan bağışında kan hücreleri yenileniyor, bu da daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağlıyor. Kan, tek kaynağı insan olan çok değerli bir ilaçtır. Yaklaşık kırk yıldan beri kan yerine kullanılabilecek ve bu değerli yaşam iksirinin yerini alabilecek, yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar alınamamıştır. Elde edilen, sınırlı kullanım alanı olan bazı yedekler de kullanımlarının pratik olmaması ve çeşitli yan etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılamamıştır. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması kanın ve kan bağışlamanın önemini son derecede arttırmaktadır. İşte sağlıklı iken kan bağışlamakla böyle çaresiz bekleyen bir insana ve onun çaresizlik içinde kıvranan sevdiklerine çare olacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Kan bağışlamanın bence en büyük yararı, insanın ömründe bir kez olsun bu duyguyu yaşamasıdır.

KAN BAĞIŞINDA BULUNMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ KENDİLERİ HAKKINDA BİLGİLERİ İÇEREN FORMU DOLDURUYORLAR

Şube Başkanı Çakır, "Öncelikle donör adaylarına bir donör değerlendirme formu verilerek bunu dikkatlice, doğru ve samimi cevaplar vererek doldurmaları ve altını imzalamaları istenir. Formu doldurup, verdiklerinde bu form ilgili arkadaşlarımız tarafından incelenir ve donör adayı ile yüz yüze, kısa bir görüşme yapılır. Bu görüşmede bazı sorular ve verilen cevaplar hakkında açıklama yapılmakta ve yanlış anlaşılmalar varsa düzeltilmektedir. Bu aşamada kan vericisi olmaya engel teşkil eden herhangi bir sorun yoksa fizik muayene (boy, kilo, tansiyon, nabız ölçümü ve gözle muayene) yapılır. Bu aşamada da bir sorunla karşılaşılmadıysa o zaman yapılacak testler için tüpe kan alınır. Alınan kan örneğinde kan sayımı ve diğer bazı testler yapılır. Eğer testler sonunda kan alınmasına engel bir sonuçla karşılaşılırsa, bu konuyla ilgili olarak donör adayına yazılı bir bilgilendirme yapılır. Kanda yapılan testlerde de engel bir durum tespit edilmezse bağışçı adayı kan alınmak üzere donör yatağına alınır ve bir ünite kan alınır. Kan alma işlemi 15 dakikadan daha az sürmektedir. Kan alımı sonrasında 10-15 dakikalık bir gözlem süresi vardır. Bu arada bağışçılarımıza yiyecek ve içecek ikramı yapılır ve kendilerine teşekkür ederek uğurlanırlar. Kan vermenin faydaları arasında, Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. Kan bağışçısı her kan verdiğinde, AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz, Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur. Bağışlanan kan, Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın hayata dönmesine bir vesile olacaktır. Kan bağışında bulunanlara kan sigorta kartı tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan bütün yakınlarınıza Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır" İfadelerine yer verdi.

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.