170 yıllık PTT tarih oluyor
Türkiye Kamu-Sen İl Tem. Sezai HANGİŞİ ve Türk Haber-Sen İl Tem. Ahmet KASAPOĞLU’nun basın açıklaması:

Değerli üyelerimiz, değerli Bartın Halkı ve yazılı ve görsel basınımızın emektarları;

23 Ekim 1840 tarihinde kurulan, İstiklal Savaşında, önemli görevler üstlenen, haberleşme gibi çok önemli bir görevi yerine getiren PTT, yani 170 yıllık çınar tarih olma yolunda. Nasıl; Türkiye Büyük Millet Meclisi devre dışı bırakılarak,  Kanun Hükmünde Kararname ile. Bu mümkün mü? Anayasa’ya aykırı değil mi?

Hukukçulara göre mümkün değil, Anayasa’ya da aykırı. Ama anlayış ben yaptım oldu.

Neden tarihi bir kurum tarih yapılmak isteniyor. Gerekçesi nedir. Avrupa Birliği Müktesebatında yer alan, tekelin kaldırılması, hizmetlerin liberalleştirilmesi, özel sektöre açılması. Anonim Şirket yapılmadan sağlanamaz mı? Sağlanır, onlarca örnekleri var. Özel sektör zaten PTT’nin hizmetlerini yapıyor. Hiç kimsede bir şey diyemiyor.

Bu uygulamadan kim kazançlı çıkıyor. Devlet mi, çalışanlar mı? Kocaman hayır. İstihdam edilen binlerce kişi işinden ekmeğinden olurken, devletin kurumları birer birer ortadan kaldırılıyor. Devletin bu da benim diyeceği neredeyse bir Çivisi kalmadı.

Başka kurumlara geçmek isteyenler bu soruyu sormadan, Türk Telekom’dan veya özelleşen bir kurumdan başka bir kuruma nakledilen arkadaşlarımızı bir ziyaret etsinler. Onların neler çektiğini gözleriyle görsün, kulaklarıyla dinlesinler, ondan sonra kurum değiştirmeye karar versinler.

PTT veya başka bir kurumda Emekliliği gelmiş ve yüzde 30 ikramiye artışını kurtuluş olarak görenler ise, siz emekli olup gideceksiniz de buralarda kimler çalışacak diye hiç düşündünüz mü.( Emekli olduğunuzda maaşlarınızın yarı yarıya düşeceğini de unutmayın) Yine buralarda senin benim çocuğumuz çalışacak. Ama bir farkla. Sen Anayasanın 128’nci maddesine göre iş güvencesine ve her türlü hakka sahipsin, çocuklarımız buralarda köle gibi çalıştırılacak.

PTT’yi AŞ yapacak olan taslak bakanlara kurulunda imzaya açıldı. Taslakta neler var, isterseniz bir bakalım;
Daha önce hazırlanan ve sizlere duyurusunu yapmış olduğumuz taslakta Ulaştırma Bakanlığı bazı değişiklikler yaptı. Buna göre, Posta ve Telgraf Kanunu taslakta yer almıyor. PTT Genel Müdürlüğü KİT olmaktan çıkartılıyor, PTT A.Ş’e dönüştürülüyor. Taslağa göre emekliliği dolmuş yaklaşık 6900 kişiyi emekliliğe teşvik etmek amacıyla yüzde 30 teşvik ikramiyesi veriliyor. Taslakta en çok merak edilenlerden birisi de başka kurumlara geçiş hakkı Başbakanlığa sunulan taslaktan çıkarıldı. Ayrıca mevcut çalışanlara performansına göre dört ikramiye ödenmesi de yer alıyor. Herkes bu ikramiyeden faydalanamayacak. A.Ş olunduğunda yeni personel istihdamı; KPSS’den alınacak 657 Sayılı Devlet Memurları ve İş mevzuatına tabi olmayan sözleşmeli statüde olacak. Bu personelin özlük hakları yönetim kurulu tarafından belirlenecek. Mevcut çalışan personelden bir yıl içerisinde başvuranlar yeni statüye geçebilecekler. Ancak, kimlerin bu statüye geçeceğini Yönetim Kurulu belirleyecek. 399 Sayılı Kanuna tabi olarak çalışırken yeni statüye geçenler iş güvencelerini kaybedecekler. Yönetim Kurulu isterse bu durumda olanların sözleşmelerine son verebilecek. Kurum;  personel alımında yüzde 10 sınırlama getiren Finansman Kararnamesinden de muaf tutuluyor.

Taslağın 3 Ekim 2011 tarihine kadar kanunlaşması bekleniyor.

Çok değerli PTT çalışanı arkadaşım;

Sendikamız PTT’nin şirket olmasına kesinlikle karşıdır. PTT’nin 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de yönetilmesi mümkün değildir. Çünkü PTT kit konumundadır ve personel alımında finansman kararnamesine tabidir. Böyle olunca; yıl içerisinde eksilen personelin yüzde onu kadar personel alınmakta. Bu durum da kurumun hızla taşeronlaşmasına yol açmaktadır. Bu yüzden sendikamız, kurumların şirketleştirilmesi, taşeronlaştırılması yerine siyasilerin elini çektiği Özerk hale getirilmesinden yanadır. PTT yönetimine mali ve idari özerklik verilerek kurumun ve çalışanlarında geleceği karanlıktan kurtarılmalıdır. PTT A.Ş yapıldığında kurumunda çalışanların akıbetinin yarın ne olacağını bilmiyoruz. Çünkü bu yetkiyle PTT A.Ş, yeni şirketler kurabilecek, bu şirketleri başkalarına devredebilecek. Ayrıca, ülkemizde kurumların şirket yapıldıktan sonra sonuçları ortada. Kurumlar ya tamamiyle yok edilmiş, özelleştirilmiş, taşeronlaştırılmış veya küçültülmüştür. Kurumundan başka kurumlara geçen personel ise gittiği kuruma uyum sağlayamamış, intiharlara varan mağduriyetler yaşanmıştır.

Milletimizin 170 yıldır hizmetinde olan ve en ücra köşesine kadar kamu hizmetini yerine getiren tarihi bir kurumun, tarih olmasını istemiyoruz.

Bugün Avrupa ülkelerinde bile yapılan yanlışlıktan dönülmekte, özelleştirilmiş kurumlar tekrar kamulaştırılmakta iken, ülkemizin bu yanlışlıkları yapmalarının da karşısında olduğumuzu buradan ifade etmek istiyoruz.

PTT zarar eden bir kurum değildir. Milletimizin omuzlarında bir yük hiç değildir. Yaklaşık 37 bin kişi istihdam edilmektedir. Özel sektör ise kar amacı gütmektedir. Özel sektörün kar etmediği bölgelere hizmet götürmesi söz konusu değildir, o zaman bu hizmetleri kim yapacak. Türk Telekom’da aynı anlayışla özelleştirilmişti. Rekabete açılacak, hizmetler ucuzlayacak denilmişti. Ne oldu, hizmetlerimiz ucuzladı mı? Bugün Tük Telekom’da hizmetler ucuzlamazken, arızalar daha geç yapılır hale gelmiştir. Çünkü özel sektör sadece karın yoğun olduğu bölgelerde hizmet vermektedir.

Bütün bu sebeplerden dolayı PTT’nin şirket yapılmasından vazgeçilmeli ve özerk hale getirilmelidir.
Buradan, kendisini başmüdür, genel müdür, hatta bakan sanan, tayin, terfi yaptıran, çalışanların çocuklarını işe aldırma sözü veren, her türlü yalan vaatte bulunan, her türlü ahlaksızlığı meziyet sanan, sendikacılığı sulandıran, tetikçilik yapan, çalışanların huzurunda biz buna karşıyız nutukları atan, sendikamızı suçlayan malum sendikaya da bir sözüm var. Mademki gücünüzü hükümetten alıyorsunuz, onların verdiği destekle büyüyorsunuz, çalışanları tehdit ediyorsunuz, bu kadar yalakalık yapıyorsunuz, buyurun her türlü talimatı aldığınız,  yetkililere söyleyin PTT’nin şirket olmasından vazgeçsinler. Allah rızası için bir iş yapın veya yaptırın. Yıpranmayı çıkartın, PTT’ye beş bin personel aldırın, mesela, kefalet paralarını hak sahiplerine dağıttırın. Bir günde bir hayırlı iş yapın.  Fitne üretmeyin. Yalan söylemeyin. 
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erman 10 yıl önce

sarı sendika olmak gerçekten zor, en son toplu sözleşme görüşmelerinde gördük EVET i biz niye verdik neden verdik muhasebesi yapıyorlar. yazıklar olsun gerçekten

Avatar
Hasan 10 yıl önce

Çok geçde olsa yavaş yavaş bazı şeyleri anlamaya başlıyanlar var.Hiç yoktan buda iyi zararın neresinden dönersen kardır.

Avatar
Fehmi Usta 10 yıl önce

Satılmayan birşey kalmasın. Bütün PTT şubeleri vatandaşın vergileri ile sıfırlandı, şimdi kelepir fiyata satılacak. Bir gün gelecek birileri pişman olacak ama iş işten geçecek.