Bartın MESO'dan eğitim faaliyetlerine destek

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğince proje sahibi olarak Oda Başkanı Yılmaz Akdeniz ve proje ortağı olarak Bartın Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü İlkay Başoğlu sözleşmeye davet edilmişlerdir. 07.05.2012 Pazartesi günü Genel Sekreterlikte sözleşme imzalanmıştır.

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkârlar Odasının proje ortağı Bartın Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve proje iştirakçisi Bartın Çalışma ve İş Kurumu ile birlikte sunduğu TR81/11/SOSYAL/502 referans numaralı “ÜRETİMDE CAD-CAM” adlı proje2011 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunmuştur.

Proje hakkında bilgi veren Madeni Eşya Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz; son yıllarda ülkemizde olduğu gibi ilimizde de desteklenen yeni sanayi yatırımları ile istihdam alanı artmıştır. Ancak gençlerimizin önemli bir kısmı halen mesleki eğitim kurumları yerine akademik eğitim veren orta öğretim kurumlarından mezun olmaktadır. Bunun yanında meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu mezunları da çalışabilecekleri iş yerlerinde kendi alanı yanında ek alan bilgi ve becerisi gerektiren uygulamalarla karşılaşabilmektedirler. Çünkü yeni yatırımlar yeni teknolojilere sahip makine ve ekipmanla yapılmakta, sanayicimiz de bunları kullanabilecek nitelikli kalifiye elemanlara ihtiyaç duymaktadır. CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim) programlarını kullanabilen donanımlı elemanların eksikliği nedeniyle Bartın ili sanayi kuruluşlarının bu konuda ana ve ara eleman ihtiyaçları vardır. Bu kuruluşlar ürün tasarımı ve üretimi konusunda rekabet edebilir olmak, pazar taleplerini karşılamak, ürün çeşitliliğini artırmak, üretim zamanını ve hataları azaltmak konularında becerilerini geliştirmek istemektedirler. Bu isteklerini karşılayabilmeleri için imalat süreçlerinin olmazsa olmazı durumuna gelmiş olan CAD/CAM yazılımlarını kullanmak zorunluluğu doğmuştur. Odamız bu konuda katkıda bulunmak amacıyla bu sosyal projeyi sahiplenmiştir. Projenin eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve bu faaliyetlerin sürekliliği açısından Bartın Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi proje ortağı olarak seçilmiş, yetiştirilecek kursiyerlerin belirlenmesi ve istihdam sorunlarının sahiplenilmesi için de İş-Kur İl Müdürlüğü iştirakçi olarak belirlenmiştir.

İlimizdeki genç işsizlere, kendilerini mesleklerinde geliştirmek isteyenlere ya da yeni bir meslek öğrenmek isteyenlere sertifikalı kurslar düzenlemek, halen çalışmakta olup da üretimde uygulanan Cad-Cam teknolojilerinde kendini yetersiz hissedenlere bu eğitimleri vermeyi, nitelikli iş gücü yetiştirerek toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmak,

İlimiz ve bölgemizdeki Makine Teknolojisi sektöründeki sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek, Bölgemizde istihdama katkıda bulunmaktır. Bu amaçla kullanılmakta olan mevcut eğitim ortamını iyileştirmeyi hedeflemektedir, dedi

Kurslara katılım için müracaat :
Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Tel : 227 71 17
Bartın Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Tel : 227 12 39
Bartın Çalışma ve İş Kurumu Tel : 227 22 62

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.