BAKİAD Ulus'a çıkarma yaptı

BAKİAD’DAN BARTIN-ULUS DAYANIŞMASI

Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) haftalık yönetim kurulu toplantısını Ulus ilçesinde gerçekleştirdi. Ulus Dost Eller Derneği ev sahipliğinde Dost Işık Pastanesinde gerçekleştirilen toplantıya Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik, Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus, BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, İl Genel Meclisi Üyesi Musa Gürüz, Ulus Dost Eller Derneği Başkanı Adnan Denizli ve dernek üyeleri, BAKİAD Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz, Cihat Çakır, Mehmet Çelikkaya, İsmail Naci Ünal, Salih Günay, Muhammet Demiray, Yunus Çiftçi, Hakkı Çelik, Muhammet Aksoy, Fehmi Elmacı, Serhat Basri Maden ve BAKİAD Genel Sekreteri Hasan Önder katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Öncelikle çok kısa bir süre önce elim bir kaza neticesinde kaybettiğimiz Ulus’umuzun sevilen işadamı ve sanayicisi Remzi Çelik’e Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün aramızda bulunan üyemiz işadamı Hakkı Çelik Beye de tekrar başsağlığında bulunuyoruz. Ulus önemli bir müteşebbisini kaybetmiştir. BAKİAD olarak bu acılı gününde Demod Kereste Fabrikası firmasının yanında ve destekçisi olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

BARTIN IPARD KAPSAMINA ALINMALI

Dernek faaliyetleri hakkında bilgiler veren BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Her hafta kesintisiz olarak düzenlediğimiz yönetim kurulu toplantılarımızda dernek faaliyetlerimizi, ilimizin güncel konularını ele alıyoruz. Amacımız üyelerimizi, işadamı ve sanayicilerimizi çağın gerekliliğine göre en iyi bir şekilde hazırlayıp hedeflerine emin adımlarla gitmelerini sağlamaktır. Ülkemizin 2023 hedeflerinin yakalanmasının çok çalışmakla, üretmekle, katma değer sağlamakla, ihracat yapmakla yakalanacağına inanıyoruz. Ulus ilçemizde üyelerimizle bir araya gelerek kaynaşma toplantı düzenlemek uzun zamandır gündemimizdeydi. Bugün kaymakamımız, belediye başkanımız, il genel meclisi başkanı ve üyemiz ve aynı zamanda hem üyemiz hem de Ulus Dost Eller Derneği Başkanı ve üyeleriyle bir araya gelerek Bartın-Ulus birlikteliğini gerçekleştirmekten dolayı memnuniyet duymaktayız. Ulus ilçemizin elinde bulundurduğu potansiyellerini daha aktif kullanarak ilçemizin göç almasını arzulamaktayız. Bunun için Ulus’un belirli öncelikleri ele alınıp ilçenin tarihindeki önemli üretim değerlerine geri döndürülmesi planlanabilir. Doğal zenginlikleri turizme kazandırılıp daha cazip hale getirilebilir. İlçeye yatırımcı çekilebilir. Öte yandan tarımının gelişmesi için fon yardımı ve desteklerini de çok önemsiyoruz. Bartın'ımızın yüzde 65'i, Ulus ilçemizin de yüzde 75’i kırsal kesimden oluşmaktadır. Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’un da ilimizin IPARD kapsamına alınması için çalıştığını ve konuyu takip ettiğini biliyoruz. Bartın’ımız bu kapsama dahil olursa bireysel yatırımcılar, AB fon kaynaklı olarak hibeler alabilecekler. Böylelikle tarımsal ve kültürel ekonomimiz canlanmış olacak, kentimiz, Ulus ilçemiz eskiden olduğu gibi üretim merkezi olabilecektir." dedi.

5084’TE MÜJDELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

5084 sayılı yasanın uzatılması için özellikle BAKİAD olmak üzere ticaret odası ve diğer kurum kuruluşların ve tüm illerimizin girişimlerinin bir farkındalık yarattığını dile getiren Dikyurt, bu sayede Başbakan’ın konuyu tekrar gündeme taşıyarak sıkıntıların giderileceğine dair çalışmaları olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Bartın’da yatırımların hız kazandığına dikkat çeken ve bir önceki 5084 sayılı teşvik yasasının yasalaşmasını beklediklerini dile getiren BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 5084 sayılı teşvik yasasının devam edeceği yönündeki açıklamaları yatırımcı işadamlarını sevindirmiştir.5084 sayılı teşvik yasasının sayın başbakanımız tarafından uzatılacağının açıklanması müjdesi bizleri çok mutlu etti. Böylelikle işveren prim desteği ile var olan firmaların da desteklenmesi olumlu bir gelişmedir. Yasanın sona ermesi değil uzatılması konusunda verilen müjdenin, mutlu sonla neticelenmesini dört gözle beklemekteyiz” şeklinde konuştu.

6331’E DİKKAT

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının işveren sanayici ve işadamlarına her geçen gün yeni sorumluluk ve yükler getirdiğini dile getiren BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Yeni iş kanunu nedeniyle kimsenin ceza alarak mağdur olmasını istemiyoruz. Bu yüzden ne işverenimizin ne de işçimizin başına her hangi bir mağduriyetin gelmemesi için bu yasanın irdelenerek iyi bilinmesi gerektiğini vurguluyoruz. İşletmelerimiz bir kişi bile çalıştırsa tehlike durumuna bakılmaksızın acil durum eylem planı ve risk analizi yaptırmak zorundadır. 6331 Sayılı İSG Kanunu’na dikkat edilmesi gerekir” dedi.

KAYMAKAM ATİK: ULUS CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Birlik, beraberlik dayanışma adına Ulus Dost Eller Derneği ve BAKİAD’ın sergilediği birliktelik örneğinin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik Ulus’un cazibe merkezi olabilmesi için çeşitli çalışma ve projeler üzerinde durduklarını dile getirdi. Ulus’un turizm açısından cazibe merkezi olması adına AB projesi hazırladıklarını ifade eden Kaymakam Ali Fuat Atik, “Köylerimizde var olan ahşap evlerin gelen turistlerin konaklamasına yönelik pansiyon olarak kullanıma açılmasını teşvik etmeyi ayrıca otantik bu evlerin içiyle ve dışıyla orijinalliğini muhafaza ederek Ulus kültürünü anlatan birer yerler olmasını arzu ediyoruz. Kumluca ve Abdipaşa beldelerimizle birlikte bir bütün olarak ilçemizin her yönden gelişip kalkınması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

GÜRÜZ: ULUS ÇIKMAZ SOKAKTAN KURTULUYOR

Ulus-Cide bağlantı yolu projesiyle Ulus’un çıkmaz sokak olmaktan kurtulacağını ifade eden İl Genel Meclisi Üyesi Musa Gürüz ise Küre Dağları Milli Parkının önemli bir bölümünün Ulus ilçesinde yer aldığını belirterek ilçede kurulacak olan Milli Park Etnografya Müzesinin de ilçeyi daha cazip hale getireceğini söyledi. Birliktelik adına BAKİAD tarafından ilçelerinde gerçekleştirilen kahvaltılı toplantının faydalı olacağına inandığını dile getiren Gürüz BAKİAD yönetimine teşekkür etti.

KARTAL: ULUS’UN GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İl Genel Meclisi olarak Ulus’un önceliklerine göre çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, “Bartın’ımızın ekonomik ve ticari anlamda gelişmesi için çalışıyoruz. Bartın’ın gelişmesine paralel olarak Ulus’un da gelişmesi önemlidir. İlçemizde bulunan Ulukaya Şelalesinin ilimizde, ülkemizde hatta dünyaya tanıtılması önemlidir, bu sebeple Ulukaya Şelalesi ve Mugada Sahil yolu için Kültür Turizm Bakanlığımıza teklifler sunuldu. Ulus ilçemizin yerel dinamiklerinden olan ormancılığın da canlandırılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bildiğimiz işleri yapar ve geliştirirsek ekonomimiz canlanır nüfusumuz artar. Bartın’ımızın en büyük ilçesi olan Ulus’umuz için pozitif ayrımcılık yaptığımızı da söyleyebilirim. İl Genel Meclisi olarak ilçemizdeki yüksek öğrenim için de özel idare şantiyemizi tahsis ederek taşın altına elimizi koyduk. Netice itibariyle Bartın’ımızın gelişmesi paralelinde Ulus’umuzun da gelişmesi için çaba sarf ediyoruz” dedi.

ULUS: GÖÇE ÇÖZÜM BULUNMALI

Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus da ilçede göç probleminin bulunduğunu, genç nüfusun göç etmek zorunda kaldığını, tarım, turizm ve ormancılık olarak ilçenin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. İlçede bulunan belediye bünyesindeki otel binasının da Nisan ayında ihale ile turizm amaçlı kullanıma verileceğini ifade eden Başkan Ulus, “Otel binamızı öncelikli olarak amacına uygun turizm alanına hizmet edecek şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz. 8-9 yıl binanın işlemleri ile uğraştık. Artık sorun kalmadı, Nisan ayında otel binamızı ihale ile turizme kazandırmış olacağız. İlçemizin doğal güzelliği olan Uluyayla’nın da yolunun yapılarak turizme açılması gerekmektedir. İlçemizde özellikle organik köy tavukçuluğu da geliştirilebilir. İlçemizin her açıdan cazibe merkezi olabilmesi için köklü projelerin hayata geçirilmesi elzemdir. Bartın-Ulus birlikteliğine vesile olan BAKİAD ve ilçemizdeki Dost Eller derneklerinin yönetimine teşekkür ediyorum” dedi. Program sonunda Dost Işık Pastanesi sahibi Niyazi Cumhur Işık’a BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, ve Kaymakam Ali Fuat Atik tarafından ev sahipliğinden dolayı günün anısına Ayetel Kürsi yazılı tablo hediye edildi.

DOST ELLER DERNEĞİ ÇANAKKALE PROGRAMI DÜZENLEYECEK

Ulus Dost Eller Derneği Başkanı Adnan Denizli de yaptığı konuşmada, “Üyesi olduğum derneğimiz BAKİAD ile birlikte dayanışma adına bir gerçekleştirdiğimiz toplantının faydalı olacağını düşünüyorum. Bu toplantıya teşrif eden başta kaymakamımıza, belediye başkanımıza, il genel meclisi başkanımıza, il genel meclisi üyemize, işadamı ve sanayicilerimiz ve BAKİAD Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. Bizler de Dost Eller Derneği olarak çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. 16 Mart tarihinde sanatçı Gökmen ve Ahmet Bozkuş’un katılımıyla ilçemizde Çanakkale programı düzenleyeceğiz. Bu vesile ile programımıza şimdiden herkesi davet ediyoruz. İlçemize hizmet eden, yatırım yapan herkesi alkışlar, elimizden gelen desteği veririz. Bu toplantının hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KAYMAKAM ALİ FUAT ATİK’E ZİYARET

Kahvaltının ardından BAKİAD Yönetim Kurulu Başkanı Birol Dikyurt, Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, İl Genel Meclisi Üyesi Musa Gürüz beraberliğindeki heyet Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik’i makamında ziyaret etti. BAKİAD Yönetim Kurulunu makamında kabul eden Kaymakam Ali Fuat Atik ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. BAKİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle tek tek tanışan Kaymakam Ali Fuat Atik çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdi. Kaymakam Ali Fuat Atik’e çalışmalarından dolayı teşekkür eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Ulus’un kalkınması ve gelişmesi için ellerinden gelen desteği her zaman vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. Ziyaret sonunda kaymakamlık girişinde bulunan milli mücadele resminin önünde hatıra fotoğrafı çektirildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
63315084
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Faik yılmaz 9 yıl önce

birlik, beraberlik ve dayanışma her zaman iyidir, bakiad bartinda farkindalik oluşturacak faaliyetler yapiyor. ulus dost eller derneğini daha önce duymadim ancak ilçemizde sanatçi gökmen ve ahmet bozkuşun katilimiyla gerçekleştirilecek çanakkale programi beni gheyecanlandirdi bakiad yönetimine, dost eller derneğine ve kaymakam beye sonsuz teşekkürler gurbetten doğru heyecanlandim doğrusu...

Avatar
öz uluslu 9 yıl önce

afiyet olsun beyler biz hep böyleyizdir yediğiniz kahvaltının hakkını verin kurtarın ulusu ali bey diyorku ulusun kalkınması için çalışıyoruz geç bunu kozcağız için deyin anlarız musa bey diyorki ulusu çıkmaz sokaktan kurtaracaz hadi ordan dört yıldır kurtarmadın yenimi aklın başına geldi

Avatar
musa gürüze 9 yıl önce

müze yapmaya çalıştığın o kocagöz evini devleti nasıl kazıklayarak sattığını biz uluslular çok iyi biliriz bırak ulusun kalkındırmak ulusa yapacağın en büyük iyilik gölge etme başka ihsan istemez